Adrasan Gezi Rehberi | Rota Senin

Adrasan küçük ve kaliteli bir tatil beldesi, birçok insanın her sene ziyaret ettiği bir yer halinde gelmiş durumda. Özellikle denizi gerçekten cezbedici.

Adrasan hakkında kısa bilgi;

1960’lı yıllarda Adrasan’ı ismi Çavuşköy olarak değiştirilmiş, ama kaçımız buranın gerçek isminin Çavuşköy olduğunu biliyoruz? Halk, bu ismi kabullenmemiş ve o bölgenin ismi hala Adrasan olarak kullanılıyor.

Adrasan Koyu ve Adrasan Plajı

Adrasan’ın tıpkı Çıralı ve Olimpos gibi dağ manzaralı, temiz ve berrak bir denizi var. 500 metre yüksekliğinde tepelerle çevrelenen Adrasan Plajı‘nın uzunluğu 1,8km ve iki tepe arasında kaldığı için dalgasız. Plajları ise kum değil, küçük çakıl taşları.

adrasan gezilecek yerler
adrasan gorulecek yerler

Adrasan Plajı’na arabayla geliyorsanız çevrede arabanızı parkedebilecek pek bir yer bulamazsınız. Adrasan sahilin kenarındaki yolun diğer tarafında otoparklar bulunuyor. 5TL karşılığı buradaki otoparklara bırakabilirsiniz.

Adrasan’da ne yenir?

Adrasan’a kadar gelip yemek yemek isterseniz, dere kenarındaki restoranları tercih edebilirsiniz. Dere üzerine yeşillikler içinde kurulmuş sofralarıyla Paradise Cafe sıcak  bir Antalya gününde tercih edilebilir türden. Şanslıysanız dere kenarında ördekleri de görebilirsiniz. Fiyatlar bir kere denemek için normal diyebiliriz.

adrasan paradise cafe restoran
adrasan paradise cafe yemek

Adrasan’da nerede kalınır?

Biz Adrasan’da hiç kalmadık, bu nedenle bir yer tavsiye etmemiz doğru olmaz. Ancak Adrasan’da deniz kenarında ya da merkeze yakın yerlerde çok sayıda pansiyon, otel, kiralık bungalov evler bulunuyor. Adrasan’da çadır kampı için birkaç yer gördük, ama dediğim gibi tavsiye edebileceğim bir yer şimdilik yok.

Adrasan çevresinde gezilecek yerler nerelerdir?

Adrasan’a gitmişken hemen yanıbaşındaki Olimpos’u, Olimpos Plajı‘nı ve yine sevimli ve sakin bir tatil beldesi olan Çıralı ile muhteşem Çıralı denizine uğrayabilirsiniz. Yer altından sızan gazın aleve dönüşmesini de Çıralı Yanartaş‘ta izleyebilirsiniz. Adrasan sahilinden Olimpos Antik Kenti girişi arası hergün karşılıklı olarak minibüs seferleri düzenleniyor. Olimpos’tan 10:00, 12:00, 16:00 ve 17:00’de kalkan minibüsler, Adrasan’dan 11:00, 14:00 ve 18:00 saatlerinde kalkıyor.

olimpos plaji denize girisOlimpos ve Çıralı Plajları
olimpos cirali yanartas gezilecek yerlerÇıralı Yanartaş

Arabanız varsa süper denizli antik kent olan Phaselis Antik Kenti‘ne gidebilir, 2365 metre rakımlı Tahtalı Dağı‘na teleferikle çıkabilir, harika bir Likya yoluna sahip Gelidonya Feneri‘ne ulaşmaya çalışabilirsiniz.

antalya phaselis antik kenti guney limanPhaselis Antik Kenti Plajı
kumluca gelidonya feneri gorulmesi gereken yerlerAdrasan Gelidonya Feneri

Adrasan’dan kalkan tekneler ile Adrasan çevresinde ve yaya ulaşımının zor olduğu koylara ulaşmanız mümkün. Özellikle bu aralar Suluada pek cazip. Adrasan tekne turları kiralayarak, bembeyaz kumlara sahip Suluada ile birlikte Amerikan Koyu, Fener Burnu gibi az insan eli değmiş koyları ziyaret edebilirsiniz. Bir başka tur da Adrasan’ın sol tarafına doğru yapılan turlar. Bu tur programında da Akseki Koyu, Tuzla, Pırasalı Ada, Sazak Koyu, Ceneviz Koyu gibi koylarda yüzme molası veriliyor. Tekne turları genellikle 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini tura çıkarıyor.

Adrasan nerede ve nasıl gidilir?

Adrasan, Çıralı ve Olimpos’tan ziyade merkezi daha iç tarafta kalan bir belde. Adrasan Koyu’na ulaşmak için Adrasan merkezden 5km daha denize doğru ilerlemeniz gerekiyor. Adrasan ise ana yoldan 9,4km içeride.

Antalya Adrasan arası 90km (1sa 30dk). Tekirova’yı geçtikten sonra sırasıyla Çıralı ve Olimpos tabelalarını da geçin. Ardından kahverengi Adrasan tabelasını görürsünüz. Kaş Adrasan arasındaki mesafe ise 110km (2sa) ve Adrasan’ın Fethiye’ye olan uzaklığı 200km (3sa 15dk).

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!