Akdeniz Donanmasının Barınağı Alanya Tersanesi

Selçuklu hükümdarı I. Alaeddin Keykubad, Kızılkule‘den iki yıl sonra, 1228 yılında tersanenin yapımına başlamış. Sultan-ül Bahreyn (Denizlerin Sultanı) olma arzusunu gerçekleştirmek isteyen Keykubad, Sinop Tersanesi’nden sonra Alanya Tersanesi‘ni de yaptırarak İki Denizin Sultanı unvanını almış.

Beş adet gözü bulunan tersanenin her bir gözü 1,60 m x 2,50 ebadında. İçeri girdiğinizde ise yükseklik 7,70 metreyi buluyor. İçe doğru derinliğin 42,30 metre olduğu tersane, şu anda çeşitli deniz eserlerinin bulunduğu bir müze olarak faaliyetini sürdürüyor. Alanya tersanesinin krokisini görmek için buraya tıklayın.

alanya tersanesi 400x266
alanya tersanesi gorulecek yerler 400x266

1960’lı yıllara kadar tekne yapımının ve onarımının devam ettiği tersanede birçok tarihi deniz ürününe rastlamak mümkün. Burası günümüzde bir müze olarak kullanııyor. Ahşap bir platform yapılmış ve bu platformda ilerlerken teknelerin bazı bölümlerini, çıpalar gibi gemilerde kullanılan aletleri görüyoruz. Bunlardan biri tahtadan yapılmış bir vinç. Tamamen insan gücüyle çalışıyor ve taş malzemeleri indirme, bindirme ve kale, bina yapımında kullanılıyor. Zıvanadan çıkmak, deyimindeki zıvanayı da görmek mümkün burada. Denizcilikte, yelkenlilerin direklerinin girdiği oluklara zıvana denirmiş.

alanya tersanesi gezilecek yerler 400x266
alanya kalesi tersane muzesi 400x266

Tersanede ilerlerken Alanya Kalesi‘nin pi sayısı ile olan ilişkisini gösteren örnek bir çizimi de görüyoruz. Tophane ise tersanenin batısındaki bitişinden itibaren 10 metre yüksekliğinde. Asıl amacı, tersaneyi yabancı kuvvetlerden korumak olan tophane, 1228 yılında yaptırılmış.

alanya kalesi tersane esyalari 400x266
zivanadan cikmak 400x266

Kızılkule ve tersanedeki girişlerde Müzekart geçerli. Müzekart’ı olmayan ziyaretçiler Kızılkule, Tersane ve Damlataş Mağarası’na ayrı ayrı ya da ziyaret edeceğiniz müzeye ya da müzelere göre kombine biletler alarak giriş yapabilir.

alanya kalesi pi sayisi 400x266
tophane 400x266

Alanya Tersanesi nerede ve nasıl gidilir?

Tersane kalenin yamaçlarında, deniz tarafında yer alıyor. Kızılkule’nin önündeki sur duvarlarından sahil boyunca devam ederek tersanenin girişine ulaşabilirsiniz. Bu süre boyunca, sur duvarlarının önünde insanlar denize giriliyorlar. Temiz bir denizi var, tavsiye ederiz. İsterseniz tersanenin dönüşünü aynı yoldan değil de, denizden de yapabilirsiniz.