Akdeniz'in İncisi Kekova

Kaş seyahatinizde daha önce yapmadıysanız mutlaka yapmanız gereken, eğer yaptıysanız tekrar yapmak isteyeceğiniz harika bir deniz turu var. Deniziyle, tarihiyle, doğasıyla Antalya‘nın Demre ilçesinde yer alan Akdeniz’in incisi Kekova

Kekova; Simena Antik Kenti‘ni, antik adı Teimiussa olan Üçağız Köyü‘nü, Aperlai (Sıcak) İskelesi’ni, 7.5 km uzunluğundaki Simena’nın karşısında yer alan adayı ve Akvaryum Koyu’nu içine alan bölgenin genel adına verilen isimdir. Piri Reis’in çizdiği Kekova haritasını aşağıdaki görsel üzerinden inceleyebilirsiniz.

kekova gezi rehberi piri reis haritaPiri Reis - Kekova Haritası

Kaş merkezden kalkan minibüslerle önce Üçağız Köyü‘ne gidilir. Üçağız Köyü’ne ulaşım karadan yaklaşık 35 dakikada sürüyor.  Denizden de ulaşılıyor, ancak süre 1,5 saate çıkıyor, bu nedenle pek tercih edilmiyor.

Üçağız Köyü

Üçağız Köyü, çevresindeki kaya mezarları ve lahitler nedeniyle birinci derecede sit alanı ilan edilmiş. Antik Likya’da Theimussa olarak bilinen Üçağız Köyü, Kekova Turu‘na çıkacakların uğrak noktası. Civarda konaklamak için birçok otel, pansiyon ve taze balık sunan restoranlara rastlayabilirsiniz. Tekneler için de doğal liman görevi görür.

kekova gezi rehberi ucagiz koyu 400x266
ucagiz koyu dogal tekne limani 400x266

Kekova turları nereden kalkıyor?

Kaş’tan yaklaşık 35 dakikada ulaşılabilen Üçağız Köyü’nde servislerden inilir ve rehber takip edilerek firmaya ait olan tekneye binilir. İki katlı olan tur teknelerinde en iyi nokta üst katta en arkada kalan oturma yerleridir. Hem sıkıştırılmaz, hem de nispeten daha geniş alan olduğu için tur boyunca rahat rahat takılırsınız. Amacınız güneşlenmekse, teknenin ön tarafına bir havlu serip yatmanız da mümkün.

Kekova deyince akla ilk gelen aktivite olan Kekova tekne turu hizmet düzeyi memnun edici seviyede. Müzik yayını yapılmadığı için kafanızı yormadan doğanın tadına bakabiliyorsunuz. Mangalda pişirilen tavuk ve Akdeniz mutfağından yiyecekler öğle yemeği olarak veriliyor, içecekler ise ekstraya giriyor.

antalya kekova gezi rehberi yemek molasi 400x266
antalya kekova turlari yemek molasi 400x266

MÖ 141 yıllarında ve 2. yüzyılda yaşanan büyük depremler sonucunda, Kekova’da kıyı boyunca uzanan şehir sular altında kalmış. Bugün batık şehir olarak adlandırılan bölge antik yerleşim yeri olarak biliniyor. Turlar, hazır batık şehir turları yapılıyorken, Kekova’nın birbirinden ünlü koylarında verilen deniz molaları ile ziyaretçilerin gerçekten unutulmaz vakit geçirmelerini sağlıyor.

Türkiye’de görebileceğiniz en berrak denizine sahip olan Akdeniz’in koylarında yüzmek ve iyi bir gün geçirmek için Kekova turuna mutlaka katılın. En az 40’ar dakikalık yüzme molaları fazlasıyla yetiyor. Tura katılmak için telefonla ya da internet sitelerine girerek önceden rezervasyon yaptırmanız gerekli. Tekne turuna çıkarken yanınıza almanız gereken en önemli iki şey, deniz gözlüğü ve şnorkeldir. Mutlaka yanınızda bulundurun. Su altı dünyasının keyfine varmak için en azından deniz gözlüğünüz olsun yanınızda.

Akvaryum Koyu: Koylar arasında en güzel denize sahip olan Akvaryum Koyu, yüzme bilenlerin çok eğleneceği bir koy. Tertemiz bir denizi var, çok berrak.

kekova turu akvaryum koyu 400x266
kekova akvaryum koyu gezisi 400x266

Tersane Koyu: Likyalıların tekne yapımında kullandıkları bu koya Tersane Koyu denmiş. Koyun kenarındaki Likya kalıntılarını yakından görmeniz mümkün. Fakat bu koy zaman zaman çok kalabalık olabiliyor. Bu nedenle tur rehberiniz daha sakin olan başka bir koya gitmeyi önerebilir.

kekova turu tersane koyu 400x266
kekova tersane koyu gezisi 400x266

Korsan Mağarası: Turların uğradığı noktalardan biri de Korsan Mağarası‘dır. Botlarla ya da jet skilerle ziyaret edenleri de görebileceğiniz mağaraya, tekneler girebildikleri kadar girer ve içini gösterirler.

kekova gezi rehberi korsan magarasi 400x266
kekova korsan koyu gezisi 400x266

Batık Şehir

8. yüzyılda oluşan depremler sonucunda sular altında kalan şehir günümüzde batık şehir olarak adlandırılıyor. Şehrin büyük bir kısmında kazı yapılamıyor ve yüzmek isteyenlere belirli bölgelerde izin veriliyor. Batık şehri, suyun berraklığından su üzerinde görebiliyor olsanız da; tura katıldığınız teknelerin altı camlı olması halinde amforaları ve kalıntıları daha iyi gözlemleyebilirsiniz, fakat tarihi eserlerin korunması adına durmak yasak olduğu için 10 dakika gibi bir süre görebilirsiniz.

Türkiye’de yalnızca denizden ulaşılabilen ender yerleşim yerlerinden biridir Simena. 1. derecede arkeolojik sit alanı olarak korunan Simena Antik Kenti, tarihi kalıntılarıyla dikkat çeker. Günümüze kadar sağlam bir şekilde ayakta kalabilen kalesi nedeniyle Kaleköy olarak da adlandırılır. Yüksekte yer alan bu kaleye çıkarsanız Kekova bölgesinin muhteşem manzarasını bizzat görmüş olursunuz.

Kekova Turu’nda ne yenir?

Turunuzun Simena durağında yer alan bir dondurmacı var. ANKH Dondurmacısı‘nda yiyeceğiniz meyve tadındaki dondurmaların her biri, meyve yiyor hissine kaptırabilir sizi. Çünkü her bir dondurma kendilerinin ürettiği meyvelerden yapılıyor. Tavsiyem Simena turundan sonra, teknenizin kalkış saatini beklerken yemeniz.