Anne Frank Evi ve Müzesi: Unutulmayacak Bir Müze

Anne Frank Evi ve Müzesi: Unutulmayacak Bir Müze

Anne Frank Evi ve Müzesi’nin, hatta Amsterdam’ın simge isimlerinden olan Anne Frank, Almanya’daki Yahudi soykırımının simge isimlerinden biri. Gencecik yaşına rağmen Hitler’den saklanması ve bu süre zarfında tuttuğu günlük, dünya çapında önemli ve bir o kadar da hüzünlü bir hal almıştır.

Anne Frank kimdir?

Anne Frank, 1929 yılında doğmuş genç bir kız. Doğumu öyle bir döneme denk geldi ki, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı ya da daha genel bir tabirle Büyük Buhran adı verilen ekonomik kriz baş göstermişti ve 10 yıl boyunca bu kriz devam edecekti. Sanayileşmiş ülkelerde yıkıcı etkileri olan Büyük Buhran, döneminde işsizlerin sayısının çok sayıda artmasına neden olmuş, para alışverişi yerini takasa bırakmıştır. İşte bu dönemde Anne Frank’in bankacı olan babası Otto Frank, bir şekilde 1933 yılında Hollanda‘ya gitmenin bir yolunu bulmuş, ancak sıkıntılar orada da devam etmiştir. Hollanda’daki Yahudilere de Almanya’daki gibi birçok kısıtlama getirilir. 1942 yılında ise Yahudiler, Almanlar tarafından toplanmaya başlar.

Amsterdam Anne Frank Evi Muzesi Maketi

Anne Frank’in ailesi (Anne, babası Otto Frank, annesi Edith Frank, ablası Margot Frank), yakın oldukları Van Pels ailesi (Hermann, Auguste, Peter van Pels ve Fritz Pfeffer) ile birlikte evin arka tarafındaki gizli bölgede saklanır. Saklandıkları alan, Yahudi olduğu için kendi işyerini kuramayan, bu nedenle yakın dostunun üzerine olan bir baharat şirketinin gizli bölmesi,. Anne’in babasının şirketinde sekreter olarak çalışan Miep Gies ise, saklandıkları 25 ay boyunca onları saklamayı başarmış. Bu süre zarfında tamamen hapis hayatı yaşayan ve dışarı çıkmayan insanlar, Miep Gies sayesinde günlük ihtiyaçlarını elde edebilmiş.

Amsterdam Anne Frank Evi Muzesi Gezisi
Amsterdam Anne Frank Evi Muzesi Gezilecek Tarihi Mekanlar

Anne Frank, 13. yaşdönümünde Miep Gies tarafından hediye edilen bir ajandayı günlük olarak kullanmış ve 2 yıl boyunca başından geçenlerini, umutlarını, korkularını, sonraki yıllarda dünyaca üne kavuşacak olan deftere günü gününe yazmaya başlamış. 2 yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılmış. Bu baskın, Anne Frank’in son günlerinin başlangıcı olmuş.

Bugün üzüntüden ve ümitsizlikten başka verilecek haber yok. – Anne Frank’in Hatıra Defteri

Polis tarafından yakalanan 2 aile, Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulan en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampı Auschwitz Birkenau‘ya götürülür. Ardından farklı kamplarda hayatlarını kaybeden aile üyelerinden geriye Bergen-Belsen kampına gönderilen Anne ve kendisinden 3 yaş büyük ablası Margot ile Auschwitz’de kalan baba Otto Frank kalmıştır. Anne ve Margot, kamp alanında bitlenmeden meydana gelen tifus hastalığından ölür. Otto Frank ise Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Kızıl Ordu‘nun gelmesiyle kurtulmuştur. Kurtulduktan sonra Miep’in kendisine ulaştırdığı Anne Frank’ın Kitty adını verdiği Anne Frank günlüğünü kitap haline getirir ve Anne Frank’in Hatıra Defteri adındaki baskısı dünyada en çok satanlar listesinde yerini alır.

Artık bir şey yapmaya cesaret edemiyorum, çünkü yasak olmasından korkuyorum. – Anne Frank’in Hatıra Defteri

Anne Frank Evi ve Müzesi tarihi

Görüldüğü üzere Anne Frank Evi’ni gezerken Rembrandt ya da başka ünlülerin evleri gibi dayalı döşeli bir yer beklememek gerekiyor. Anne Frank, buraya sığınarak hayatının son günlerini korkularla birlikte geçirmiştir. Bu eve girdiğinizde, içerideki olayları empati kurarak anlamak gerekiyor. Bu niyet uğruna 1957 yılında Anne Frank Yardımlaşma Derneği tarafından satın alınan ev, müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır. Evde kullanılan mobilyalar günümüzde yok, onun yerine loş ışık, boş duvarlar ve dışarıyla bağlantısının tamamen koparılması için kapatılan pencereler… Bu bölüme ulaşmak için de kitaplığın arkasındaki gizli geçidi kullanmak gerekiyor.

Amsterdam Anne Frank Evi Muzesi Gizli Gecit
annefrank.org
Amsterdam Anne Frank Evi Muzesi Gezilecek Yerler
annefrank.org

Müzenin başlangıcında, 70 sene önceki haliyle evin bir mobilyalı bir maketi yer alıyor. Evi gezmeden önce maketi anlamaya çalışın, kimin nerede kaldığını, kitaplığın bulunduğu gizli geçit odasının hangi katta olduğu gibi bilgileri hafızanıza kazırsanız gezdiğiniz yerler daha anlamlı olacaktır. İsterseniz Anne Frank Evi’nin resmi internet sitesinde, evi 3 boyutlu olarak gezebilirsiniz. Müzede ne yazık ki fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Mekanların darlığı ve insan sayısının çokluğu sebebiyle fotoğraf çekimleri de sıkıntıya gireceği için böyle bir yasak koyulmuş olsa gerek.

Amsterdam Anne Frank Evi Muzesi Banyo
annefrank.org
Amsterdam Anne Frank Evi Muzesi Odasi
annefrank.org

Anne Frank Müzesi‘ne gittiğinizde önünde her daim uzun kuyruklar olur. Sıra dediğimiz öyle 100 kişilik değil, bir sokak boyunca dolu insanlar düşünün, çok sıra oluyor. I Amsterdam City Card da geçmediği için buraya gelinecekse en mantıklı yol online bilet almak. Böylece sıra beklemenize gerek kalmadan hızlıca giriş yapabilirsiniz. Online bilet satın almanın tek şartı var, 09:00 – 15:30 saatleri arasında giriş yapmanız gerekiyor. 15:30 – 21:30 saatleri arasında da kapıdan aldığınız biletle giriş yapabilirsiniz. Eğer girişte alacaksanız ve geç saatlerde müzeye ulaşırsanız sıraya girdiğiniz takdirde biletinizi alırsınız. Bazı durumlarda güvenlikler en arkaya geçip sırayı kapatabiliyorlar. Eğer, sıraya girebildiyseniz içiniz rahat olsun.

Anne Frank Muzesi Sirasi

Anne Frank Evi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Anne Frank Evi’nin yakınından birçok otobüs ve tram geçiyor. 13, 14 ve 17 numaralı tramlara veya 170, 172, 174, 272, 752, 754, 758, N70, N72, N74 ve N79 numaralı otobüslere binerek Westermarkt durağında inebilirsiniz.

Anne Frank Evi ve Müzesi herkesin yaşaması gereken dokunaklı bir deneyim. Savaşın dehşetini, hoşgörü ve anlayışın ne düzeyde olduğunu güçlü bir şekilde hatırlatmayı başarıyor. Müze, Anne’nin hikayesini çok iyi derecede anlatıyor. Ziyaret eden herkes üzerinde kalıcı bir etki bırakacağı kesin.