Antakya Gezi Rehberi

Hatay, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri. Paleolitik çağdan beri aktif yaşam alanı olduğu söyleniyor. MÖ. 307 yılında Büyük İskender’in komutanı Seleukos Nikator tarafından bugünkü yerinin kuzeyine kurulan şehir, Antiochea olarak anılmaya başlanmış. İpek Yolu üzerinde olması sebebiyle kent konaklama ve depolama hizmetlerinden gelir elde ediyormuş. Birçok uygarlık ve krallık değiştiren Hatay, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Osmanlı hakimiyetine girmiş.

Daha yakın bir tarihe bakacak olursak; 1921’de imzalanan Ankara Antlaşması ile Hatay, Türkiye sınırları dışında kalıyor, fakat yerli halk bu durumdan rahatsız olduğu için 1938 yılında Hatay Devleti kuruluyor. Halkın ısrarla Türkiye sınırları içerisinde olmak istemesi sebebiyle Fransızlar ile Türkiye arasında 1939 yılında Hatay’ın Türkiye’ye iadesi antlaşması imzalanıyor ve aynı yıl Hatay, Türkiye’nin bir ili olarak kabul ediliyor.

hatay daglari 400x266
hatay asi nehri 400x266

Eski ismi Orontes olan; Lübnan Dağları’nı kendine kaynak bilen 380 km uzunluğundaki ünlü Asi Nehri, Hatay’ın ortasından geçiyor. Ancak nehir pek gözaçıcı değil, çamurlu ve bulanık bir havası var. Yine de şehir için önemli, çünkü Amik Ovası, Asi Nehri’nin suyuyla besleniyor.

Eski Antakya Evleri

Asi Nehri ile Habib-i Neccar Dağı arasında kalan bölgede, ağırlıklı olarak Kurtuluş Caddesi ve çevresinde inşa edilmiş 350’ye yakın eski Antakya evi bulunuyor. Bu bölge Eski Antakya Evleri olarak tanımlanıyor. Daracık sokaklarda tüm evler birbiriyle peşisıra inşa edilmiş. Sokaklarda avlu duvarlarıyla gizlenen evler, kendi içlerinde başka dünyalara sahip.

Büyük Antakya Parkı

Antakya’nın 500 metre uzunluğunda en büyük parkı olan Büyük Antakya Parkı, Asi Nehri’nin hemen yanında yer alıyor. Antakya’nın sıcağından kaçmak için en iyi mekanlardan biri olan park, havuzlarıyla insanları serinletiyor, çocuk parklarıyla çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor. Çevredeki taze nohut satıcılarından demetini 1 liraya satın alarak yiyebilir, parkın keyfini çıkarabilirsiniz.

Hatay Ulu Camii

Eski Antakya evlerinden sonra kentin önemli bir mimari yapısı olan Ulu Camii görmeye gidiyoruz. Antakya’nun Ata Köprüsü yakınlarnda bulunan Antakya Ulu Camii‘nin girişindeki kitabede Hicri 1117 tarihi bulunuyor. 1872 depreminden sonra onarıldığını gösteren 1874 tarihli başka bir kitabeyi daha burada görmek mümkün.

Her şehrin bir çarşısı vardır, Antakya’nın da uzun çarşısı var. Renk renk birçok şeyin satıldığı çarşıda biz Güneş Gıda’dan kahvaltılıklarımızı alıyor ve üst yola doğru çıkıyoruz. Önce Habib-i Neccar Camii‘ni görmeye gidiyoruz. Caminin dini anlamı büyük, o nedenle burayı ziyaret edenlerin sayısı az değil. Yine bu civarda 3 sokak yanında, Ayyıldız Sokak’ta bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi de rotamızda yerini alıyor. Hatay yöresine özgü bitkilerin ve baharatların sergilendiği müze, yaklaşık 100 yıllık bir yapının içine kurulmuş.

Neredeyse Antakya merkezi bitirdik, şimdi sıra kahvaltımızı yapmaya geldi. Ama kahvaltımızı Antakya merkezde değil, Harbiye’de yapacağız. Harbiye, şelaleleriyle ünlü bir semt ve şelaleler içerisine kurulmuş kafelerde kahvaltı keyfinizi yaşayabilirsiniz. Uzun çarşının sonundan Harbiye Şelaleleri‘ne giden minibüslere biniyoruz ve yaklaşık 20 dakika sonra Harbiye’deyiz. Harbiye tabelalarını takip ederek kendimize uygun bir yer bakıyoruz. Zaten kafelerin girişlerinde sizi karşılayanlar olacaktır. Bir tanesine girip bir çaydanlık çay alıyoruz, kahvaltılıklarımızı çıkararak keyfimize bakıyoruz. Buraya mutlaka gidin, çok keyifli.

St. Pierre Kilisesi

Kahvaltı keyfinin sonuna geldikten sonra indiğimiz yere çıkarak ters yöndeki minibüslere biniyoruz. Hatay, Hıristiyanlık tarihinde ilk Hıristiyan kelimesinin kullanıldığı şehirdir ve Hıristiyanlık dünyaya Hatay’dan yayılmıştır. Hıristiyanlığın başlangıç noktası  sayılan St. Pierre Kilisesi‘ne yakın bir yerde iniyoruz.

St. Pierre Kilisesi, düynanın ilk katolik kilisesi ve 1983 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yerlerinden biri kabul edilmiş. Bu nedenle, oyulduğu dağın ismine de Hac Dağı ismi verilmiş.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Kiliseden çıktıktan sonra Hatay’ın yeni inşa edilen arkeoloji müzesine doğru yol alıyoruz. Aşağıdaki yoldan minibüs kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz. Hatay Arkeoloji Müzesi‘nde birbirinden kıymetli eserler yer alıyor. Alalah Krallığı’nın kralı olan Kral İdrimi hologramından 1,5 ton ağırlığındaki mızraklı heykel Suppiluliuma heykeline kadar birçok önemli eseri burada yakından görmeniz lazım. Tarihe merakınız varsa buraya mutlaka gidin. Çünkü bu müze dünyanın önemli mozaik müzeleri arasında sayılıyor.

Antakya’da konaklama ve nerede kalınır?

Antakya’ya gitmişken eski bir Antakya evinde kalmak isterseniz, Belkıs Ev Pansiyon, avlusuyla, avlusundaki havuzu ve salıncağıyla tam bir Antakya evidir. Eski Antakya evlerinin odalarında tuvalet ve banyo olmamasına karşın, Pansiyon sahibi tatlı Belkıs Hanım burayı işletebilmek için sonradan yaptırmış, özellikle belirttiğiniz takdirde size tuvalet ve banyo içeren bir oda ayıracaklardır. Eski Antakya’lılar gibi bir konaklama deneyimlemek isterseniz de, avluya bakan odalardan birinde konaklayarak avludaki ortak tuvalet ve banyoyu kullanabilirsiniz.

Sevimli ve sıcak kanlı kedileri ile evcil kaplumbağa ailesi ile sizi ağırlayan pansiyon, Antakya’nın enfes tatlarından oluşan aynı masa etrafında sunulan kahvaltısıyla birlikte kalınabilecek güzel yerlerden biri.