Amsterdam Seks Müzesi

Amsterdam Seks Müzesi

Amsterdam Seks Müzesi, şehri ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer. Red Light District’te bulunan müze, Amsterdam’ın en popüler turistik yerlerinden biri. Amsterdam Seks Müzesi’nin dünyada ilk seks müzesi ve dolayısıyla dünyanın en eski seks müzesi olduğu söyleniyor. Müzede takdir edersiniz ki konsept seks objeleri üzerine. Erotik objeler ve fotoğraflar, resimler ve seks üzerine tarihte kaydedilmiş çeşitli kayıtları görüyoruz. 1985 yılında kapılarını halka açan Amsterdam Seks Müzesi‘nde sergilenen eserlerin çoğu bağışlarla toplanmış. Müzede eserlerin fazlalığından dolayı yer problemi çekilmeye başlanınca, arkadaki bina da müzeye dahil olmuş.

[postlink id=”4305″ title=”Prag Seks Makineleri Müzesi”]

Müzede birçok salon bulunuyor ve sergi salonlarının her birine tarihteki erotizm figürlerinin ismi verilmiş. Örneğin Casanova Galerisi. Casanova bir yazar olmasına karşın Avrupa’da birçok yeri gezmiş ve çapkınlığından dolayı onlarca kadınla birlikte olmuş. Kadınların gönlünü fethetmede usta olan Casanova, otobiyografisinde 122 kadınla birlikte olduğunu yazmış. Bir diğer galerinin adı Valentino Galerisi. Rudolph Valentino, sinema sektöründe yer aldığı romantik roller, kadınlar tarafından fazla sevildi ve Amerikan sinemacılığının en gözde aktörü oldu. Catherina Salonu ise başka bir örnek. 18. yüzyıl Rusyası’nda 34 yıl boyunca Rusya’yı yöneten II. Katerina birçok kişi ile aşk yaşamış.

Tarihin her döneminde, seks üzerine yapılmış objelere rastlamak mümkün olabiliyor. Örneğin Roma döneminde yapılan taştan bir penis heykeli ya da 1500’lü yıllarda kullanılan, adına Venüs Kemeri denilen takma bir penis. Sanatın yan ısıra cinsellik ile ilgili zengin ve ilginç bir koleksiyon bulunuyor Hollanda Seks Müzesi’nde. Çini tabaklar, penis şekilli silahlar ve daha fazlası.

Müzede, Marilyn Monroe ve Belçikalı sanatçı Rene de Broyer‘e ait heykellerin olduğu bir sahne de görebilirsiniz. Marilyn Monroe 1950’li yılların en önemli güzellik ve seks ikonlarındandı. Sahnede sanatçı, 1955 yılındaki bir Playboy dergisi için Monroe’yi fotoğraflarken tasvir ediliyor.

Amsterdam Seks Muzesi Marilyn Monroe Heykeli

Müzede gezerken çeşitli sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Yaklaştığınızda aniden karşınıza çıkan şişman ve bakımsız kadının sizi yakalamaya çalışması ya da bir kadının zevk çığlıkları, karşınıza çıkan bir adamın bir tarafından suratınıza bir şeyler püskürtmesi gibi interaktif durumlarla sıradanlığın önüne geçilmiş. Korkmayın, arada cam var.

Müzede seks temalı penisli pastalar ve şekerler gibi yiyecekler de yer alıyor. Minyatür seks objeleri, kurmalı hareketli oyuncaklar, kabartma heykeller, büyük penisli heykeller ve küçük oyuncaklar, hatta iki erkeğin birbirleriyle olan münasebeti bile küçük oyuncak halinde sergileniyor.

Müzenin artıları ve eksileri nelerdir?

İyi tarafından bakacak olursak, Amsterdam Seks Müzesi insan cinselliğine dair büyüleyici bir bakış açısı sunuyor. Antik erotik sanattan günümüz pornografisine kadar birçok şey sergileniyor müzede. Yalnızca tarihi değeri için bile görülmeye değer. Olumsuz tarafı ise, Amsterdam Seks Müzesi görsel unsurlar, fotoğraf ve objeler bazıları için uygun olmayabilir. Çıplaklıktan veya cinsel imgelerden rahatsız oluyorsanız, burayı ziyaret etmemeniz daha iyi olacaktır.

Amsterdam Seks Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Amsterdam Centraal tren istasyonuna 350 metre, Dam Meydanı‘na 450 metre uzaklıkta bulunuyor. Damrak Caddesi üzerinde, Amsterdam bot turlarının düzenlendiği su havzasının tam karşısında. Ziyaret saatleri 09:30 – 23:30 arasında olduğu için Amsterdam gezinizde sona bırakabileceğiniz müzelerden.