Cumhuriyet Müzesi

Meclis binası; Sirkeci’deki Büyük Postane, Haydarpaşa İskelesi, Ankara Palas gibi bilindik yapıların da mimarı olan Mimar Vedat Tek tarafından 1923 yılında ilk olarak Cumhuriyet Halk Fırkası Parti Merkezi olarak inşa edilse de, binanın amacı 1924 yılında değişmiş ve Cumhuriyet’in gelişmesi için önemli kararların alındığı, yasaların çıkarıldığı, çeşitli antlaşmaların yapıldığı bir meclis olarak kullanılmış.

36 yıl boyunca Türkiye’nin demokrasisinin yerleşmesini sağlayan bina, 1961 yılında inşa edilen yeni binasına taşınmasıyla Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Sonrasında müze olarak kullanılan yapı, ilk kez 1981 yılında Cumhuriyet Müzesi olarak ziyaretçilere açılır.

cumhuriyet muzesi susleme 400x266
cumhuriyet muzesi gezilecek yerler 400x266

Müze binasına giriş yaptığınızda ilk olarak müze binasının bir maketini görürsünüz. Peyzaj düzenlemeleriyle birlikte binanın dört tarafını inceleyebilirsiniz. Sonrasında ise bir fotoğraf. Atatürk’ün arkadaşlarıyla birlikte meclis binasından çıkarken çekilmiş bir fotoğrafı. Odalardan biri Atatürk İlkeleri‘ne ayrılmış. Atatürk’ün sözleri ve fotoğrafları ile birlikte ilkelerin ne olduğu açıklanmış.

cumhuriyet muzesi maketi 400x266
cumhuriyet muzesi ataturk meclisten cikarken 400x266

Müzede genel olarak Türkiye’nin ilk üç cumhurbaşkanı ile ilgili fotoğraflar, özel eşyalar ve belgeler sergileniyor. Bu özel eşyalardan bazıları, Atatürk tarafından yazılarak II. TBMM Binası‘nda 36 saat 33 dakikada okunan Büyük Nutuk ve Atatürk’ün 29 Ekim 1933 yılında 10. Yıl Nutku‘nu okurken kullandığı mikrofon.

cumhuriyet muzesi 10 yil nutku mikrofonu 400x266
cumhuriyet muzesi 10 yil nutku 400x266

Sergilenen eserler arasında Osmanlı ve Türkçe alfabelerin gösterildiği bir kitap, Soyadı Kanunu, Türk Medeni Kanunu, takvim, saat ve ölçülerdeki değişiklikler ile çeşitli açılış ve kutlamaların anısına yapılan madalyalar, hatıralar görülebilir.

cumhuriyet muzesi turk medeni kanunu 400x266
cumhuriyet muzesi osmanli turkce alfabe 400x266

Ayrıca Atatürk’ün fotoğraflarda gördüğümüz kıyafetlerin de bir kısmı burada. Ayakkabısından, şapkasına, ceketinden, kravatına kadar Atatürk’ün giydiği kıyafetleri çok yakından görebilirsiniz.

cumhuriyet muzesi ataturk kiyafetleri 400x266
cumhuriyet muzesi ataturk resmi kiyafetleri 400x266

Müzenin üst katında 1924 – 1960 yılları arasında mecliste başkanlık yapmış kişilere de yer verilmiş. Ali Fethi Okyar, Kazım Özalp, Abdülhalik Renda, Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Şükrü Saraçoğlu ve Refik Koraltan’ın hayatı hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunların yanısıra Meclis Başkanlığı Odası, yabancı heyetlerin ağırlandığı Cumhurbaşkanlığı Salonu, Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık çalışma odaları da görülebilecek tarihi odalar arasında bulunuyor.

cumhuriyet muzesi salon 400x266
cumhuriyet muzesi calisma odasi 400x266

Üst katın ortasındaki alanda Ulus gazetesinin sayfalarının olduğu koca bir kitap bulunuyor. Ulus gazetesinin hangi tarihte, nasıl haberler yayımladığını buradan görebiliyoruz.

cumhuriyet muzesi ulus gazetesi 400x266
cumhuriyet muzesi ulus gazeteleri 400x266

Ankara Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti ne kadardır?

Müzeye 6TL karşılığında girebilirsiniz, eğer Müzekart’ınız varsa giriş ücretsiz.

Ankara Cumhuriyet Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Ulus Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’nden Cumhuriyet Caddesi yönünde ilerlerken 230 metre sonra sağda kalan II. TBMM Müzesi, diğer adıyla Cumhuriyet Müzesi, türkiye tarihine ilgi duyan herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.