Antalya Gezi Rehberi

Antalya Gezi Rehberi

Sadece bir hafta sonumuzu kullanarak Antalya’nın merkezinde kalan gezilecek yerleri gezmeyi planlıyoruz. Antalya merkezi diye kastettiğimiz yer havalimanının yakınında yer alan ve Akdeniz bölgesinin en kalabalık ikinci ilçesi olan Muratpaşa ilçesi.

Antalya Havalimanı‘na (AYT) indikten sonra ilk işimiz şehir merkezine ulaşmak. Otobüsleri ile şehrin merkezine ulaşıyoruz. Antalya Havalimanı’ndan Havaş, Konyaaltı‘ndaki son durağı olan 5M Migros‘a kadar gidiyor, aynı şekilde dönüş otobüsleri de her saat başı Migros’un önünden kalkıyor ve havalimanı ile Migros arası maksimum 40 dakikalık bir yolculuk yapıyorsunuz. Havalimanına dönüş için önemli bir bilgi.

Havaş’tan tramvay duraklarına en yakın durakta inelim. Antalya seyahatinize başlamadan ilk işiniz Antalya’nın toplu taşıma araçlarında geçerli olan Kullan At Bileti almak olmalı. Bu kartlara toplamda 5 defa dolum yapılabiliyor. Kullan At Bilet’lerinde toplu taşıma araçları arasında aktarma da yapılamıyor. Biraz değişik bir sistem kurulmuş Antalya’da. Ancak bunu almanız önemli. Otobüs kullanmam, onun yerine minibüs / dolmuş kullanırım, para veririm, yocluluğuma o şekilde devam ederim diye düşünürseniz büyük bir yanılgının içine düşmüş bulursunuz kendinizi. Minibüsler de tıpkı otobüsler gibi Antalya Kart adı verilen akbil ile çalışıyor ve şoförler para almıyorlar. Akbilinizin içinde işinize yarayacak kadar para olduğuna emin olun.

Kartımızı elde ettikten sonra tramvaya binip Fatih / Tramvay durağına kadar gidiyoruz. Tramvay durağı, Antalya Tramvay Hattı‘nın (AntRay) son durağı. Duraktan inip üst köprüden karşıya geçiyoruz ve sağ tarafa doğru, yolu takip ederek 10 dakika yürüyoruz.

Antalya Hayvanat Bahçesi

İstikamet Antalya Hayvanat Bahçesi. Yolda yürürken hayvanat bahçesinin girişini görüyoruz. Hayvanat bahçesinin girişinden sonra önce büyükçe bir piknik alanı karşılıyor sizi. Zaten çevrenize bakarsanız her tarafın ağaç olduğunu, bulunduğunuz bölgenin de Antalya Kent Ormanı sınırları olduğunu hemen anlarsınız. Şelaleler ve akarsuları giderek artan huzurumuza ekliyor ve yolumuza devam ediyoruz. Bir süre sonra karşımıza hayvanat bahçesi çıkıyor.

Antalya Hayvanat Bahcesi Piknik Masalari
Antalya Hayvanat Bahcesi Ordek Havuzlari

Antalya Hayvanat Bahçesi, gördüğüm en iyi hayvanat bahçelerinden biri. En iyi özelliği, hayvanların doğal ortamlarındaymış gibi hissetmeleri. Hayvanları sanki doğal ortamlarında ziyaret ediyoruz. Hayvanat bahçelerinde olan birçok hayvan mevcut burada. Yalnız zürafa ve fil görememiştim. Hayvanat bahçesinde yaklaşık 3 saatimizi harcıyor ve çıkışta gözleme yiyerek oradan ayrılıyoruz.

Antalya Hayvanat Bahcesi Kaplan
Antalya Hayvanat Bahcesi Maymun

Hayvanat bahçesinden çıktıktan sonra yine tramvay istasyonunda indiğimiz yere, Fatih durağına dönüyoruz. Muratpaşa Durağı’na kadar gidiyoruz. Amacımız Behlül Dal Sinema Müzesi‘ni ziyaret etmek, ancak müze binasını gördüğümüzde binanın bir başkasına devredildiğini görüyoruz. Kapı kapalı olduğundan içeriyi de kontrol edemiyoruz. Dolayısıyla Behlül Dal Sinema Müzesi bizim için yalan oluyor. Aynı durumu Soba Müzesi için de yaşıyoruz. Ne var ki Soba Müzesi’ne de ulaşamadan bir sonraki istikamete koyulmak durumunda kalıyoruz.

Kum Heykel Festivali

Antalya birkaç senedir Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali‘ne ev sahipliği yapıyor. Antalya’nın bilindik plajlarından Lara Plajı üzerinde gerçekleşen bu festivale Sandland ismi de veriliyor. Kaleiçi’nden Lara Plajı’na gitmek için otobüsleri kullanmalısınız. Kaleiçi’nin yanındaki Cumhuriyet Meydanı’ndaki otobüs durağından KL08 numaralı hattı kullanırsanız son durak olan Lara Plajı’na götürecektir sizi. Otobüsten indiğinizde yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra kum heykel festivalinin yapıldığı Sandland’e varırsınız. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sanatçılar, 2 veya 3 haftada, önceden belirlenen konsepte göre kumdan heykellerini inşa etmeye başlıyorlar. Sonra bu heykeller yaz dönemi boyunca ziyarete açık bir şekilde sergileniyorlar. Güzel ve sıra dışı bir deneyim, tavsiye ederim. Sandland Kum Festivali‘nde yeteri kadar vakit harcadıktan sonra, indiğimiz yerden yine KL08 numaralı otobüse binerek şehir merkezinin yolunu tutuyoruz.

Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Hint Mitolojisi
Antalya Lara Plaji Kum Heykel Festivali Gezi Yazisi

Cumartesi gününü Antalya Hayvanat Bahçesi ve Lara Plajı’ndaki kum festivali ile geçiriyoruz. Arta kalan vaktiniz olursa, Pazar gününü bir nebze rahatlatmak için Kaleiçi’nde dolaşabilir, ön keşif yapabilirsiniz.

Kaleiçi

Pazar sabahı olabildiğince erken kalkıp kahvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra Antalya’nın ilk yerleşim yeri olan Kaleiçi‘ne doğru ilerliyoruz. Kaleiçi tarihi evleriyle çok güzel bir yer ve Kaleiçi sur duvarlarının kapsadığı alan ve Antalya’nın ünlü yat limanı birçok tarihi yapıya ve müzeye kucağını açmış durumda. Kaleiçi kapsamlı bir yazı gerektirdiğinden, Kaleiçi Gezi Rehberi adı altındaki başlıktan devam edebiliriz.

[postlink id=”2148″ title=”Kaleiçi Gezi Rehberi”]

Kaleiçi’ni bir güzel gezdikten sonra panoramik asansörü kullanarak çıktığımız Cumhuriyet Meydanı‘ndaki otobüs durağından binebileceğimiz birçok otobüs ile Antalya Müzesi’ne doğru hareket ediyoruz. Dilerseniz Kaleiçi’nden yarım saate (3 km) Antalya Müzesi’ne yürüyebilirsiniz.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi bir arkeoloji müzesi ve Yontma Taş Devri’nden günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antalya’nın çeşitli yerlerindeki kazılar sonucu çıkarılan eserler sergileniyor. Karain Mağarası ve Perge Antik Kenti başta olmak üzere birçok tarihi yere ait heykeller, lahitler ve sikkeler sergileniyor. Lahit konusunda Türkiye’nin en iyi arkeoloji müzelerinden biridir burası. Gittiğinizde bin bir zorlukla Türkiye’ye getirilen Yorgun Herakles Heykeli‘ni görmeyi unutmayın.

Antalya Arkeoloji Muzesi Kemikler
Antalya Arkeoloji Muzesi Tanrilar Salonu

Şimdi Minicity’ye doğru hareket ediyoruz. Minicity’ye ulaşmak için minibüsleri kullanabilirsiniz. 2004 yılında açılan Antalya Minicity, Türkiye sınırlarındaki tarihi ve kültürel eserlerin 1/25 oranında küçültülerek sergilendiği bir müze. Minicity’de görebileceğiniz birçok eser yer alıyor. Ortaköy Camii, Beylerbeyi Sarayı, Kız Kulesi, Dolmabahçe Saat Kulesi, Haydarpaşa Garı, Galata Kulesi, Sultanahmet Meydanı, Safranbolu Evleri, İzmit Saat Kulesi, Birinci TBMM Müzesi, Akdamar Kilisesi, Divriği Ulu Camii, Pamukkale, Sümela Manastırı, Trabzon Atatürk Köşkü, Nemrut Dağı, Myra Kaya Mezarları, Köprüsü, Çanakkale Şehitleri Anıtı, Aspendos, Side Apollon Tapınağı, Alanya Kızıl Kule, St.Nicholas Kilisesi, Hadrian Kapısı, Halikarnas Mozolesi gibi birçok önemli yapının minyatür halleri büyük bir titizlikle hazırlanmış. Düzenleme: Minicity devredildiği için kapatılmış, bilginize.

Antalya Minicity Sultanahmet Camii
Antalya Minicity Gezilecek Yerler

Antalya çevresindeki alanları kent parklarına dönüştürme konusunda oldukça başarılı. Antalya Akvaryum ve Minicity’nin arasında kalan parkta yapılan gezinti yolları, süs havuzları ve peyzaj düzenlemeleri makul seviyede. Antalya’nın ikinci Karaalioğlu Parkı olmaya aday olduğu söyleniyor. Bu park üzerinden, Antalya Akvaryum istikametinde yürüyoruz.

Antalya Akvaryum

Antalya Kent Park’ın içinden yaptığımız kısa bir yolculukla Antalya Akvaryum‘a ulaşıyoruz. Antalya Akvaryum, hem dekorasyon olarak hem de çeşitlilik olarak akvaryumlar arasında üst sıralarda yer alıyor. Üstelik Avrupa’nın en uzun su tüneline de sahip. Akvaryum kompleksinin içinde bulunan Snow World Kar Dünyası, Wild Park ve denizaltı çekimleriyle 3 boyutlu bir seyahate çıkaran Oceanride XD Sinema, Antalya Akvaryum içinde girebileceğiniz yerlerden.

Antalya Akvaryum En Uzun Tuneli
Antalya Akvaryum Ucak Batigi

Antalya gezimizin son noktasıydı Antalya Akvaryum. Bundan sonra vaktinize göre hareket edebilirsiniz. 5M Migros’un bulunduğu yapıda yemek yiyebilir ya da havalimanına yönelebilirsiniz. Havaş otobüsleri her saat 5M Migros’un önünden kalkıyor ve 40 dakika gibi bir sürede Antalya Havalimanı’na ulaşıyor, vaktinizi ve uçağınızı ona göre ayarlamanız gerekiyor.