Bir Selçuklu Savunma Kalesi: Kızılkule

Güvenlik amacıyla hakim ve önemli bir noktaya inşa edilen Kızılkule, hafifliğinden ötürü üst katta kullanılan kırmızı tuğlalar nedeniyle bu ismi almış. Tuğlaların kırmızı olmasının sebebi ise sağlam olması için sürülen yumurtaymış.

Kızılkule’nin yapımı için, Selçukluların Alanya‘yı ele geçirmesiyle birlikte Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad, 1215 yılında Sinop Kalesi‘ni yapan Halepli usta Ebu Ali Reha el Kettani‘yi görevlendirmiş. Türk mimarisinin, özellikle Selçuklu dönemindeki yapılar arasında eşsiz bir yeri olan Kızılkule, Alanya bölgesinde denizde kurduğu hakimiyet ile önemli bir yere gelmiş. Şehrin güvenliğini sağlayan, etrafını çevreleyen kalelerin korunması noktasında da önemli olan kule, Alanya yarımadasının doğu kenarına 1226 yılında konuşlandırılmış.

alanya kizil kule gezi rehberi 400x266
alanya kizilkule genel 400x266

Kızılkule, sekiz köşeli bir yapı ve her köşenin genişliği 12,5 metre. Ortasında büyük bir sarnıç bulunan kulenin 33 metre yüksekliği ve 29 metrelik çapı var. 5 katlı kulenin her katı, ayrı bir amaç için tasarlanmış. Kulenin 1. katı, 1979 yılında ziyarete açılmış ve Kızılkule Etnografya Müzesi ile sergi salonu olarak kullanılmaya başlanmış. Burada Alanya yöresine ait çeşitli giysiler, mutfak eşyaları, silahlar, dokuma tezgahları, tartılar, halı ve kilimlerle birlikte Yörük kültürüne ait etnografik eserleri görmek mümkün. Böylece sadece kuleyi gezmekle kalmıyorsunuz, bölgenin kültürünü de yakından inceleyebiliyorsunuz.

kizilkule katlari 400x266
alanya kizilkule gezi yazisi 400x266

Dışarıdan bakıldığında sade bir yapısı olmasına rağmen, oldukça işlevsel bir kuledir. Bazı katlarda yer alan dar pencereler, düşmana ok atmak, kızgın yağ dökmek için kullanılıyormuş zamanında. Dördüncü kat, askerlerin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen sarnıcın kocaman ağzının bulunduğu kat. Son katı olan 5. katta ise kulenin bulunduğu mevkiyi 360 derece görme imkanınız var. Kızılkule’yi, 1992 – 2005 yılları arasında tedavülde olan 250.000 TL parasının arka yüzünde çizim olarak görmek de mümkün.

kizilkule sarnic 400x266
alanya kizilkule para arkasi 400x266

Alanya’nın silüetine hareket katan Kızılkule’ye aracınızla geliyorsanız kulenin hemen önündeki otopark alanına bırakabilirsiniz aracınızı. Kulenin girişi otopark tarafından değil arka tarafından. İlk defa gidiyorsanız gözünüzden kaçmasına izin vermeyin.