Antalya'yı Doyasıya Sevmek İçin 4 Neden

Antalya'yı Doyasıya Sevmek İçin 4 Neden

Türkiye’nin güneyinde yer alan ve yılın büyük bir bölümünü güneşle birlikte geçiren Antalya güzellikleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Tarihi yapılarının çeşitliliği, doğal oluşumlar, aktivitelerin birçok yere göre sayıca fazla olması Antalya’nın sevilmesinin en önemli nedenlerinden.

1  Şehir Manzaraları

Antalya toprak yapısı nedeniyle girintili çıkıntılı bir yer olduğu için yüksek kaya kütlelerine sahiptir. Alanya Kalesi‘nden Alanya’yı izlemek, Olimpos’daki Tahtalı Dağı‘ndan bulutların üzerine çıkmak gibi doğayı tepeden seyredebilmeye imkan veren özellikleri vardır.

Kleopatra Plaji
Tahtali Dagi Zirve Macerasi

2 Deniz Kıyısında Olması

Antalya, doğası gereği insanı heyecanlandıran koylara sahip bir yer ve ilçe merkezlerinin tamamına yakını deniz kıyısında yer alıyor. Denize ulaşmak oldukça kolay. Olimpos Plajı, Kaş, Kleopatra Plajı gibi Türkiye’nin en iyi plajlarına sahip yerlerden biridir burası. Aralık’ta bile denize girenler görülmüştür. Sokaklarda gezerken havada güneş varsa mayolu, bikinili insanlara bile rastlarsınız yaz mevsiminde olmasanız bile.

Olimpos Plaji Denize Giris
Alanya Kleopatra Plaji

3 Tarihi Yapıların Fazlalığı

Sadece şehri ve denizi ile değil tarihi ile de dopdoludur Antalya. Antalya’nın ilk yerleşim yeri Kaleiçi‘nden Perge Antik Kenti, Aspendos, Karain Mağarası, Termessos Antik Kenti, Kızılkule gibi birbirinden güzel tarihi yapılarla çıkar karşımıza. Ayrıca Likya Yolu‘nun bir kısmı da Antalya’dadır.

Termessos Antik Kenti Tiyatrosu
Alanya Kizil Kule Gezi Rehberi

4 Doğa Sporları Aktiviteleri

Antalya tatilini unutulmaz kılan doğa sporları da sizi Antalya’ya çekmeye yeterli. Yemyeşil ağaçların arasında buz gibi su üzerinde yapacağınız rafting, Kaş başta olmak üzere gerçekleştirilen dalış aktiviteleri, kendinizi özgür hissedebileceğiniz yamaç paraşütü, Kekova Tekne Turları ile kenti dışarıdan görebilme ve muhteşem koyların tadına bakma gibi etkinlikler varken Antalya elbette sevdirecek kendisini.

Kekova Turu Akvaryum Koyu
Kekova Korsan Koyu Gezisi