Tarihe Tanıklık Etmiş Eserlerle Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi, ilk olarak 1978 yılında Atatürk Barajı‘nın sular altında bıraktığı alan içinde yapılan kurtarma kazıları neticesinde ortaya çıkan buluntuların depolanması ve sergilenmesi için açılması planlanan bir müze olmuştur.

Adıyaman halkının bahçelerinde, tarlalarında, tarım ile uğraşırken yaptığı çalışmalar neticesinde ortaya çıkan buluntuların Adıyaman Müzesi tarafından satın alınması ile sergilenen objeler gün geçtikçe artmıştır. Adıyaman Müzesi iki salondan ve bu iki salonu birbirine bağlayan bir ara salondan oluşmakta.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Gritille Höyük, Hayaz Höyük, Şehremuz, Levzin Höyük, Ancoz, Horiskale ve Samsat Höyük ile bitlikte özellikle Fırat Nehri civarında yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkarılan buluntuların birçoğu Adıyaman Arkeoloji Müzesi’nce elde edilmiş ve gerek salonlarında gerekse bahçesinde ziyaretçilere açılmıştır.

adiyaman arkeoloji muzesi kesici aletler 400x266
adiyaman arkeoloji muzesi buluntular 400x266

Adıyaman, insalık tarihinin birçok zamanına tanıklık etmiş bir bölgedir. Müzede de özellikle paleolitik döneme ait el baltaları, avlanmak için kullanılan kesici ve delici aletlerin yanı sıra kalkolitik döneme ait pişmiş toprak kaplar, tunç çağına ait süs eşyaları, Roma ve İslam dönemlerine ait seramik kaplar sergilenen eserler arasında. Adıyaman Müzesi’nde bulunan eserler arasında mozaikler, gümüş, bronz, altın sikkeler, insan ve hayvan figürleri ile farklı dönemlere ait mühürler gibi Adıyaman yöresine ait birçok buluntu da sergileniyor.

adiyaman arkeoloji muzesi buluntulari 400x266
adiyaman arkeoloji muzesi mozaik 400x266

Müzede, Adıyaman’ın sembollerinden olan Nemrut Dağı‘nın doğu ve batı yakasındaki heykelleri dahil, tümülüsü ile birlikte yapılmış küçük bir de maketi bulunuyor. Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Adıyaman Müzesi giriş ücreti 5TL, Müzekart’a sahip ziyaretçiler müzeyi, yazın 19:00, kışın 17:00’ye kadar ücretsiz gezebiliyor.

adiyaman arkeoloji muzesi nemrut dagi maketi