Yaz aylarının en tatlı, en sevimli, en güzel yeridir Kaş. Daha çok en’ler sığar bu anlatıma. Doğası gereği zihin ve bedeninizi dinlendirebileceğiniz Kaş, Antalya’nın diğer ilçelerinden sıyrılmayı ve özellikleri ile kendisini özel kılmayı başarmış.

Kaş hakkında kısa bilgi:

Kaş’ın bilinen en eski ismi Antiphellos‘tur. Likya ve Karia’yı birbirine bağlayıcı bir noktada yer aldığı için önemli bir ticaret merkezi olarak biliniyor. Kaş ve çevresinde antik döneme ait birçok yerleşim yeri bulunuyor ve kaya mezarları, lahitler, antik yapılar Kaş’ta kısa bir yürüyüşe çıksanız bile karşınıza çıkıyor.

Kaş’ı keşfetmek için sokakları arasında yürüyüş yapmak da gerekiyor. Cumbalı evleri, rengarenk begonvillere sahip sokakları sizi etkilemek için sabırsızlanıyor. Atatürk heykelinin olduğu yer Kaş’ın meydanı olan Cumhuriyet Meydanı, büyük Likya kral mezarının olduğu çarşı ise Uzun Çarşı denilen yer. Uzun Çarşı’nın sonundaki Aslanlı Lahit, Likya’nın günümüze kadar iyi derecede gelebilmiş kral mezarlarından biri. Çarşıda takıcılar, sabuncular, hediyelik eşya dükkanları gibi çeşit çeşit dükkanları sıralı halde bulabilirsiniz.

kas uzun carsi likya mezariKaş'taki meşhur kral kaya mezarı
kas uzun carsi sokaklariKaş Sokakları

Kaş’ta ne yenir?

Kaş’ta ekonomik, uygun fiyata bir şeyler yemek isterseniz Bahçe Sokak üzerinde yer alan Kekik Tantuni veya hemen yanındaki Adana Kebap adlı restoranları fiyatlarından dolayı tavsiye ederiz.

kas restoranlariKaş Restoranları
kas nerede yemek yenirKaş'ta Nerede Yemek Yenir?

Gözünüzün önünde seçtiğiniz taze meyvelerin kombinasyonları ile oluşturulan bir dondurma dükkanı bulunuyor. İsmi Kaş Tava Dondurma. Alttan soğutulan tava üzerinde karıştırılarak elde edilen dondurma denenmesi gereken bir lezzet. Önünde, özellikle akşamları bir hayli kuyruk oluyor. Günün en sıcak saatlerinde giderseniz kuyruk beklemeden dondurmanızı alabilirsiniz. Porsiyonu 12TL. İnternette ya da Google’da adresine ulaşmak çok zor. Koordinat: 36°11’55.91″ N 29°38’31.08″ E

kas tava dondurma yemekKaş Tava Dondurma

Kaş’ta nerede kalınır?

Kaş, çok küçük bir yer. Kaş’ın merkezi ve Çukurbağ Yarımadası’ndaki ev sahiplerinin çoğu evlerini pansiyon veya otel olarak işletiyor. Kaş otelleri ve Kaş pansiyonları fiyatları konusunda biraz yüksek kalıyor. Şehir merkezindeki oteller, sezonunda 150TL’den başlıyor ve yukarılara doğru çıkıyor. Sezondışı giderseniz işte o zaman daha ucuz oteller bulmak mümkün oluyor.

Kaş’a önceki gelişimizde Arpia Hotel‘de kaldık. Bu otel Çukurbağ Yarımadası’nın kuzey kenarında kalıyor. Müthiş bir denizi ve manzarası var. Temizliğe, düzene ve hizmete özen gösteriliyor. Tüm bunlara ek olarak sevimli bir köpek de bulunuyor.

kas cukurbag arpia hotel gun batimi
kas cukurbag arpia hotel kopek

Kaş’ta konaklamak için başka bir alternatifiniz daha var, çadır kurmak. Kaş’ta çadır kurulacak kamp alanlarının sayısı çok değil. Can Mocamp, Olympos Camping ve Kaş Camping adında üç ana işletme var. Biz Kaş Camping‘de kalmıştık. Deniz kenarında olması ve işleyiş düzeni ile bizden tam puan aldı. Kaş’ta Çadır ve Karavanlar için Kamp Alanları sayfamıza giderek çadır ve karavanlar için diğer alternatifleri de görebilirsiniz.

kas camping cadir kurulacak yerlerKaş Camping Çadır Alanı
kas camping plaji denize girilecek yerlerKaş Camping Plajı

Kaş’ta yapılacak şeyler nelerdir?

Festival günlerine denk gelirseniz sıradışı görüntülere şahit olabilirsiniz. Nisan ve Mayıs aylarında 500’den fazla uçurtmanın yer aldığı Kaş Uçurtma Şenliği, Haziran veya Temmuz ayında Uluslararası Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali ve Temmuz başında Kaş Meis Yüzme Yarışları olur. Festival ve etkinliklerde genelde ünlü şarkıcılar konserler de verir.

Kaş’ın en çok tercih edilen aktivitelerinden biri de tekne turları. Özellikle Kekova Tekne Turları en çok rağbet görenlerden. Bir gününüzü ayırıyorsunuz, ama çok güzel vakit geçiriyorsunuz. Üstelik Simena Antik Kenti, Üçağız, Kekova gibi birçok tarihi yere ve Tersane Koyu, Akvaryum Koyu, Batık Şehir gibi tekne harici gidilmesi pek mümkün olmayan koylara gidiyorsunuz. Kekova tekne turlarını tavsiye ederim.

Kaş’ta Adalar Turu yapan tekneler de var. Güvercin Adası, 12 Adalar, Çoban Koyu, Limanağzı ve Büyük Çakıl Plajı gibi ana noktalara uğruyor onlar da. Tekne turları nerede olursa olsun gayet keyifli oluyor.

Kaş, en çok dalış noktası olan yerlerden biri. Sualtı zenginliği hat safhada. Biz de henüz dalış yapmadık burada, ama bir vakit çok istiyoruz yapmayı. Her şey dahil kişi başı 100TL gibi bir fiyatı var.

Kaş’ta gezilecek yerler nerelerdir?

Kaş’ı tamamen gezmek ve keyfine varmak için birkaç gün yeter. Alternatif rota arayanlara da önerilerimiz olacak elbette. Çevreyi gezme imkanınız varsa Kaş’ın güzelliğini Kaş çevresinde gezilecek yerlerde devam ettirebilirsiniz. Kaş’ın doğusundaki Demre’de Noel Baba Kilisesi‘ni ve kaya mezarlarıyla bilinen Myra Antik Kenti‘ni görebilir, Letoon Antik Kenti ve Xanthos Antik Kenti‘ni gezebiir, Saklıkent Kanyonu‘nda buz gibi ama keyifli sularında kanyon mücadelesi verebilirsiniz.

kas gezilecek yerler nerelerdirKaş Gezilecek Yerler

Kaş nerede ve nasl gidilir?

Dalaman Havalimanı’ndan Kaş’a ulaşım: Kaş’a uçakla nasıl gidilir? Kaş’a ulaşım için en yakın havayolu Dalaman Havalimanı’dır. Önce Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye giden otobüslere binmeniz gerekiyor, bu yolculuk yaklaşık 50dk sürüyor. Fethiye’ye vardıktan sonra Fethiye’den de Kaş’a giden minibüslere binmeniz gerekiyor, bu da yaklaşık 2 saat sürüyor. Toplamda 3 saatte 30TL gibi bir ücretle Kaş’a varabilirsiniz.

kas gorulecek yerler geziKaş'ın Muhteşem Manzarası
kas manzara fotograflariKaş Manzarası Fotoğrafları

Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralayarak Kaş’a 2sa 10dk’da ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı Kaş arası 150km iken Antalya Havalimanı Kaş arası 200km’dir (3sa 10dk). Bu nedenle Dalaman daha çok tercih edilir.

Kaş’a otobüs ile ulaşım: İstanbul’dan Kaş’a nasıl gidilir? İstanbul’dan Kaş’a otobüs ile gitmek isterseniz Kaş’a otobüs seferleri genelde gece oluyor. İstanbul’dan saat 20:00 gibi kalkan otobüsler, Kocaeli, Kütahya, Afyon, Fethiye’den sonra saat 10:00 gibi Kaş’a varıyor. Ortalama 14 saatlik bir yolculuk yerine, planınızı önceden yapıp daha ucuz uçak bileti bulmanızın da mümkün olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Özel aracınızla da Kaş’a gidebilirsiniz. Aslında Kaş’a gitmenin en ekonomik yoludur eğer ekonomik uçak bileti bulmadıysanız. İstanbul Kaş arası 840km (11sa), Bodrum Kaş arası mesafe ise 334km (5sa). Kaş Marmaris arası ise 228km (3sa).

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!