Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Ankara‘nın Ulus ilçesinde bulunan Ankara Vakıf Eserleri Müzesi ülkenin dört bir yanındaki camilerden toplanan çeşitli eserlerle geliştirilmiş bir müze.

Müzenin bugünkü binası Cumhuriyet’in ilk yıllarından kalma bir bina. Yapımının ilk yıllarında bir ilkoku olarak kullanılan bina, sonraları günümüzdeki yerine taşınana kadar Ankara Hukuk Fakültesi olarak kullanıldı. 1941 yılından sonra Ankara Müftülüğü Hizmet Binası olarak kullanılan yapı, 2004 yılından sonra müze olarak düzenlenen yapı, 2007 yılında resmi olarak ziyarete açık bir hale geldi.

Ücretsiz giriş yapılabilen Ankara Vakıf Eserleri Müzesi’nde sergilenen eserlerin çoğu halı ve kilimler üzerine. 16. yüzyıldan itibaren yapılan birçok halıyı yakından inceleyebilirsiniz.

ankara vakif eserleri muzesi hali kilimler 400x266
ankara vakif eserleri muzesi cini panolar 400x266

Müzede halılardan başka eserler de var. Hat levhaları, saatler, Kur’ân-ı Kerimler, Kâbe örtüleri, sedef işlemeli ahşap Sakal-ı Şerif kutuları da sergilenen eserler arasında. Müzedeki çoğu eser camilerden getirilen eserler olduğu için herbiri kendine has süslemelere, dekoratif unsurlara sahip. Divriği Ulu Camii Mahfeli‘nden getirilen 13. yüzyıl yapımı ahşap korkuluk parçalarında olduğu gibi.

ankara vakif eserleri muzesi ahsap korkuluk 400x266
ankara vakif eserleri muzesi ahsap yapilar 400x266

Pencere kanatları ve ahşap kapılar da tarihin önemli ve görülmeye değer eserlerinden. 13. yüzyıl ve sonrasında yapılan işlemeleri kapı ve pencereler olduğundan ve o tarihlerden beri korunabildikleri için kendimizi şanslı hissetmeliyiz.

ankara vakif eserleri muzesi ahsap kapi 400x266
ankara vakif eserleri muzesi ahsap kapilar 400x266

Vakıf Eserleri Müzesi’ndeki odalardan küçük bir tanesi ise klasik saatlerin ve eski fotoğraf makinelerinin sergilendiği bir alana dönüştürülmüş. 1980’li yıllarda kullanılan poz saatleri, pozometreler sergilenen eserlerden.

ankara vakif eserleri muzesi fotograf malzemeleri 400x266
ankara vakif eserleri muzesi fotograf odasi 400x266

Güvenlik görevlisine fotoğraf çekmenin serbest olup olmadığını sorduğumda, ilk defa “Birkaç tane çekebilirsiniz.” cevabını aldım ve bu bana ilginç geldi. Müze yol üzerinde ama arada bir yerde kalıyor. Opera Otobüs Durağı’nın çok yakınında, Kültür Bakanlığı ve İller Bankası’nın yanında içeride kalıyor.

ankara vakif eserleri muzesi binasi