Albertina Müzesi Viyana'da Bol Eserli Sanat Müzesi

Albertina Müzesi Viyana'da Bol Eserli Sanat Müzesi

Viyana’nın önemli müzeleri arasında yer alan Albertina Müzesi, binlerce önemli esere ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en önemli sanat merkezlerinden biri olan Viyana’nın bu eşsiz müzesinde, taşbaskı ve gravür teknikle yapılmış çok sayıda eser mevcut. Eser sayısı ile dünyanın önde gelen sanat müzelerinden.

18. yüzyılda inşa edilen müze, Avusturya Macaristan imparatoriçesi, Habsburg Hanedanı‘nın yöneticisi Maria Theresia‘nın konutu olarak kullanılmış bir süre. O dönemlerde Taroucca Sarayı olarak adlandırılan saray, Theresia’dan sonra valiliğe getirilen Saxen Teschen dükü Albert tarafından kullanılmış. İşte günümüzdeki müzenin ismi olan Albertina Sarayı‘nin adı dönemin valisinden geliyor. Saray 1918 yılına kadar Dük Albert’in soyundan gelenlere ev ve koleksiyonların muhafaza edildiği bir galeri olarak hizmet etmiş. Her ne kadar II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar görse de 21. yüzyılda restore edilmiş ve ziyarete açılmış.

Viyana Albertina Muzesi Kraliyet Dekoratif Mobilyalar
Viyana Albertina Muzesi Kraliyet Salonlari

Albertina Müzesi, yüzyıl öncesinin yaşam tarzını yansıtan saraylardan biri. Habsburg Hanedanı’na ait duvar kağıtları, avizeler, şömineler, sobalar ve çeşitli dekoratif mobilyalar, özenle tasarlanmış nefes kesen odalar tüm zerafetiyle ziyaretçileri klasik dünyaya götürmekten geri kalmıyor.

Viyana Albertina Muzesi Habsburg Hanedani Kraliyet Odalari
Viyana Albertina Muzesi Habsburg Hanedani Klasik Odalar

Dönemsel sergiler de bulunan müzede kalıcı eserler de var. Pablo Picasso, Claude Monet, Henri Lebasque, Ernst Ludwig Kirchner, Fernand Léger gibi ünlü sanatçıların tablolarını yakından inceleyebilirsiniz. Hem dönemsel sergilerde, hem de kalıcı sergilerde, ünlü sanatçıların tablolarının yanısıra yaptığı eskiz çizimler ve heykeller de sergileniyor.

Viyana Albertina Muzesi Tablolari
Viyana Albertina Muzesi Tablolari Pablo Picasso Eserleri

Albertina Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Albertina Müzesi giriş ücreti 12,90€, Vienna Pass şehir kartınız varsa giriş ücretsiz. Müze, haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Ama Çarşamba ve Cuma günleri ise durum biraz farklı, kapanış saati 21:00’e çekiliyor.

Viyana Albertina Muzesi Onundeki Heykel
Viyana Albertina Muzesi Albertplatz Meydani

Albertina Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Albertina Sanat Müzesi, Albertplatz adındaki, müze ile aynı isme sahip bir meydanda yer alıyor. Altı caddenin kesişim noktası olmasına rağmen meydan çok büyük değil, ama güzel binalarla çevrili. Albertina Müzesi’nin önündeki heykelin bulunduğu kata çıkıp bu meydanı izlemenizi tavsiye ederim. Bu meydana veya müzeye ulaşım için çeşitli seçenekleriniz bulunuyor. Augusthertrase’ye kadar giden 2A numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Biraz yürürüm derseniz U1, U2 ve U4 numaralı metro ile Karlsplatz durağına inebilirsiniz.