Rüzgarı Bol Bir Antik Kent Anamurium Antik Kenti

Mersin‘in Anamur ilçesine bağlı olan Anamurium Antik Kenti, Hatay’dan sonra Anadolu’nun en güney ucunda yer alıyor. Kentin asıl adı olan ve Rüzgarlı Burun analamına gelen Annamiura kelimesi, zaman içerisinde Anamurium olarak değişmiş.

Bizans döneminde kutsal alan olarak kabul edilen yerlerden biri olduğu için birkaç kilise inşa edilmiş. Bu kiliselerden bir tanesi ayakta ve gezilebiliyor. Elbette, sadece taştan bir yapı ve odalarının bir kısmında yerlerde desen mozaikleri yer alıyor. Kilisede yer alan bu mozaiklerin üzerleri çakıl taşlarıyla ya da toprakla kapatılmış. Mozaiklerin bir kısmı müzeye taşınsa da, müzeye taşınmayan mozaiklerin korunması için üzerlerinin çakıl taşları ve toprakla örtüldükleri söyleniyor.

mersin anamur anemurium antik kenti kilise gezisi 400x266
mersin anamur anemurium antik kenti kilise mozaik 400x266

Ayrıca böyle önemli bir kentin çok daha iyi korunabilmesi ve vandallara engel olunması gerekiyor. Kilisenin duvarında yazılan yazılar, antik kentin yeterince iyi korunmadığının göstergesi.

mersin anamur anemurium antik kenti kilise vandallar 400x266
mersin anamur anemurium antik kenti kilise gezilecek yerler 400x266

Kilikya bölgesinin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri olan Anamurium Antik Kenti, çok geniş bir alana kurulmuş. Görevli kulübesini geçtikten sonra ilk olarak şehrin, antik kentte nekropol adı verilen mezarlığı arasından geçiyorsunuz. İrili ufaklı 350 anıtsal mezar yoldan geçenleri selamlıyor.

mersin anamur anemurium antik kenti nekropol 400x266
mersin anamur anemurium antik kenti nekropol alani 400x266

Nekropolün içnden, belli bir yere kadar araç ile devam edip, şehrin kalan kısmını yürüyerek devam etmeniz gerekiyor. Uzunca bir sahili var, tam deniz kenarında olduğu için huzurlu bir yer. Ancak rüzgar esintilerine karşı üzerinizde bir şeyler olmasında fayda var.

mersin anamur anemurium antik kenti deniz kenari 400x266
mersin anamur anamurium antik kenti deniz 400x266

Anamurium Antik Kenti’nde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan buluntular ve mozaikler ile birlikte aynı zamanda pişmiş topraktan yapılmış yağ kandilleri, kemikten yapılmış süs eşyaları, mezar hediyeleri gibi antik dönemde kullanılan malzemeleri korunmaları ve ziyaretçilerin daha yakından inceleyebilmeleri için açılan Anamur Müzesi’ne götürülmüş, ancak Anamur Müzesi, ya tadilattan dolayı ya da daha iyi bir yapıya geçmeleri niyetiyle kapalı ve kaç yıl sonra açılacağı belli değil. Anamur Müzesi’ne gitmek isterseniz diye böyle bir müze olmadığını belirtmek isterim.

Anamurium’da ayakta kalabilmiş başka bir yapı da kentin içme su ihtiyacını sağlayan su kemerleridir. Şehrin hamamlarına, su yollarına su gönderen su kemerleri, MS. 3. yüzyıla tarihlenmişlerdir.

mersin anamur anemurium antik kenti sarniclar 400x266
mersin anamur anemurium antik kenti su kemerleri 400x266

Türkiye’nin ve Roma İmparatorluğu’nun en iyi korunmuş odeionlarından biri de Anamurium Antik Kenti’nde yer alıyor. MS 2. yüzyılda 900 kişi kapasiteli inşa edilen odeionda resmi toplantılar ve konserler yapılıyormuş.

mersin anamur anemurium antik kenti tiyatro 400x266
mersin anamur anemurium antik kenti odeion 400x266

Ayakta kalan yapılar kadar, zamana dayanamayan yapılar da bir hayli fazla. Küçük hamam, içindeki iki büyük yüzme havuzuyla şehirdeki en büyük hamam, MS 3. yüzyıla tarihlenen bazilika yıkılan tarihi yapılardan.

mersin anamur anemurium antik kenti tarihi kalintilar 400x266
mersin anamur anemurium antik kenti tarihi yapilar 400x266

Anamurium Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Antik kent yeteri kadar tanıtılmadığı için ziyaretçi sayısı çok düşük. Türkiye‘nin en güneyi olması, denize girilebiliyor olması ve güzel bir antik kent oluşu gibi nedenlerle Mersin ziyaretinizde gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yapılar bütünüdür burası. Anamur Anamurium Antik Kenti ziyaret saatleri Pazartesi dahil haftanın hergünü 08:00 – 19:00 arası.