Antakya'da Ne Nerede Yenir?

Antakya'da Ne Nerede Yenir?

Antakya UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilmiş. Birbirinden güzel lezzetlere ev sahipliği yapan Antakya’nın meşhur yemekleri arasında tepsi kebabı, kağıt kebabı, humus ve künefe yer alıyor. Yiyecekleriyle boğazınıza ve midenize bayram havası yaşatacak bu lezzetleri Antalya seyahatiniz sırasında mutlaka tatmalısınız.

Kağıt Kebabı ve Tepsi Kebabı

Pöç Kasabı: Antakya’da en çok tercih edilen turist yiyeceği elbette kebaptır. Uzun Çarşı içinde Pöç Kasabı adında bir mekan bulacaksınız. Pöç Kasabı, aslında bir kasap, fakat iç avlusundaki masalarla restoran olarak da işletiliyor. Bir kağıt kebabı, bir tepsi kebabı ve 4 açık ayran iki kişi için yeterli. Fazlasıyla doyurucu olan bu menüyü hem denemek, hem de doymak adına tavsiye ediyoruz.

Antakya Poc Kasabi Kebabi
Antakya Poc Kasabi

Gayet güler yüzlü çalışanlar ile tepsi kebabı ve kağıt kebabı arasındaki farklardan bahsedildi. Biz ikisini de bilmediğimiz için ikisinden de tatmak istiyorduk, ayrı ayrı söyledik. 1 porsiyon 200 gr et demek. Kısa bir süre sonra siparişimiz geliyor. Tepsi kebabı tabağında domates, biber bulunuyor. Kağıt kebabına göre daha sulu bir et çıkıyor karşımıza. Kağıt kebabı ise yalnızca etten oluşuyor, altında ise yapışmasın diye bir kağıt var, ismi de buradan geliyor.

Kahvaltı

Güneş Gıda: Antakya’da iyi bir kahvaltı yapmak isteyenler mutlaka yine Uzun Çarşı’nın içindeki Güneş Gıda‘ya uğramalılar. Kaç kişi olduğunuzu söyleyerek alacağınız yeterli miktarda kahvaltılık ile Antakya’nın tadına bakmaya sabahtan başlayabilirsiniz.

Antakya Gunes Gida
Antakya Uzun Carsi

Peynir, zeytin, çökelek gibi yöresel yiyeceklerinin olduğu kahvaltı çeşitleri ile birlikte başka bir yerdeki çay bahçesinde kahvaltınızı yapabiliyorsunuz. Biz Uzunçarşı’nın üst tarafındaki yoldan minibüslere binerek Harbiye Şelaleleri’ne gittik ve oradaki çay bahçelerinden bir tanesini tercih ettik. Harbiye’nin özelliği, size akarsu ve şelalelerin eşlik etmesi. Muazzam bir kahvaltı öğünü geçirebilirsiniz burada.