A'DAM Tower: Amsterdam'ın En Çarpıcı Kulesi

A'DAM Tower: Amsterdam'ın En Çarpıcı Kulesi

A’DAM Tower, seyahat edenler için Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Kuleden, şehrin muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Gözlem güvertesini ziyaret etmek, restoranda yemek yemek veya interaktif müzeyi gezmek gibi içeride yapılacak çok şey var.

A’DAM Kulesi, Hollanda‘da bir otel, ofisler, restoranlar ve bir gözlem güvertesi içeren çok yönlü bir bina. Kule, şehrin Amsterdam-Noord bölgesinde yer alıyor. Kule ilk olarak 1971 yılında Shell petrol şirketi için bir ofis binası olarak inşa edilmiş ve sonra Hollandalı bir emlak şirketinin binayı satın almasıyla A’DAM Kulesi 2016 yılında halka açılmış.

Adams Tower Lookout Building View
Shane Taremi

A’DAM Kulesi’nde ne yapılır?

A’DAM Lookout, binanın turistler için en önemli cazibe merkezlerinden biri. Amsterdam‘ın 360 derecelik manzarasını sunan, açık hava gözlem güvertesi A’DAM Lookout binası içerisinde yapılacak birkaç şey var.

  • Ziyaretçiler, 20 saniyede 20 kat çıkabilen asansörü deneyimleyebiliyorlar. Ses efektleri ve ışık gösterileriyle keyifli bir asansör yolculuğu yapacaksınız.
  • Kulenin hikayesini anlatan multimedya sergisi A’DAM Toren Experience‘da burada yer alıyor.
  • Heyecan arayanlar için kulenin tepesinde, yerden 100 metre yükseklikte yer alan bir salıncak mevcut. Manzaraya doğru Avrupa’nın en yüksekte yer alan salıncağı deneyimleyebilirsiniz.
  • VR gözlükler aracılığıyla Amsterdam’da bir ride’a binmek isterseniz, sanal olarak tüm önemli noktaları gezebileceğiniz Amsterdam VR Ride’ı da deneyebilirsiniz.

Adams Tower Lookout Elevator
A'DAM Lookout
Adams Tower Lookout Over The Edge Swing
A'DAM Lookout

A’DAM Kulesi’ne nasıl gidilir?

Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan A’DAM Tower’a en kolay ulaşım yolu yürüyüş. Nehri geçerek, toplamda 1 km’lik yolu yürümeniz gerekiyor. Bu da 10-15 dakikada A’DAM Tower’da olabileceğiniz anlamına geliyor.

Adams Tower Lookout Closeup
Reinier Snijders

A’DAM Kulesi için birkaç ipucu

A’DAM Tower’ı ziyaret ederken, deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, girişinizi garanti altına alacağından ve özellikle kısa süreli Amsterdam gezinizde uzun kuyrukları önleyeceğinden biletlerinizi önceden internet üzerinden satın alın. İkinci olarak, daha az kalabalık olacağından ve manzaranın tadını daha fazla çıkarabileceğinizden, mümkünse yoğun olmayan saatlerde ziyaret etmeyi deneyin. Ne kadar az kalabalık, o kadar fazla deneyim. Son olarak, bir şeyler içmek veya bir şeyler atıştırmak için çatı katındaki bara uğramayı unutmayın.

Adams Tower Lookout View
Harro

I Amsterdam City Card ile A’DAM Kulesi

I Amsterdam City Card ile şehrin 360 derecelik manzarasını sunan A’DAM Lookout’a ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca kartınızı A’DAM Skybar ve restoranda indirim almak için de kullanabilirsiniz.

A’DAM Kulesi çevresinde görülecek yerler

A’DAM Kulesi çevresinde görülecek yerler arıyorsanız, merkeze yakın olmasından dolayı pek çok seçenek var. Kule Amsterdam’ın ortasında yer aldığından, şehrin birçok müzesini, parkını ve diğer turistik yerlerini kolayca keşfedebilirsiniz, üstelik çoğu yürüme mesafesinde. A’DAM Kulesi yakınındaki en popüler turistik yerlerden arasında, her ikisi de sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi‘dir. Daha eşsiz bir deneyim arıyorsanız, bir kanal gezisi yapabilir veya Amsterdam’ın birçok tarihi yel değirmeninden birini ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Amsterdam’da gezilecek diğer yerler için Amsterdam sayfasını ziyaret edin.