Akropolis Müzesi: Antik Sanatın Çarpıcı Koleksiyonu

Akropolis Müzesi: Antik Sanatın Çarpıcı Koleksiyonu

Akropolis Müzesi, Yunanistan’ın Atina kentinde bulunan dünyaca ünlü bir arkeoloji müzesi. Dünyanın en önemli tarihi mekânlarından biri olan Atina Akropolü‘nden çıkarılan eserlere ev sahipliği yapmak üzere inşa edilen müze, Avrupa’nın en büyük arkeoloji müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Müze 2009 yılında halka açıldı ve o zamandan beri dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Yunanistan’a bir seyahat planlıyorsanız, Akropolis Müzesi’ni mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde ilk sıralara ekleyin.

Akropolis’in tarihçesi

Atina Akropolisi, Atina şehrinin yukarısındaki kayalık bir çıkıntıda yer alan tarihi bir bölge. Akropolis kelimesi Yunanca ἄκρον (akron, “en yüksek nokta, uç”) ve πόλις (polis, “şehir”) kelimelerinden geliyor. Şehri kurduğu söylenen efsanevi yılan adam Cecrops’tan sonra Cecropia olarak da biliniyordu. Akropolis’in en eski kalıntıları, Miken Yunanlıları tarafından iskân edildiği Bronz Çağı’na (yaklaşık M.Ö. 3000) kadar uzanıyor. Alan daha sonra M.Ö. 11. yüzyıldan itibaren Dor Yunanlıları tarafından işgal edilmiş. Bu süre zarfında, Parthenon tapınağı ve Propylaea geçidi de dahil olmak üzere birçok önemli yapı inşa edilmiş.

Akropolis M.Ö. 86 yılında Romalılar tarafından yağmalanmış ve ardından düşüşe geçmiş. Bizans döneminde yeniden canlanmış ve bir kez daha Hıristiyanlar için önemli bir hac yeri haline gelmiş. Dördüncü Haçlı Seferi’nden (MS 1204) sonra Frank şövalyeleri tarafından işgal edilmiş ancak MS 1261’de Bizanslılar tarafından yeniden ele geçirilmiş. Osmanlılar MS 1456’da Atina’yı ele geçirmiş ve Osmanlı’dan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Yunan kontrolüne geçtiği MS 1833 yılına kadar ellerinde tutmuşlar.

Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi Atina’nın en popüler turistik mekânlarından biri. Akropolis’in güney yamacında yer alan müze, Yunan Bronz Çağı’ndan Roma dönemine kadar çok sayıda esere ev sahipliği yapıyor. Müzenin temeli de arkeolojik bir alan ve burada kazılar devam ediyor. Müzenin alt katında gezerken, camekan zemin sayesinde bu arkeolojik alanı inceleyebiliyorsunuz.

Acropolis Museum Athens Things To Do
Akropolis Müzesi binasında görülmesi gereken yerler Gero Helm
Acropolis Museum Athens Historical Archeology
Müzenin altında arkeolojik kazılar devam ediyor. Giorgos Vitsaropoulos

Bilinmesi gereken en önemli tarihi yerlerden biri Parthenon. Parthenon, Atina Akropolü’nde bulunan bir tapınak. MÖ 5. yüzyılda inşa edilmiş ve tanrıça Athena’ya adanmış. Parthenon, Batı dünyasının en önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Müzenin bazı alanları da Parthenon’a ayrılmış durumda. Tapınaktan çıkarılan orijinal heykeller bulunuyor burada. Müze, 1. ve 3. katlar heykellerin, tarihi nesnelerin sergilendiği alanlar.

Acropolis Museum Athens Arcaic Sculpture
Pawel Knapek
Acropolis Museum Athens General View
Müzenin altında arkeolojik kazılar devam ediyor. Vangelis Zavos

Giriş katta ve 1. katta Arkaik Galeri ile Erechtheion ve Athena Nike tapınakları başta olmak üzere Akropolis’ten çıkarılan heykelleri görebilirsiniz. 3. kat komple Parthenon’a ayrılmış. İlk olarak bir video gösterisi karşılayacak sizi. Bu videoyu izleyin mutlaka ki geri kalan eserler hakkında fikriniz olsun. Sonrasında göreceğiniz mermer kabartmalar, Yunan mitolojisi, Truva Savaşı, Amazonlar gibi tarihsel olayların tasvirleri oldukça etkileyici. 3. kat orijinal Parthenon ile paralel olacak şekilde tasarlanmış. Aynı açıda benzer büyüklükte inşa edilmiş.

Acropolis Museum From Acropolis Area
Akropolis Müzesi'nin Akropolis arkeolojik kazı alanından görüntüsü. Son of Groucho

Atina Akropolis Müzesi’nin öne çıkan özellikleri

Akropolis Müzesi’nin koleksiyonu Yunanistan’daki en önemli koleksiyonlardan biri ve Akropolis’in tarihi hakkında ziyaretçilerine mükemmel bir bakış sunuyor. Müze aynı zamanda iyi tasarlanmış ve gezmesi kolay. Müzede sergilenen eserleri keşfetmek için 2-3 saatinizi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Acropolis Museum Athens Research Center
Akropolis Müzesi Rob Shostak
Acropolis Museum Athens Architect
Vangelis Zavos

Parthenon Mermerleri: Akropolis Müzesi, Elgin Mermerleri olarak da bilinen dünyaca ünlü Parthenon Mermerlerine ev sahipliği yapıyor. Bu mermer heykeller aslen Akropolis tepesindeki Parthenon tapınağının bir parçasıydı. İngiliz diplomat Lord Elgin tarafından 19. yüzyılın başlarında yerinden sökülmüş ve o zamandan beri tartışmalara neden olmuş. Müzede 3. katta Parthenon mermerleri için özel bir galeri bulunuyor ve burada eksik ya da hasarlı parçaların dökümleriyle birlikte sergileniyor.

Arkaik Galeri: Arkaik Galeri, Akropolis Müzesi’nde görülmesi gereken bir diğer yer. Arkaik döneme (MÖ 600-480) ait heykel ve kabartmalardan oluşan etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Portrait of Alexander the Great, Kritios Boy, Peplos Kore, Antenor Kore bu bölümde bulunuyor.

Akropolis’e gitmeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Akropolis Müzesi’ne gitmeden önce akılda tutulması gereken birkaç şey var. Bunları bilerek daha verimli hareket edebilirsiniz.

 • Akropolis Müzesi, Tepedeki Akropolis’in güney tarafında yer alıyor, bu nedenle tepeye kadar yürümenize gerek yok. Tarihi tepenin 200 metre kadar güneyinde.
 • Müzenin içinde çok fazla tarih ve kültür var, bu yüzden keşfetmek için birkaç saatinizi burada geçirmeye hazır olun.
 • Birçok müzede olduğu gibi güvenlik nedeniyle sırt çantalarını müzeye sokamıyorsunuz. Çantalar için bir emanet bölümü oluyor ve eğer çantanızla geliyorsanız emanet bölümüne bırakmanız gerekiyor.
 • Ziyaretçiler, içinde yürüyebilecekleri rahat kıyafetler seçebilir. Müzenin büyük ve gezilecek çok yerinin olması sebebiyle rahat ayakkabılar ile gelirseniz gezmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Atina’da havanın yaz aylarında oldukça sıcak olabileceğini unutmayın. Bu dönemde ziyaret ediyorsanız, sizi serin tutmaya yardımcı olacak hafif ve havadar giysiler giydiğinizden emin olun.
 • Akropolis’e çıkacaksanız bu müzeye öncelik verebilirsiniz. Yeteri kadar bilgi aldıktan sonra Akropolis’e çıkmak, yukarıdaki eserleri anlamak için daha önemli.
 • Müzede fotoğraf çekimi her yerde serbest değil. Arkaik Akropolis Galerisi haricindeki noktalarda fotoğraf çekimi serbest.
 • Müzenin etrafı cam kaplı. Dolayısıyla müzeyi gezerken aynı zamanda Akropolis’i de gözlemleyebiliyorsunuz.

Acropolis Museum Athens Acropolis Archeological Area
Acropolis Museum
Acropolis Museum Athens Sculptures
Giorgos Vitsaropoulos

Akropolis’teki kuyruktan nasıl kaçınırsınız?

Müze kesinlikle görülmeye değer olsa da, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor. Akropolis Müzesi’ndeki kuyruktan kaçınmak istiyorsanız, bu iki maddeye önem gösterebilirsiniz.

 • Biletlerinizi önceden internetten satın alın. Bu sayede müzede bilet almak için sıra beklemenize gerek kalmaz. Bazen kuyruklar öyle uzun olabiliyor ki hem sıcakta sıranızın gelmesini beklemeyin hem de kıymetli zamanınızı ayakta öylece durarak harcamayın.
 • Sabah erken saatlerde veya akşam geç saatlerde ziyaret etmeye çalışın. Müze bu saatlerde genellikle daha az kalabalık olur. En kalabalık saatleri genellikle 12-14 saatleri arası oluyor.

Akropolis Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Atina’nın en ünlü arkeoloji bölgesi olarak bilinen Akropolis’ten çıkarılan eserlerin sergilendiği bu müze, Akropolis’in hemen güneyince, çok yakınında yer alıyor. Merkezi bir konumda olduğundan dolayı ulaşım seçeneği de bir hayli fazla. Tabii civardaysanız yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz, ancak uzaktaysanız toplu taşımayı tercih etmeniz gerekebilir.

 • Akropolis Müzesi’ne otobüs ile ulaşım: Birçok otobüs rotası Akropolis’in yakınından geçiyor. Buraya otobüs ile gelmek isterseniz en yakın durak Makrigianni durağı.
 • Akropolis Müzesi’ne tram ile ulaşım: Tramvaylar Atina’da dolaşmanın en iyi yollarından biri. Ucuz, sık ve kullanışlılar. Leoforos Vouliagmenis, müzeye en yakın tram durağıdır.

Atina’daki Akropolis Müzesi, Yunan tarihi veya kültürüyle ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer olarak karışımıza çıkıyor. Müze, Akropolis’ten gelen en iyi korunmuş eserlere ev sahipliği yapıyor ve koleksiyonu ise rakipsiz. Müze ayrıca Parthenon‘un harika manzarasını sunmasından dolayı Atina turları için en ideal duraklardan.