Amerika'da Araba Kiralamak

Amerika seyahatlerinde araba kiralamak neredeyse bir zorunluluk. Çünkü, gezi amaçlı gidiyorsanız Amerika’ya, merkez harici gezeceğiniz yerlere toplu ulaşım ya yok ya da çok seyrek. Çünkü Amerika uygun benzin/akaryakıt fiyatları ve düşük vergi oranları sayesinde ucuz araba satın alınmasını sağlayan bir ülke, bu da bireysel ulaşımı artırmış. Dolayısıyla herkesin kendi arabası var. Her ailenin demiyorum, bir ailede her bireyin arabası var. Evlerin önünde çoğu zaman iki, bazen de üç araba göreceksiniz mutlaka.

Türk ehliyeti ile Amerika’da araba kiralamak:

Türk ehliyetlerimiz ile Amerika’da rahatlıkla, hiçbir sorun olmadan araba kiralayabiliyoruz. Türk ehliyeti Amerika’da geçerli.

ABD’de hangi firmadan araba kiralanır?

Amerika’da araba kiralamak için rentalcars.com sitesini kullanıyoruz. ABD’de birçok yerde şubesi olan Enterprise, Avis, Hertz gibi büyük firmaları kullanabilirsiniz. Bu siteden, indiğiniz havalimanında bulunan firmaları da görebiliyorsunuz. ABD’de araç kiralama konusunda da çok seçiminiz var ve bizdeki basit arabaları orada göremezsiniz. Amerika rahatlığına düşkün bir ülke olduğundan, tüm arabalar otomatik vites ve biraz fazla miktar ödeyerek normalde çok pahalı olan lüks arabalara binme şansınız bile var.

amerika rentalcars araba kiralama tercihi

Araba kiralama Türkiye’nin gelirine göre pahalı olabilir ama günlüğü 30-40 paralara güzel arabalar bulunabiliyor. Biz Alamo adında bir firmadan kiralamıştık. Bu da Amerika’nın büyük firmalarından biri ve diğerlerine göre daha uygun bir fiyat tarifesi vardı.

Atlanta’da Araba Kiralamak

10 günlük Amerika seyahatimize Atlanta’da başlayıp Florida‘ya devam ederek ve tekrar Atlanta Havalimanı’na gelerek bitirmiştik. Atlanta Havalimanı, İstanbul’dan direkt uçuşların bulunduğu bir havalimanı ve gideceğimiz noktaya herhangi bir toplu taşıma olmadığı için indiğimiz anda arabayı kiralayıp, gezi sonuna kadar rahat ederiz diye düşünmüştük.

amerika araba nasil kullanilir 400x266
amerikada araba kiralamak icin yapilmasi gerekenler 400x266

Google Haritaları üzerinde Atlanta Havalimanı’ndaki araç kiralama firmalarının bulunduğu bölge, havalimanının hemen yanındaymış gibi görünebilir. Evet, havalimanının yanında ama iç hatlar bölgesinde. Atlanta Havalimanı’na yurt dışından ulaşımı sağlayan dış hatlar ise biraz uzakta. Dış hatlar terminalinden çıktıktan sonra otobüs duraklarını ve bekleme sıralarını göreceksiniz. Araç kiralama noktasına gidecek olan otobüs de bu durakların birinde duruyor, eğer yoksa da gelecektir, tabelada yazıyor. Otobüs geldikten sonra gayet güler yüzlü bir şoför iniyor otobüsten ve sizinle birlikte araba kiralama firmalarının bulunduğu bölgeye giden diğer yolcuların bavullarına yardım ettikten sonra yola koyuluyor. Kiralama firmaları yaklaşık 15 dakikalık mesafede. Otobüsten indikten sonra da yine tabelaları takip ederek firmaların olduğu yere ulaşıyorsunuz. Kendi firmanızı bulunca gerisi normal araba kiralama prosedürü.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Aracı kiralarken Rental Cars sitesi zaten Hasar Sorumluluk Güvencesi, Üçüncü Şahıs Sorumluluk, Hırsızlık Koruması, Tamamlayıcı Sorumluluk Sigortası, Sigortasız Araçlardan Koruma, İç Güvenlik Ücreti, Yerel Vergiler, Özel Nokta Ücreti gibi bazılarının ne olduğu bilmediğim ücretleri de birlikte almıştı. Sınırsız kilometreli bu araç için 10 günlüğüne 1820TL ödemiştik. Arabayı alırken de az sonra bahsedeceğim tekerlek ve cam ekstrasına da 80$ ödedik.

Tam sigorta yaptırıp yaptırmamanıza ilişkili olmayan çeşitli ekstralarla da karşılaşırsınız. Çocuk araba koltukları, navigasyon cihazları gibi ekstralar sunulabilir. Bize ekstra tekerlek patlamalarına ve cam kırılmalarına karşı ekstra çıkarmışlardı. Ne tekerleğimiz patladı, ne de camımız kırıldı. Ama 10 günde 3000 km yol yapmak bunların yaşanma ihtimalini de artırıyor. Navigasyon da çok önemli, eğer internet hattınız yoksa navigasyon olsun mutlaka. Amerika’da elinizin altında bir harita olmadan bir yere ulaşmak zor. Yollarda, hadi birine sorayım diye bir ihtimaliniz de yok. Otobanlarda bu ihtimal sıfır, ara yollarda da birini görürseniz sorarsınız.

amerika yollari 400x266Amerika'da kimsenin olmadığı tenha yollar
amerika araba kiralama firmalari 400x266

Türkiye’deki ve Avrupa’daki sistemden farklı olarak, seçtiğiniz gruba ait aracınızı kendiniz seçiyorsunuz. Anahtarlar arabaların üzerinde ve size önce etrafını kontrol etmenizi öneriyorlar, sonra da beğendiğinizi alın diyorlar. Aracı aldıktan sonra oradan çıkarken ehliyetinizi ve size verilen belgeleri, çıkış noktasındaki görevliye verip onaylatıyorsunuz. Arabada kırık, çıkık varsa onu da belirtiyorsunuz, sonra yollar sizin.

Amerika’da araç kiralarken boş depo veya dolu depo diye seçenekleriniz oluyor. Aracınızı dolu depo getirmek, boş depo getirmekten çok daha avantajlı. Havalimanında uzak bir yerde depoyu daha ucuza doldurabilir, havalimanı yakınlarında ise bu sürede boşalan depoyu tekrar doldurabilirsiniz. Deponuz dolu teslim etmezseniz kredi kartınızda beklenmedik ücretlerle karşılaşabilirsiniz.