Anadolu Yakasının Gözcüsü Anadolu Feneri

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Anadolu Feneri, Karadeniz’den gelerek boğaza giren denizcilere rehberlik etmesi için beyaz taş kullanılarak inşa edilmiş bir yapıdır.

Müjde anlamına gelen Yom (Hrom) Burnu’nun yanı başında bulunan deniz feneri 1856 yılında Fransızlar tarafından, Kırım Savaşı sırasında gemilere rehberlik etmesi için yaptırılmış. 20 metre yüksekliğindeki fenerin üzerindeki 1000 wattlık elektrik lambası, 20 deniz mili uzaktan görülebiliyor.

anadolu feneri yakin

Denizden 75 metre yüksekliğe inşa edilen Anadolu Feneri’nin hemen yanında, Boğaziçi’nin son camisi olan, 1880 yılında inşa edilen asırlık Hamid-i Evvel Camii bulunuyor. Caminin yanında bulunan seyir alanındaki manzara ise bambaşka. Sol taraftaki koyda sıra sıra dizilmiş küçük balıkçı teknelerinin yer aldığı ve İstanbul’da az görülür huzur verici bir manzara, sağ tarafta da yeni boğaz köprüsü yer alıyor.

anadolu feneri koyu 400x266
anadolu feneri yeni bogaz koprusu 400x266

Avrupa yakasındaki Rumeli Feneri‘nin tam karşısında yer alan Anadolu Feneri, Beykoz’un bir köyü olan ve fenerin içinde bulunduğu Anadolu Feneri Köyü’ne ismini vermiş. Köy meydanında II. Mahmud tarafından yaptırılan bir çeşme ve Balkan Savaşları’nda hayatını kaybettiği söylenen Hz. Ebu Sayid’in türbesi yer alıyor.

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin hayranlarının görmek isteyeceği bir ev de Anadolu Feneri Köyü’nde yer almakta. Cemile ve Küçük Osman’ın yaşadığı ev, Taşlıhan Restoran’ın hemen yanında bulunuyor.

anadolu feneri sokagi 400x266
anadolu feneri sokagi 2 400x266

Anadolu Feneri, Beykoz’a 14 kilometre uzaklıkta. Beykoz’dan sonra tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabileceğiniz Anadolu Feneri’ne araç ile gittiğiniz takdirde fenerin bulunduğu dar sokağa girmeyin. Bunun yerine meydana park ederek daha rahat vakit geçirebilirsiniz.