Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi, Atatürk’ün 1935 yılında Alanya’ya gelip konakladığı, dinlendiği evdir. Evin sahibi olan Tevfik Azakoğlu’nun oğlu Rıfat Azakoğlu, evi Kültür Bakanlığı’na hibe etmiş ve ev 1987 yılında restore edilerek Alanya Atatürk Evi ve Müzesi olarak halkın ziyaretine açılmış.

Üç katlı müzenin giriş katı Atatürk’ün kişisel eşyalarına, fotoğraflarına, Atatürk’ün Alanya halkına gönderdiği telgraf ve birçok tarihi belgenin sergilendiği kattır. Atatürk’ün giydiği kıyafetleri, kullandığı çatal bıçakları bu katta görebilirsiniz. Atatürk’ün Alanya ziyaretlerinde çektiği telgraflardan biri kendi el yazısı ve imzasıyla sergileniyor.

alanya ataturk evi muzesi telgrafAlanya'ya geldiğimde geçirdiğim birkaç saat esnasında muhterem Alanya Halkının gösterdikleri muhabbet ve misafirperverlikten çok memnun ve mütehassis oldum. Ancak, daha fazla kalmak için bir sebep olmadığından ayrılmış olduğumu başka türlü mülahazaya gerek yoktur. Muhterem halka tekrar selam ve muhabbetler. - K. Atatürk

Atatürk’ün doğumundan itibaren olan hayatı ve eserlerin müzelerde sergilenmesi için yaptığı çalışmaları ve çabaları da görebiliyorsunuz. Salonları gezerken konağın müzeye çevrilmesini şart koşan Rıfat Azakoğlu‘nun da birkaç fotoğrafını ve hayatını anlatan bir yazı dizisi bulunuyor aynı salonda.

alanya ataturk evi muzesi ev sahibi 400x266
alanya ataturk evi muzesi ataturk esyalari 400x266

Üst katlar ise geleneksel bir Alanya evini tanıtan etnografya müzesi olarak hizmet veriyor. Geleneksel bir yatak odası, kadınların günlük yaşamda kullandığı odalar ve çocuk odasının eskiden nasıl göründüğü konusunda bilgi veriyor.

alanya ataturk evi muzesi geleneksel oda 400x266
alanya ataturk evi muzesi kadin salonu 400x266

Geleneksel kıyafetlerin ve silah, tüfek, barutluk gibi malzemelerin sergilendiği vitrinlerin yanı sıra hamam kültürüne de değinilmiş. Eskiden zenginlerin daha sık kullanabildiği hamamlarda fakirler normal sabun ve kil ile temizlenirken, zenginler kokulu sabunlarla temizleniyorlarmış. Hamamlar aynı zamanda sohbet muhabbet yeriymiş. Günümüzde hamam kültürü daha çok turistik amaçlara hitap ediyor.

alanya ataturk evi muzesi etnografik eserler 400x266
alanya ataturk evi muzesi hamam kulturu 400x266

Alanya Atatürk Evi Müzesi 08.00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Girişi de ücretsiz. Atatürk Evi Müzesi ile Damlataş Mağarası arasındaki mesafe 2km. Yürüyerek yaklaşık 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Şevket Tokuş Cad üzerinden Rektör Sipahioğlu Sokağı’na sapın, iki sokak sonra sağda evi görürsünüz.

alanya ataturk evi muzesi binasi 400x266
alanya ataturk evi muzesi bahcesi 400x266