Antalya'da Gezilmesi Gereken 7 Müze

Antalya’da yer alan müzelerin çoğu ya Antalya merkezdedir ya da Alanya ilçesinde. Paleolitik çağdan beri burada yaşamın var olması, arkeoloji müzelerinin önplana çıkmasına sebebiye veriyor olsa da, yakın tarihle ilgili etnografik müzeler de bulunuyor.

1 Kzılkule Etnografya Müzesi

Alanya Kalesi’nin yanıbaşında, adeta bir koruyucu sıfatıyla Selçuklular tarafından yaptırılan Kızılkule, döneminde önemli savaşlara tanık olmuş bir yapı. Günümüzde kuleye çıkılabiliyor ve kulenin ilk iki katı Kızılkule Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor. Mutfak eşyaları, dokuma tezgahları, kilimler gibi Alanya yöresine ait olan etnografik eserler sergileniyor.

alanya kizilkule genel 400x266
kizilkule katlari 400x266

2 Alanya Kalesi

Kızılkule’ye kadar gitmişken Alanya’yı tepeden gören Alanya Kalesi‘ni ziyaret etmeden ayrılmayın elbette. Kale, Alanya’nın yarımada olarak görünen çıkıntısında, bir uçtan diğer uca kadar çevrilmiş sur duvarlarıyla ünlü. Manzarası ise müthiş. Hem Kleopatra Plajı‘nın olduğu tarafı, hem de Keykubat Plajı‘nın olduğu diğer tarafı yukarıdan izleyebilirsiniz.

alanya kalesi disgorunum 400x266
alanya kalesi burclari 400x266

3 Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’ün 1930 yılında Antalya ziyaretinde kaldığı ev günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor. Atatürk’ün şahsi eşyalarının yanısıra yattığı ve çalıştığı odaları da görebiliyoruz. Standart bir Atatürk Evi Müzesi niteliğinde.

antalya ataturk evi muzesi yatak odasi 400x266
antalya ataturk evi muzesi komutanlik esyalari 400x266

4 Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya, paleolitik çağdan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir yer. Bu da kültür çeşitliliğini oluşmasını sağlıyor. Antalya sınırları içinde, çeşitli mağara ve antik kentlerde yapılan kazılar sonucu çıkarılan eserler Antalya Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor. Antalya Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri. Müze oldukça büyük ve gezmesi bir o kadar keyifli. Tarih sizi cezbediyorsa keyfinize diyecek olmaz. En az birkaç saatinizi ayırın.

antalya arkeoloji muzesi kemikler 400x266
antalya arkeoloji muzesi tanrilar salonu 400x266

5 Noel Baba Kilisesi

Santa Klaus olarak bilinen saygın kişilik Aziz Nikolas için yaptırılan bir kilise burası. Öldükten sonra Aziz ünvanı alan Aziz Nikolas, Myra Antik Kenti’nde psikoposluk yapmış bir din adamıdır. Kilise ile birlikte, yakınındaki Myra Antik Kenti‘ni ziyaret etmeyi unutmayın.

noelbaba nikolas kilisesi 400x266
nikolas kilisesi mermer lahit 400x266

6 Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Antalya’nın merkezinde Kaleiçi‘nde tarihi bir Antalya evinde yer alıyor Suna İnan Kıraç Müzesi. Antalya’nın ilk yerleşim yeri olan Kaleiçi’ndeki tipik bir hayatı ele alır bu nüze, aslında bir etnografya müzesidir. Bol işlemeli kıyafetler, yorganlar, yastıklar, süslemeler, kullanılan malzemeler… Hepsini burada görmek mümkün.

suna inan kirac muzesi kina gelin 400x266
suna inan kirac muzesi gezi rehberi 400x266

7 Antalya Oyuncak Müzesi

Onlarca yerli üretim oyuncakların yanısıra yabancı üretim oyuncakların da yer aldığı Antalya Oyuncak Müzesi Kaleiçi’nde yer alıyor. Çocukların masal dünyalarına ait olan karakterler küçük figürler olarak karşımıza çıkıyor. Küçük bir müze de değil, içeride binlerce oyuncak görmek mümkün, çocuğunuz varsa buraya bayılır.

antalya oyuncak muzesi kukla 400x266
antalya oyuncak muzesi ev odalari 400x266