Amsterdam'da Ulaşım: Şehirde Nasıl Gezilir

Amsterdam'da Ulaşım: Şehirde Nasıl Gezilir

Küçük bir ülke olan Hollanda’da kesinlikle yapılacak çok şey var. Başkent Amsterdam da bundan farklı değil. Şehri boydan boya geçen kanalları ve bisikletlerin arabalardan sayıca fazla olmasıyla Amsterdam, hem altyapısı hem de ulaşım seçenekleri açısından benzersiz bir şehir. Bu blog yazısında, Amsterdam’da dolaşmanın alternatif yollarını inceleyeceğiz. Yürüme ve bisikletten toplu taşımaya kadar tüm seçenekleri ele alacağız, böylece seyahatiniz sırasında sizin için en iyi olana karar verebilirsiniz.

Amsterdam’da Toplu Taşıma

Amsterdam’da toplu taşıma mükemmel işliyor. Şehir, hem ulaşım hem de eğlence için kullanılan geniş bir kanal ağına sahip. Buna ek olarak, otobüsler, tramvaylar, trenler ve tekneler de dahil olmak üzere bir dizi alternatif toplu taşıma türü mevcut.

Amsterdam’da toplu taşıma için bilet satın almanın birkaç farklı yolu vardır. Biletler kiosklardan, bilet otomatlarından veya çevrimiçi olarak satın alınabiliyor. Fiyatlar biletin türüne ve geçerlilik süresine bağlı olarak değişiyor. Örneğin, bir otobüs veya tramvay yolculuğu için tek kullanımlık bir bilet satın alabilirken, bir günlük bilet alarak tüm toplu taşıma araçlarında sınırsız seyahat etme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

I Amsterdam City Card ile sınırsız ulaşım

Amsterdam’da kaldığınız süre boyunca toplu taşıma araçlarını kullanmayı planlıyorsanız, I Amsterdam City Card’ı turistik yerlere ve müzelere ücretsiz (bazen de indirimli) girmenin yanında tramvay, otobüs ve metrolarda sınırsız sayıda yolculuk için kullanabilirsiniz.

[postlink id=”7135″ title=”I Amsterdam City Card avantajları”]

Amsterdam’da tram kullanımı

Amsterdam’daki tramvaylar şehri dolaşmak için popüler ve etkili bir yoldur. Tramvay ağı oldukça geniştir ve Amsterdam’ın tüm önemli bölgelerini kapsar. Tramvaylar sık sık çalışır ve özellikle şehir merkezinde kalıyorsanız Amsterdam’da dolaşmak ve gideceğiniz noktalara zamanında varabilmek için ideal bir seçenektir.

Schipol Havalimanı’ndan Amsterdam’a ulaşım

Amsterdam’a en yakın havalimanı Amsterdam Airport Schiphol‘dur. Dünyanın dört bir yanından Amsterdam’a birçok uçuş gerçekleştiriliyor. Amsterdam’ın merkezine 17,5 km mesafede bulunan havalimanından merkeze ulaşmak için tren en çok tercih edilen ulaşım türü ve 15-20 dakika içerisinde Amsterdam’a ulaşabiliyor. Amsterdam şehir merkezinde tren ile varacağınız istasyon ise Amsterdam Central Station. Otobüs veya taksiye de binebilirsiniz, ancak bu seçenekler genellikle daha pahalıdır.

Trene binecekseniz, trene binmeden önce havalimanında bulunan makinelerden birinden bilet satın almanız gerekir. Trene bindikten sonra, kapıların yakınında bulunan sarı makinelerden birinde biletinizi doğruladığınızdan emin olun.

Otobüs veya taksi ile seyahat ederken, gündüz ve gece seyahatleri için farklı fiyatlar olabileceğini unutmamak önemlidir. Gündüz ücretleri genellikle daha ucuzdur.

Amsterdam’da bisiklet kullanmak

Bisiklet, şehirde en çok rastlayacağınız araç. Tepeden tırnağa herkes bisikletle ulaşım sağlıyor. Amsterdam’da gezerken bisiklet ile bütünleşmiş olan bu kentte her yerde bisiklet yolları olduğunu fark edeceksiniz. Siz de toplu taşıma yerine bisiklet kiralayarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Her yerde turistlere yönelik bisiklet kiralama noktaları bulunuyor. Bisikletle gezmeyi düşünürseniz aşağıdaki maddelere de dikkat edin.

  • Kullanmadığınız zamanlarda bisikletinizi daima kilitleyin. Şehirde çok sayıda halka açık bisiklet park yeri alanı var. Müze ziyaretleri yapıyorsanız çoğu müzenin önünde bu bisiklet park alanlarını görebilirsiniz.
  • Şehirde yaygın bir ağa sahip olan tramvaylara dikkat edin. Geçiş hakkına sahiptirler, bu nedenle durduğundan emin olmadan bisikletinizi hareket ettirmeyin.
  • Amsterdam’da bisiklet sürmek çoğunlukla güvenlidir, ancak her yerde olduğu gibi, hava karardıktan sonra sokaklarda dikkatli olmakta fayda var.
  • Kanal köprüleri dardır, bu köprülerden geçerken dikkatli olun.

Amsterdam’da araba kiralamak

Amsterdam’da dolaşmanın en iyi yolu bisikletle veya yürüyerek gitmektir. Şehir çok kompakttır ve görülecek yerlerin çoğu birbirine yürüme mesafesindedir. Daha uzağa gitmek isterseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda toplu taşıma seçeneği vardır. Yine de araba kiralamak isterseniz, şehir merkezinde trafiğin çok sıkışık olabileceğini ve park yerinin pahalı olduğunu unutmayın. Sokak tabelaları kafa karıştırıcı olabileceğinden nereye gittiğinizi bildiğinizden emin olmalısınız. Şehir merkezinin dışında, toplu ulaşımın olmadığı noktalara gitmek için iyi bir seçenek olabilir.

En iyi ulaşım yolu yürümek

Amsterdam’da yürümek şehri görmek için en iyi yoldur. Sadece yayalara açık birçok cadde ve yolun yanı sıra kanallar üzerinde çok sayıda köprü bulunmakta. Amsterdam aynı zamanda çok düz bir şehir, bu nedenle etrafta dolaşmak oldukça kolay. Amsterdam’ı ziyaret ediyorsanız, rahat ayakkabılar giydiğinizden ve bisikletlilere dikkat ettiğinizden emin olun.

OV-çipli kart

OV-çipli kart, Hollanda’da toplu taşıma için kullanılan elektronik biletleme sistemidir. Kredi yüklenebilen ve trenlerde, otobüslerde, tramvaylarda ve metrolarda seyahat için ödeme yapmak üzere kullanılabilen temassız bir akıllı karttır. OV-çipli kartı kullanmak için yolcuların önce kartlarını bir okuyucuya tutarak check-in yapmaları gerekmektedir. Daha sonra, ücretin doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için ulaşım araçlarından çıkarken de aynı işlemi yapmaları gerekmektedir. Yolcular OV-chip kartlarını park ücretini ödemek için de kullanabilirler.

Genel olarak Amsterdam, dolaşması çok kolay bir şehirdir. Toplu taşıma sistemi mükemmeldir ve iki tekerlek üzerinde dolaşmayı çocuk oyuncağı haline getirecek çok sayıda bisiklet yolu vardır. Şehir merkezinde kalıyorsanız, her şey yürüme mesafesinde olduğu için muhtemelen toplu taşıma kullanmanıza bile gerek kalmayacaktır. Ancak, daha uzaklara seyahat etmeniz gerekiyorsa, Amsterdam’ın ulaşım sistemi sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır.