Adana Atatürk Evi Bilim ve Kültür Müzesi

Adana Atatürk Evi Bilim ve Kültür Müzesi

Atatürk’ün 1923 yılında Adana’yı ziyaretinde misafir edildiği ev, Ramazanoğulları ailesinden Suphi Paşa‘ya aittir. Günümüzde Atatürk Müzesi olarak ziyaretçilere açıktır.

Seyhan Caddesi üzerine 19. yüzyılda, geleneksel Adana evleri mimarisine uygun olarak inşa edilmiş olan yapı, Atatürk’ün doğumunun 100. yılında, 1981 yılında Adana Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış.

Adana Ataturk Evi Muzesi
Adana Ataturk Yaver Odasi

İki katı, cumbası, kırma çatılı olan ve geleneksel Adana mimarisi tarzını yansıtan konağın alt katı Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonrasında çıkan Türk Sözü, Dirlik, Çukurova ve Yeni Adana gazetelerinin yer aldığı bölümdür. Alt katta aynı zamanda, çoğu bağışlarla toplanan, Osmanlıca ve Türkçe yazılı 2000 kadar kitap bulunan bir kütüphane de yer alıyor.

Adana Ataturk Evi Muzesi Toplanti Odasi
Adana Ataturk Evi Muzesi Basin Odasi

Üst kat ise birbirinden farklı daha çok odaya sahip. Birbirinden farklı silah ve tüfekler ile birlikte çeşitli yıllara ait paraların sergilendiği silah odası, Atatürk’ün yaverinin kaldığı yaver odası, ciltlenmiş Yeni Adana Gazetesi’nin bulunduğu Basın odası gibi Atatürk ile ilgili çeşitli konular, odalarda sergilenmekte.