Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi başvuru süreci ve Amerika vizesi nasıl alınır diye merak edenlere, Amerika vizesi hakkında her şeyi, tüm süreci, gözlemlerimizi ve yaşadıklarımızı okuyabilmeniz için ilk defa ABD vizesi alacaklara yardımcı olabilecek nitelikte bir yazı hazırladık, umarım faydası dokunur.

10 yıllık vize cezbedici gelmişti ve arada bir vakit kaçarız diye düşünmüştük. Madem 10 yıllık veriyormuş diyerek bütçeyi toparladığımız ilk fırsatta Amerika turist vizesi için başvuru hazırlıklarına başladık. Ne gideceğimiz tarih belliydi, ne de nereye gideceğimiz?

Amerika vizesi nedir?

Amerika vizesi, Amerika seyahati gerçekleştirmemiz, ABD’ye girmemiz için gereken vize türü. Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinen ve New York, Teksas, Miami, Los Angeles gibi şehirlerin olduğu ülkeden bahsediliyor burada. Amerika kıtası değil. Türkiye Cumhuriyet vatandaşları Amerika vizesi almadığı takdirde Amerika’ya giriş yapamaz. ABD için vize alırken birbirinden farklı vize türleri var. Amerika öğrenci vizesi, değişim programı vizesi, mesleki eğitim vizesi ve çalışma vizesi olarak farklı türleri bulunuyor. Ama biz bu makalede turistik ABD vizesinden bahsedeceğiz. Bu da B1/B2 kodlu turistik veya ticari amaçlı ziyareti vizesi olarak geçiyor.

Amerika turist vizesi için gereken evraklar nelerdir?

Turistik Amerika vizesi olan B1 B2 Amerika vizesi için gereken belgeler, bir Schengen vizesi kadar kapsamlı değil. Götürmeniz şart olan ve götürmeniz faydanıza olan belgeler olarak iki gruba ayıracağız.

Amerika vizesi için fotoğraf: Fotorğaf için bir fotoğrafçıya gidiyorsunuz ve Amerika vizesi için fotoğraf çektirmek istediğinizi söylüyorsunuz. Sonra da kendinizi fotoğrafçıya bırakıyorsunuz. Fotoğrafçılar bir Amerika vizesi fotoğrafının hangi boyutlarda ve nasıl olması gerektiğini bilir. Fotoğraf çektirdikten sonra elinize dijital bir kopyasını alıyorsunuz. Bu dijital dosya Amerika vizesinin online formuna yüklemek için lazım olacak. Bir de elinizde, görüşmeye giderken götürmeniz gereken aynı fotoğrafın bir çıktısı da olmalı.

Küçük çapta bir stüdyomuz ve fotoğraf makinemiz olduğu için biz fotoğrafçıya gitmedik. Şartlara ve gereksinimlere uyduğumuz sürece her fotoğraf mübah diyerek kendimiz çekmek istedik. Belki biraz risk aldık fotoğraf konusuyla ilgili. Ama iki kişi için yaklaşık 100TL cepte kaldı. Fonu beyaz veya beyaza yakın olması gerekiyor fotoğrafın. Fotoğrafı çektikten sonra resmi sitelerinde yer alan şablonu kullanarak fotoğrafı yerleştirdik.Eğer siz de kendi imkanlarınızla evde fotoğraf çekmek isterseniz  Evde Amerika Vizesi Fotoğrafı başlıklı yazıyı bir inceleyin.

Abd Vizesi Fotograf Cekimi
ABD vizesi için fotoğraf çekimi

Amerika vizesi fotoğraf ölçüleri ve özelliklerinden de bahsedelim teknik detay isteyenler için. Fotoğrafın boyutu 51x51mm (2x2inch) ve genişliği ile yüksekliği 600px olmalı. Bu da 300dpi anlamına geliyor. Birkaç Photoshop müdahalesinden sonra her şey tamamsa önce *.jpg olarak kaydettik, sonra da fotoğraf kağıdına baskı yapabilen herhangi bir ozalitten çıktısını aldırdık aynı boyutlarda. Çıktı almak da 3TL tuttu. Olması gereken fotoğraf özelliklerini, örnek fotoğraflarla birlikte state.gov adresinden detaylı olarak görebilirsiniz.

DS-160 Amerika vizesi formu nasıl doldurulur?

Fotoğraf kısmını hallettikten sonra online bir form doldurmanız gerekiyor. Turist vizesi almak için doldurulabilecek en uzun formla karşı karşıyasınız. DS-160 vize formu, Amerika turist vizesi randevusu almadan önce doldurmanız gereken ve size ait bilgilerin girildiği bir form türü. Buna Nonimmigrant Visa, (Göçmen Olmayan Vize) yani geçici ABD vizesi de deniyor. Bu formu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. DS-160 vize formunu doldurmak için öncelikle state.gov/genniv adresine girin ve şehrinizi seçip güvenlik kodunu da girerek Start An Application butonuna tıklayın. Sistem size başvurunuz sırasında bir numara verecek. Bu numarayı, bir yere not edin, çünkü önemli.

Abd Vizesi Randevu Basvuru Formu Ds160DS-160 Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu

DS-160 vize formunu doldururken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Vizeyi online olarak doldururken isterseniz kaydedip, sonraki günlerde devam edebilirsiniz de. Sistem biglisayarınıza formun doldurduğunuz kadar içeriğini *.dat uzantılı olarak kaydetmenize olanak tanıyor. Doldurmaya devam etmek istediğiniz zaman da, başka bilgisayarda olsanız bile aynı dosyayı yükleyip kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ama size verilen numaranın aynı olduğunu kontrol edin her seferinde.
  2. Form sırasında Amerika’da konaklayacağınız yeri girmeniz isteniyor. Bu durumda bir otele rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Tıpkı Schengen vizesi alırken yaptığınız gibi geçici ve iptal seçeneği olan bir rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu otele ait isim, adres gibi temel bilgileri girmeniz isteniyor. Tanıdığınız olsa bile, görüşme sırasında ekstra sorulara maruz kalmamak için otel göstermek en ideal yol olarak görünüyor.
  3. Amerika’ya turistik amaçlı bir seyahat gerçekleştirecekseniz B1 B2 kategorisindeki turistik vize seçeneğini seçmeniz gerekli.

Formu doldururken arada bir kaydetmeyi unutmayın. Sistemi uzun süre kullanmazsanız ya da bir şekilde sizi atarsa kaldığınız yerden devam edebilirsiniz böylelikle. Aksi halde tüm formu baştan doldurmanız gerekir. Bu formun sonuna gelmeniz, vize başvuru işlemlerinizin büyük bir kısmını tamamlamış olduğunuz anlamına geliyor. Form İngilizce, ama sağ üstteki Select Tooltip Language seçeneğini Türkçe seçerseniz, fareyi İngilizce yazıların üzerine getirdiğinizde Türkçe açıklamalarını görebileceğiniz bir kutucuk açılır. Formun son aşamasına geldiğinizde önceki sayfalara gidip değişiklik yapabiliyorsunuz, ancak son aşamada onay verdikten sonra bir daha geri dönüp düzenleme şansınız olmayacak. O nedenle formu büyük bir dikkatle doldurmanız gerekiyor. Vize formunu başarıyla tamamladıktan sonra, karşınıza çıkacak olan başvuru belgenizin bir çıktısını alın.

Amerika vizesi için randevu nasıl alınır?

Amerika vizesi başvurusu nasıl yapılır? DS-160 formunu doldurduktan sonraki aşama ABD konsolosluğundan randevu almak. Randevu almak için önce ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv adresine gidin ve Başvur linkine tıklayın. Ardından DS-160 adlı formunu doldurduğunuzu belirten seçeneği seçerek Devam Et butonuna tıklayın. Bu aşamadan sonra bir üyelik oluşturacaksınız. Üyelik bilgilerinizi girdikten sonra DS-160 formunu doldururken size verilen kodu girmeniz gerekecek. Turistik ABD vizesi alacağınızdan dolayı vize türü kısmında B2’yi seçmeniz gerekiyor. Başvuru Sahibi Oluştur ile birlikte artık ABD vizesi için sizin de bir hesabınız olmuş oluyor.

Abd Vizesi Randevusu Nasil AlinirAmerika vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler

Amerika vizesi başvuru ücreti ne kadardır?

Amerika vizesi başvuru ücreti 160 ABD Doları. Ücreti ödemeniz için en kolay yol internetten, kredi kartıyla ödemek. Hesabınızı oluşturduktan sonra kredi kartı ile ödeme yapabilmenize olanak tanıyan sayfa ile karşılaşırsınız, yönergeleri takip ederek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Amerika vize başvuru ücreti ödeme işlemlerini konsolosluğa gitmeden yapmanız gerekiyor. Konsoloslukta öderim gibi bir şey yok.

Ödemeyi online olarak yaptığınız takdirde randevu sisteminin onayı daha hızlı olacak ve siz de randevu günü ve saatini belirleyebileceksiniz. Randevu günlerinin müsaitlik derecesi döneme göre değişiyor. Biz ABD vizesi için başvuru yaptığımız zaman en müsait gün 40 gün sonrasınaydı.

Amerika vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

Amerika vizesi için toplanması gereken evrakları tek tek elim döndüğünce açıklamaya çalışacağım.

  1. Fotoğraf: Yukarıda bahsettiğimiz gibi öncelikle bir fotoğraf çektirmeniz gerekiyor. Zaten formu fotoğrafsız tamamlayamıyorsunuz. Fotoğrafı çektirdikten sonra konsolosluk randevunuza giderken bir adet fotoğraf da yanınızda olsun.
  2. DS-160 formu onay belgesi çıktısı: Yine yukarıda bahsettiğimiz üzere, doldurduğumuz formun sonundaki onay belgesinin bir çıktısını da yanınızda götürün.
  3. Vize harcı dekontu: Amerika vize başvurusu sırasında yaptığımız ödemenin dekontunun da bir çıktısını alarak yanınızda götürülecek belgelerin arasına ekleyin.
  4. Pasaport: Kullandığınız pasaport ile birlikte varsa eski pasaportunuzu da götürün.

Bir iş yerinde çalışıyorsanız, yani çalışansanız yanınıza almanız faydalı olan maaş bordrosu, sgk dökümü, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi, şirketinizden alacağınız, belirli bir süre için turistik amaçlı seyahat edeceğinizi ve döndükten sonra şirket bünyesinde çalışmaya devam edeceğinizi belirten dilekçe, araba ruhsatı fotokopisi, otel rezervasyon çıktınız, ev tapusu, banka hesap dökümü, evliyseniz evlilik aile cüzdanı gibi belgeleri de götürebilirsiniz. Bu belgeler şart olan, konsolosluk tarafından istenen belgeler değil. Ama soracak olurlarsa diye, doldurduğunuz formdaki bilgileri ispatlayacak nitelikteki bu belgeleri de götürmeniz avantajlı olabilir. Kimisinde bu belgelere bakmıyorlar bile. Ülkeye geri dönmeye ikna etmek ve kaçak olmadığınızı düşündürmek, güven vermek amacıyla ihtiyacınız olabilir sadece.

Abd Vizesi Gerekli Belgeleri Toplama
Amerika vizesi için sabırla belgeleri derlemeniz gerekiyor.
Abd Vizesi Gerekli Belgeleri Visa Confirmation Kagidi
Vize için Visa Confirmation adlı belge

Amerikan Konsolosluğu nerede ve nasıl gidilir?

Amerika Konsolosluğu günümüzde Avrupa Yakası’nda, İstinye’nin Kaplıcalar Caddesi üzerinde yer alıyor. Amerika Başkonsolosluğu İstanbul adı altında haritadan bulabilirsiniz. Adresi: İstinye Mahallesi, Poligon Cd. No:75, 34460 Sarıyer/İstanbul

Otobüs ile Amerika Başkonsolosluğu’na nasıl gidilir?

Beşiktaş’tan Amerika Konsolosluğu’na ulaşım için Kabataş, Akaretler yönünden gelen 22 numaralı İstinye Dereiçi – Kabataş otobüslerini, Sarıyer’den 29T hattını, Mecidiyeköy ve Şişli’den konsolosluğa gitmek için 29Ş İstinye Şişli hattını, Taksim’den ABD konsolosluğuna ulaşmak için 40T Taksim İstinye hattını kullanabilirsiniz. Konsolosluğa en yakın otobüs durağı Kaplıcalar durağı ve bu otobüslerin hepsi oradan geçiyor. Kaplıcalar durağından 150 metre yürüyerek binanın girişine ulaşırsınız. Kadıköy’den Amerikan Konsolosluğu’na ulaşım için en hızlı ve pratik yol vapurla Beşiktaş’a geçip Beşiktaş’tan geçen otobüsleri kullanmak. Atatürk Havalimanı’ndan Amerika Konsolosluğu’na ulaşım için de en hızlı yol Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu’ya gelip, otobüse binmek.

Araba ile Amerika Başkonsolosluğu’na ulaşım nasıl olur?

Toplu taşıma ile uğraşmadan, özel aracınızla başkonsolosluğa gitmek mümkün. Biz arabayla gitmiştik. Arabayla gittiğiniz takdirde aracı parkedebileceğiniz birkaç seçenek var.

  1. Konsolosluğun hemen yukarısında, sağ tarafta bir oto yıkamacı var. Vale gibi aracınızı veriyorsunuz, onlar arabayı bir yere götürüp parkediyorlar. Ücretini bilmiyorum.
  2. Çevre sokaklarda yer bulabilirseniz kendiniz parkedebilirsiniz. Biraz gezip yer bakmak lazım. Çevreyi bilmediğimden, arabada birinin olmasında fayda var. Biz konsolosluğun 120 metre aşağısında, şansa birinin çıkması üzerine yer bulmuştuk.
  3. Konsolosluğun yanındaki Sarıyer Caddesi’nin diğer tarafı CarrefourSA. Geniş bir park alanı var, aracınızı buraya parkedebilirsiniz ya da yakınlarda Migros ve onun otoparkı var, şansınızı deneyebilirsiniz.

Randevu günü neler oldu?

1. Aşama – Girişe hazırlık: Öncelikle içeri telefon, kulaklık gibi herhangi bir teknolojik alet ya da kesici alet sokmanıza izin verilmiyor. Yanınızda içeri girmeyecek bir arkadaşınız varsa ona teslim edebilir, arabada bırakabilir ya da konsolosluğun karşısındaki kafelere ücret karşılığı teslim edebilirsiniz. Sırt çantası yasak değil tabii ama içinde herhangi yasaklı bir nesne olmadığı sürece. Emanetçi kafeler de camlarına 5TL karşılığı emanet alındığı yazıyor, lakin neye göre hesaplıyorlarsa anahtar ve ruhsat karşılığında 9TL istemişti en alttaki kırmızılı dükkan. Emanetleri bir poşete koyup saklıyorlar. 1 tost 2 çaya da 11TL verdik.

Abd Konsolosluk Binasi
Amerika Başkonsolosluğu Binası / İstinye Google - ABD Başkonsolosluğu

2. Aşama – Konsolosluk sınırlarına/bahçesine giriş: Sonraki aşama konsolosluğa llk giriş bölümü. Randevu saatinizden yarım saat önce bu kapı önünde olun. Kapı önündekleri tek bir sıraya sokup, içeri teker teker alıyorlar, üzerinizde herhangi teknolojik bir şey olup olmadığını soruyorlar ve ilk üst araması yapılıyor. Sonrasında başka bir sıraya yönlendiriliyorsunuz. Görevlilere kulak verin, çünkü her biri sizi yönlendiriyor sonraki aşamanın ne olduğu, sonra ne yapmanız gerektiği ile ilgili.

3. Aşama – Pasaport ve fotoğraf kontrolü. Bu sırada yanınıza bir görevli geliyor ve pasaportlarınız ile yanınızda getirdiğiniz fotoğrafı görmek istiyor. Böylece fotoğraf, pasaport ve sizin eşleştirmenizi yapıyor elde. Fotoğrafı olmayanlar sıradan çıkartılıp, karşıdaki kafelere fotoğraf çektirmek için yollanıyorlar. Ardından pasaportu başka bir görevliye veriyorsunuz ve o da pasaportunuzu bir cihaza okutarak sonraki adıma yönlendiriyor.

4. Aşama – Güvenlik ve xray cihazı: Konsolosluk binasına girilen ilk yer burası. Havalimanlarındaki gibi bir kontrol söz konusu. Güvenlik görevlisi herkesin yüzüne bakarak tek tek günaydın demişti. Montlarınızı çıkarıp kutulara yerleştiriyorsunuz, belgeleriniz de bu kutunun içinde. Bu kutu xray cihazından geçerken, siz de xrayden geçiyorsunuz. herhangi bir sıkıntı yoksa, itmesi zor, ağır kapılardan geçip yolunuza devam ederek asansöre varıyorsunuz.

5. Aşama – Vize odası: Asansörle vize görüşme katına çıkıp vize görüşmelerinin yapıldığı odaya giriyorsunuz. Buradaki ilk görevli sizden pasaportunuzu ve Visa Confirmation adlı kağıdı istiyor. Randevunuzu ve randevu kodlarının uyuşup uyuşmadığını kontrol ediyor. DS-160 formunu doldururken size verilen kod ve sonraki formlarda bu kodu yazmış olmanız oldukça önemli. Eğer eşleşme sağlanmışsa size bir kod veriliyor ve sıraya geçiyorsunuz.

6. Aşama – Parmak izi ve vize süreci: Kare şeklindeki oda küçük bir banka gibi işliyor. Ortada oturma alanları, odanın bir kenarı da yaklaşık 10 vezneden oluşuyor gibi düşünebilirsiniz. Herkesin herkesi duyabileceği büyüklükte bir yer. İlk üç vezneden birine giriyorsunuz önce. Sizi enerjik bir sesle Hoşgeldiniz diyen bir kadın karşılıyor ve pasaportları vermenizi istiyor. Birkaç saniye sonra pasaportunuzu alıp parmak izi sırasına geçiyorsunuz. Ortada sürekli dolaşan bir görevli takıldığınız veya anlamadığınız bir durumda size yardımcı olmak için hazır vaziyette. Parmak izi için de 4. ve 5. vezneler kullanılıyor. Sıranız geldiğinde, sırayla sol dört, sağ dört ve iki baş parmak birden parmak izinizi, parmak izi cihazı aracılığıyla alıyorlar. Bu işlem de hızlıca biten bir süreç. Ardından sıranızın gelmesini bekliyorsunuz görüşme için.

Her şey bu aşamada belli oluyor. Sıranız gelene kadar onlarca veriye şahit oluyorsunuz. 20 saniyede red yiyen, 5 dakikada görüşmeyi bitiremeyen insanları görüyor, soruları ve cevapları duyuyorsunuz. Mesela Türkçe ve İngilizce bilmeyen muhtemelen Türk olmayan yaşlı bir teyzeyi, kalmakta ısrar etmesi üzerine dışarı çıkarmışlardı. Bir şekilde ABD vizesi için başvurmuş ve çıkmasını ümit etmişti.

Biz aile vizesi adı altında eşli olarak başvurduk. Bu veznelere bireysel başvuranlar tek tek girerken biz ikimiz aynı anda girip işlerimizi aynı anda hallettik. Sıra bize geldi. Montlarımızı koltuklara bırakıp, numaramızın yandığı vezneye gittik. Karşımızda Amerikan aksanıyla Türkçe konuşan genç bir Amerikan adam vardı. Güzel konuşuyor olmasına karşın dediklerini bir anda anlamakta zorluk çekiyorduk. Ve bakışlarıyla baskı altına almasını bilen bir adamdı. Her cevaptan sonra ciddi bakışlarıyla bir süre daha bakıp inanmamış tavırla diğer bir soruya geçiyordu.

Amerika vizesi mülakatındaki sorular ve cevaplar

G: Pasaportları alabilir miyim?
(İki pasaportu da uzattık. Pasaportları açtı, birkaç işlem yaptı, pasaport numarasını tarayıcıda okuttu. Pasaporttaki diğer vizelere göz attı.)
G: Amerika’ya niçin gidiyorsunuz?
B: Turistik amaçlı.
G: Evli misiniz?
B: Evliyiz.
G: Daha önce birlikte yurt dışına çıktınız mı?
B: Evet çıktık. Belçika, Hollanda, Avusturya (Yaklaşık 10 ülke saydık.)
G: Ne iş yapıyorsunuz?
B: (Sırayla) Ben yönetici asistanıyım. Ben de freelance tasarımcı ve fotoğrafçıyım.
G: (Bilgisayara iki cümlelik bir şeyler yazdı.) Vizeniz onaylandı.

Görevlinin size vizeyi vermiş olması belli kriterlere bağlı. Siz DS-160 formunu doldurduğunuzda muhtemelen Amerika vizesi sahibi olmak için onların risk profili kapsamında olup olmadığınıza bakıyorlar. İşsiz olmanız, maaşınızın düşük olması, paranızın olmaması veya bunun gibi şeyler direkt olarak red sebebi olmayabilir. Sahip olduğunuz özelliklere bakarak ortaya bir sonuç çıkıyor. O da Amerika’ya girebilir ya da Amerika’ya giremez ile sonuçlanıyor.

Görüşme sırasında, görevli de tutarlı ve dürüst olup olmadığınıza bakarak muhtemelen önceden sizin için verilen sonucu size söylüyor. Rahat olmanız, ama lakayit olmamanız gerekli. Kıyafetleriniz düzgün olsun, gömlek giyin mesela. Özensiz görünmeyin. Görevli bize, İngilizce veya Türkçe konuşmayı tercih edip etmediğimizi sormadı. Elimizdeki hiçbir belgeye bakmadı bile. Ama şüphelendiği bir durum olsaydı elimizdeki evrakları görmek isteyebilirdi. Paramız olup olmadığını görmek için hesap dökümünü isteyebilirdi mesela. Konuşmanızı uzatmayın, ne soruluyorsa onun cevabını kısaca verin. Detaylarda boğulmayın.

Amerika vize mülakatı sonrası süreç nasıl işliyor?

Vizeniz onaylanmadıysa, neden onaylanmadığınızla ilgili bir kağıt ile birlikte pasaportunuz geri veriliyor. Vizeniz onaylandıysa pasaport onlarda kalıyor .Sonra binadan ayrılıyorsunuz. Giriş ve çıkış saatlerimize baktığımızda her şey tam 1 saat sürdü.

Amerika Vizesi Basvuru Sonucu
10 yıllık Amerika vizesi örneği

Gün içinde form doldururken belirtmiş olduğunuz PTT’ye kargolanmak üzere işlemler başlatılıyor. Cep telefonunuza PTT kargo takip numarası geliyor ve pasaportunuzun şubeye ulaşmasını bekliyorsunuz. Cuma günü girdiğimiz görüşmeden sonra pasaport, Pazartesi günü PTT’ye ulaştı. Gittik, pasaportumuzu aldık. Sonuç olarak 10 yıllık vize vermişler her ikimize de.