Kommagene'nin Kalbine Yolculuk Adıyaman Gezi Rehberi

Kalkolitik, Paleolitik ve Neolitik dönemlerden itibaren günümüze kadar yerleşim yeri olarak kullanılmış olan Adıyaman’ın tarihi eserlerini bir de yakından görelim istedik ve aylar öncesinden uçak biletlerimizi aldık. Güneydoğu’nun hem yemek hem tarih konusunda ilk sıralarda yer alan Kommagene Krallığı‘nın kalbi Nemrut ve Arsemia bizi fazlasıyla memnun ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle Nemrut Dağı aktivitesi ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde muhakkak yerini almalı.

Bu yazımızda gezimizin Adıyaman kısmını Adıyaman Gezi Rehberi tadında anlatacağız. Ama Adıyaman’a ulaşım Gaziantep üzerinden olduğu için bir hafta sonuna hem Gaziantep, hem de Adıyaman’ı sığdırmanız mümkün. Adıyaman’da temel amacımız Nemrut Dağı’nda güneşin doğmasını izlemek olduğundan tüm planımızı bu esnek olmayan seçeneğe göre düzenlemek zorundayız. Bu da demek oluyor ki akşam vakti Adıyaman’daki otelimize gitmemiz gerekiyor ki, ertesi gün Nemrut’a çıkabilelim.

Havalimanından kiraladığımız araç ile Adıyaman’a gidiyoruz. Hedefimiz gün kararmadan otelimize varmak. 2 kişilik odanın 35€ olduğu Nemrut Kommagene Hotel‘in rezervasyonunu aylar öncesinden booking.com üzerinden gerçekleştirmiştik, herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Odaları iyi, kliması, televizyonu ve banyosu mevcut. Otel bilindik bir otel, sahibi İrfan Bey de öyle. Arabamızı otelin park alanına bırakıyoruz ve yanımıza aldığımız yiyeceklerimizi yiyerek dinlenmeye çekiliyoruz.

Sabah erkenden Nemrut Dağı’na çıkıp güneşin doğuşunu izleyeceğiz diye plan yapmaya çalışırken otelin Nemrut Dağı’na tur düzenlendiğini farkettik. Turun ücreti ise kişi başı 100TL’ydi. Yöresel turların birçok avantajı var. Öncelikle bir rehber olması Kahta gezisinde işinizi çok kolaylaştırıyor. Otelde Abdullah Bey bizim hem şoförümüz hem de rehberimizdi, gayet samimi bir insan ve gezdiğimiz yerlerin tarihi hakkında iyi derecede bilgisi vardı. Yola gece çıktığınız için yolu bilen biri olması da avantaj tabii, siz yolda uyurken, kendinizi Nemrut Dağı’nın eteklerinde varmış olarak bulabilirsiniz. Turu tercih etmemizin diğer bir nedeni ise yolların bozuk olması. Erken kalkmış olmanın getirdiği uykusuzluk ile yolları bulmaya çalışmak, üstelik bozuk yollara karşı verilen mücadele biraz eziyete dönüştürebilirdi. Tur olunca bunları düşünmek zorunda kalmıyorsunuz.

Erkenden Uyanıyoruz

Adıyaman’ın tarihi güzelliklerini vakitlice görebilmek için güne saat 03:00’te başlıyoruz. Kapımızı çalıyorlar uyandırmak için ve 03:15 gibi yola çıkıyoruz. Sadece minibüs farlarının aydınlattığı yollarda yaklaşık 50dk / 40km boyunca ilerliyoruz. Nemrut Dağı, Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içinde yer aldığı için giriş ücretli.  Yolda tangır tungur giderken, bir bakmışsınız bir gişeye gelmişsiniz. Nemrut Dağı Milli Parkı‘na giriş ücretini de cebimizden veriyoruz ve giriş ücreti kişi başı 12TL.

Gişeleri geçip bir süre daha gittikten sonra Nemrut Dağı’nın eteklerinde bir yerde, araçların çıkabileceği son noktaya geliyor ve iniyoruz. Hava buz gibi, küçük bir dükkan var ve isteyenler burada çay içip ısınabiliyorlar, fiyatlar oldukça makul.

Hava Soğuk, İyi Giyinmek Lazım

Araçtan indiğimiz yerden yukarı doğru yürümeye başlıyoruz. Hava hem karanlık, hem soğuk. 2150 metrelik rakımın da etkisi var elbette. Üstelik 600 metre boyunca dağın zirvesine doğru tırmanmaya çalışıyoruz. Gençler bile nefes nefese kalıyor, yaşlıları düşünemiyorum bile. Ama yaşlılar ya da yürümekte zorlananlar için katırlar var, belli bir ücret karşılığı yukarı çıkarıyorlar sizi.

nemrut dagi gun dogumu izlerken 400x266
nemrut dagi gezi rehberi gun dogumu 400x266

Nemrut’a giderken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. Hem güneşin doğuşunu, hem batışını tatmış biri olarak özellikle gün doğumnua giderken sıkıca giyinin, mevsimine göre çok soğuk olabiliyor. Hatta eldiven, bere, atkı da bulundurun yanınızda. Ertesi güne soğuk yemiş olarak uyanmayın. İnsanlar battaniyeyle geliyor, kendilerine güzel bir yer bularak hem battaniyelerine sarınıyor, hem de ellerinde şaraplarla ısınıyorlardı. Rehberimiz Abdullah Bey, Kommegene’nin tarihini anlattıktan sonra Nemrut’a çıkış yorgunluğumuzu atmak için sakin ve açık bir yere oturarak biz de güneşin doğuşunu beklemeye koyulduk.

nemrut dagi kalintilari 400x266
nemrut tumulusu 400x266

Elbette güneşin doğuşu tarif edilemez nitelikte. Güneş doğarken Kommagene Kralı’nın yaptırdığı heykellerin yüzlerine bir bir ışık vurmaya başladı. Tümülüsün bir tarafında güneş doğarken, tam diğer ekseninde güneş batıyor. Tümülüsün batı tarafını da görmeyi ihmal etmeyin. Bu heykellerin neden ve nasıl yapıldıklarını, özelliklerini ve Kommagene Kralı’nın hikayesini anlamak için Nemrut Dağı yazımızı da okuyun.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Tümülüsün batı tarafından dolaşarak minibüsümüze iniyoruz ve rotayı Arsemia’ya çeviriyoruz. Kommagene medeniyetinin bir dönem başkenti olan Arsemia’da Anadolu’nun en büyük Grekçe kitabesini ve hemen yanıbaşındaki Herkül ile Antiochus’un tokalaşma sahnesinin olduğu ünlü kabartmanın bulunduğu tepeye geliyoruz. Fırat Nehri’nin yanıbaşındaki bu harika eserler, manzaralarıyla birlikte muhteşem bir görüntü sergiliyor. Arsemia Antik Kenti, Kommagene Kralları’nın yazlık olarak kullandığı bir şehirmiş.

arsemia manzara 400x266
arsemia kabartmasi 400x266

Kommagene Krallığı tarafından inşa edilen Yeni Kale, diğer bir adıyla Kahta Kalesi, restorasyonda olduğu için giremedik, fakat önündeki büfede serpme köy kahvaltısı ile karnımızı bir güzel doyurduk. Kahvaltı da tura dahil hizmetler arasında.

kahta adiyaman yeni kale gezisi 400x266
tarihi cendere koprusu kahta 400x266

Kahta turunun sonlarına doğru yaklaşırken Cendere Köprüsü‘ne varıyoruz. İhtişamıyla göz dolduran köprüden karşıya ancak yaya olarak geçilebiliyor. Minibüs, araçlara izin verilmediği için, köprünün ilerisinde yapılan başka bir köprü üzerinden geçiyor ve biz de tabii ki altından Cendere Çayı’nın suları akan köprünün üzerinden yaya olarak karşıya geçiyoruz.

Son durağımız ise Kralı I. Antiochus’un oğlu II. Mithridates tarafından annesi Isas adına yaptırılan Karakuş Tümülüsü. Onca yeri gezip Kahta turunun sonuna geldiğimizde ise saatlerin hala 10:00’u gösteriyor olması, bizi içten içe sevindiriyor ve otelimize dönüşü gerçekleştiriyoruz.

karakus tumulusu gezi yazisi 400x266
karakus tumulusu manzarasi 400x266

Tur genel olarak memnun edici. Rehberimiz Abdullah Bey’de gayet açık görüşlü ve bilgili olunca tavsiye edilebilir bir tur oluyor. Nemrut turlarının bir de akşam versiyonu mevcut. Aynı güzergahı tersten katettiğiniz Kahta turunda, güneşin batımında Nemrut Dağı’nda olacak şekilde hareket ediyorsunuz.

Otelin sahibi İrfan Bey’e ve rehberimiz Abdullah Bey’e hoşçakalın dedikten sonra Adıyaman merkezde bulunan Adıyaman Müzesi‘ni ziyaret ediyoruz. Müze küçük bir müze ve içerisinde çevre kazılardan çıkan arkeolojik eserler barındırıyor. Yine tarihi bir yapı olan Adıyaman Kalesi‘ni hazır oradayken yakından görebilirsiniz.

adiyaman arkeoloji muzesi mozaik 400x266
adiyaman arkeoloji muzesi nemrut dagi maketi 400x266

Yüreğimizde enfes bir esinti bırakan Adıyaman’ın gezilecek yerleri burada bitiyor. Gördüğünüz gibi sadece bir gece konaklayarak Adıyaman’ı baştan aşağıya gezmek mümkün. Gaziantep Havalimanı’ndan otele olan mesafe 200km (3 saat) Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi hem Gaziantep’i hem de Adıyaman’ı bir hafta sonunda gezmek mümkün. Bir diğer ulaşım seçeneği de Malatya Havalimanı’ndan gitmek. Malatya’dan kaldığımız otel arası 108km (2,5 saat).