Amerika'da Yaşam: Hayat Nasıl İşliyor?

Amerika’ya turist olarak gitmiş olsak da, yıllarca orada kalmış ve çocuklarını orada doğurmuş bir Türk’ün evinde kalmanın Amerika’daki yerleşik hayatın nasıl olduğunu, bir turist olarak otelde kalmaktan çok daha iyi bir şekilde ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Kaldığımız yer Georgia eyaletinde Atlanta’ya bağlı bir kasaba. Atlanta’ya yarım saat mesafede. Amerika’da yaşamanın eksileri ve artıları var. Hangisinin daha ağır bastığına siz karar verin. Amerika’da yaşamak istiyorum diyen çok sayıda insanla karşılaşabilirsiniz. Biz oraya sadece turist olarak gittik ve Amerika’da yaşamak ve Amerika’da çalışmak hakkında çok bilgimiz yok.

Herkesin en azından bir kere Amerika’yı görmesi ve toplumun insanlara olan tavrını görmeleri gerektiği kanaatindeyim. Bu yazıda Amerika’da oturum izni, Amerika’da iş bulmak, green card gibi konulardan çok Amerika halkının yaşam kültürü hakkında gördüğümüz birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Amerika İnsanı

Amerika’da yaşam tarzı genel olarak rahat, neden rahat? Bir çok nedeni var. Önce şu kafadan çıkmamız gerekiyor. Bizde su 1TL, adamlarda 1$ diyelim. Adamlar suyu 5TL’ye alıyor diye düşünmek alenen düşüncesizlik. Çünkü orada dolar kazanıyorlar ve dolar harcıyorlar. Giyim, market, elektronik, araba, benzin fiyatları da ucuz olduğundan her şeye sahip olabiliyorlar. Geçim derdi yok. Bu da onlara pozitif olarak geri dönüyor. Kendilerine ve ailelerine vakit ayırabiliyorlar. Her biri coşku içinde etrafa neşe saçar vaziyette.

amerika insanlari nasil 400x266Amerika'da yaşamak pahalı mı?
amerika yasam kulturu 400x266

Yukarıdaki maddelerin bir getirisi olarak Amerika insanı çok saygılı ve hoşgörülü. Her yerde güleryüzle karşılanıyorsunuz. Herkes işini en iyi ve en mutlu şekilde yapmaya çalışıyor. Yazının en zor kısmı burayı anlatmak olacak, insanın insana verdiği değeri herhangi bir markette görebilirsiniz. Çalışanlar genellikle merhaba, nasılsınız, gününüz nasıl geçiyor şeklinde başlıyor konuşmalara. Birine yaklaştığınızda how u’ doing lafı her ne kadar sıradan ve öylesine bir durum olsa da suratsızlıkla kıyaslayınca tercih edilen bir durum oluyor. Bizdeki McDonalds’taki çalışanlarla, oradakileri ister istemez kıyaslıyoruz. Bizdeki karmaşanın aksine ne kadar güzel yapıyorlar işlerini. Mağazalarda sizin 1 metre uzağınızdan geçecek olsa bile afedersiniz deyip gülümsüyor. İnanın bir iki değil, herkes bu şekilde olunca o zaman anlıyorsunuz bizdeki durumun ne kadar kritik olduğunu.

Amerika’da Yemek Kültürü

Amerikalılar, Türkiye’deki gibi özgün yiyeceklere sahip değil. Çoğu sağlıklı beslenmiyor, daha çok fast food tarzı yiyeceklerle besleniyorlar. Evde yemek yapmak yerine dışarıdan yemek hem daha pratik, hem de daha ucuz. Toplu taşıma çok yetersiz olduğundan, araba ve benzin de ucuz olduğundan ulaşımı arabayla yapıyorlar. Bu maddelerin her biri Amerika insanının kilolu olması için bir neden. Amerika’daki obezite oranının fazla olmasının nedeni bu.

Amerika’da her şey büyük ve şaşalı olunca bu yemeklere de yansıyor tabii. Bir tabak yemek istediğinizde en az iki kişinin rahatlıkla doyabileceği türden bir tabakla karşılaşıyorsunuz.

amerika ne yenir blueberryAmerika'da Ne Nerede Yenir?

Kahvaltı kültürleri de bizimki kadar zengin değil. Her şeylerinde çok miktarda şeker var. Tatlı ekmekleri var. Yumurta ve pankek (pancakes) en sevdikleri kahvaltıları. Kahvaltı için her yerde olan Cracker Barrel’i mutlaka deneyin. Burada Blueberry Pancake’i çok iyi yapıyorlar.

cracker barrel old country store amerika yemek 400x266Cracker Barrel
cracker barrel blueberry pancakes amerika 400x266Blueberry Pancake

Amerika’da Yabancı Dil

İngilizce bilmek, Amerika’daki insanların ne söylediklerini anlamak için yeterli değil. Yaptığımız Avrupa gezilerinde de İngilizce’yi kullanmıştık ama hiç birinde Amerika’daki kadar zorlanmamıştık. Çünkü ilk defa ana dili İngilizce olan bir ülkeye gitmiştik ve ilginç bir tecrübeydi. Çok iyi İngilizce konuşanı çok akıcı konuştuğu için anlamıyorduk mesela. Kasabalardaki özellikle siyahi grubun konuşmaları da bir başka. Mesela gerçek bir Egeli konuşmasını anlamakta zorlandığımız gibi onların dilini de anlamakta zorlandık. Siyahi grubun kökeni Avrupa olmadığından, Afrika’dan buraya göç ettiğinden olsa gerek İngilizce’yi başka bir dil gibi konuşuyorlar. Yavaş konuşmalarını rica etseniz bile bize anlaşılmaz gelen söylemin yavaş halini, yine anlaşılmaz bir şekilde söylüyorlar.

Amerika’da Doğa

Amerika tarihi bizdeki gibi bin yıllar öncesine dayanmıyor. En fazla 300 yıllık bir tarihi var. Bu nedenle Amerika’da gezilecek neresi var ki diye sorabilirsiniz. Amerika’nın doğası fazla. Yeşil alanları çok. Şehir merkezleri dışında evler tek katlı, müstakil evler, önü arkası geniş arazili, bahçeli olanlar. Bazılarının arkası ormana bakıyor.

amerikada evler nasil 400x266
amerikada sokaklarinda evler 400x266

Benim koca mahallemde olan yeşillik miktarını sadece bir evde bile görebiliyorsunuz. Tabii kafanıza göre ekip biçemiyorsunuz, çim boyu standardı gibi her şeyin kuralı var. Her şey yasal bir çerçevede ilerliyor. Ormanlarla kaplı bir ülke olduğundan bizdeki kedi, köpek yerine sincap, geyik, tavşan ve rakunlarla karşılaşıyorsunuz.

georgia amicalola waterfalls gorulecek yerler 400x266Amicalola Şelaleleri / Georgia
georgia helen alman kasabasi chattrahoochee nehri 400x266Helen Kasabası / Georgia

Amerika’da Vergi Sistemi

Öncelikle vergiler Amerika’da çok düşük. Bu nedenle bir ailede herkesin arabası var mesela. Normal geliri olan herkes istediği birçok şeye sahip olabiliyor. Vergi oranları eyaletlere göre farklılık gösterirken, kimi eyaletlerde vergi olmuyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Amerika’da Sağlık ve Sigorta

Amerika’nın olumsuz yanlarından biri sağlık sigortası konusu. Sigorta konusunu etkileyen birçok parametre var. Diş hastalıklarının tedavi ücreti bizimkinin üzerinde. Eğer sigortanız yoksa aman hasta olmayın.

Amerika’da Eğitim

Amerika’daki eğitim sistmei hakkında çok biglimiz yok ama aileler çocuklarını okullara endişe ile gönderiyor. Çünkü Amerika’da bir çocuk kaçırma durumu var. Birçok yerde, kaçırılan çocukların fotoğrafları ve bilgilerinin olduğu panolarla karşılaştık. Bazı aileler evde eğtiim vermeyi tercih ediyorlar ve evden mezun olan öğrenciler üniversitede herhangi bir sıkıntı yaşamıyor. Üniversiteler, evden okuyan bir öğrenciyi kabul ediyor. Bir ya da iki tane büyük üniversite kabul etmiyormuş, gerisi için bir sorun yok.

Kısa kısa…

  • Amerika’da sigara içen insan sanırım yok. 10 günlük seyahatimizde o kadar yer gezdik, sigara içen insan görmedik.
  • Toplumsal olarak rahata düşkünlük hat safhada. Mesai bitince hemen kapatıyorlar iş yerlerini. Hafta sonları zaten çalışmıyorlar.
  • Bizdeki futbol gibi Amerikan futboluna hastalar, kadını erkeği farketmeksizin takımları, oyuncuları, kim ne durumda bilirler.
  • Hayat Türkiye’deki gibi zengin değildir, monotondur, rutindir. Amerikalılar bireyseldir, yapılacak sosyal aktiviteler kısıtlıdır.
  • Amerika’da aile yapısı da daha çok yapıcı şekilde. Aileler, çocuklarını birey olmaya, hayata alıştırmaya çalışıyor. Bir yandan da aile bağlarını güçlü tutmalarını hedefliyor. Sıklıkla annelere, babalara, büyük annelere sarılıp onları öpüyorlar.