Alanya, Sen Çok Yaşa

Alanya, Türkiye’nin yerli ve yabancı turistleri ile en çok beğenilen ve ziyaret edilen turizm rotalarından biridir. Gazipaşa Havalimanı‘nın açılmasıyla birlikte ulaşımı yarım saate düşen Alanya, tarihi turizmin yanı sıra deniz turizmi açısından da önde gelen yörelerden.

Alanya ismi önceki dönemlerde farklılık gösterse de, günümüzdeki adına Selçuklu döneminde I. Alaeddin Kaykubad‘ın isminden türemesiyle ulaşmıştır. Alaiye olarak çevrilen Alanya ismi, 13. yüzyıllarda İtalyan tüccarlar tarafından Candelore veya Cardelloro olarak kullanmış olsalar da 1935 yılında Atatürk son noktayı koymuş ve ismin kullanımı Alanya olarak değişmiştir.

Alanya Seyir Terası

Alanya’yı neredeyse kuşbakışı görebileceğiniz harika bir noktadadır Alanya Seyir Terası. Şehir merkezine 4 km uzaklıkta yer alan Alanya Seyir Terası, özellikle mavi saatlerde gidildiğinde size harika kareler sunacaktır. Çıkış yolu virajlı olmasına rağmen, geniş ve asfalt yol olması işinizi kolaylaştırıyor. Toros Dağları’nın eteklerine kurulmuş olan teras deniz seviyesinden 650 metre yukarıda kalıyor. Biz girmedik, fakat bu manzara eşliğinde yemek yemeniz için de restoranlar ziyaretçilerini bekliyor.

Hıdrellez Kilisesi

Alanya – Antalya yolu üzerinde Alanya’nın hemen çıkışında gördüğümüz tabela üzerine yakından görmek için yola çıktık. Diğer adı Agios Georgios Kilisesi olan Hıdrellez Kilisesi‘nin önünde herhangi bir tabela olmaması, önü duvarla kapatılmış olması ve ziyaret kabul edebileceği yönünde herhangi bir tavrı olmaması kendisini geçip gitmemize neden oldu. Arabasızsanız buraya çıkmanız akıl kârı değil. Bize, kiliseden çok kiliseye çıkış yolundaki Alanya manzarası daha cazip gelmişti. Alanya manzarasını bir de bu taraftan görmek için tercih edilebilir. Bu noktaya çıkarken paraşüt atlayışı ve çalışmaları yapan insanlara da rastlayabilirsiniz.