Arnavutluk'un Uzaktan Antalyası Durres

Arnavutluk'un Uzaktan Antalyası Durres

Durres, genel olarak Arnavutluk‘un kötü görünümünden etkilenen yerlerden. Güvensiz bir havası var. Her taraf inşaat içinde, deniz kıyısında yüksek binalar bulunuyor.

Durres, çok parlak bir yer değil, ama görmek istiyorsanız konaklamasız bir gezi düzenlemenizi tavsiye ederim. Yol üzerindeyken uğranabilecek bir yer. Çok iyi görünmemesine rağmen ülkenin en büyük ikinci şehri ve Arnavutluk’un ana limanıdır Durres. Gezimizin ilk noktası olan Roma Forumu’ndan başlayarak düzenli bir şekilde Durres’te gezilecek yerleri gezmeye başlayabiliriz.

Roma Forumu

Durres’te Roma dönemine ait birçok yapı bulmak mümkün. Günümüzde bu yapılar çeşitli yerlere dağılmış durumda. Bunlardan biri Macellum Forumu kalıntıları. Birkaç sütunun ayakta kalabildiği dairesel formda bir yapı. Yeterli açıklaması olmayan, yalnız bırakılmış bir havası var.

Durres Amfitiyatrosu

Balkanların en büyük amfitiyatrolarından biri olan Durres Amfitiyatrosu, MS 2. yy’da Romalılar tarafından, hatta Roma İmparatoru Trajan tarafından inşa edilmiş. Keşfedilip bir kısmı gün yüzüne çıkarılsa bile hala toprak altında kalan bir kısmı da bulunuyor. Ayrıca Arnavutluk’ta görülebilecek en büyük Roma yapılarından biridir bu amfitiyatro. İçine giriş ücretli olsa da, etrafından dolaşarak amfitiyatronun büyük bir kısmını görebiliyorsunuz.

Durres Amfitiyatrosu

The Museum House Müze Evi

Fatih Camii’nin çok yakınında, yer alan Aleksandër Moisiu Museum, geleneksel bir evin içinde açılan bir etnografya müzesi. Taş ve ahşap uyumuyla inşa edilen bu ev Arnavut kökenli aktör Alexander Moissi’nin çocukluğunu geçirdiği ev. Üst kat müzeye çevrilmiş. Odaların bir kısmı ünlü aktöre ayrılırken bir kısmı da bölgede kullanılan kıyafetler, objeler, yemek takımları, bakırlardan yapılmış mutfak malzemelerin sergilendiği odalar olarak kullanılıyor.

Durres Kale Surları

Amfitiyatrodan denize doğru ilerlediğinizde görebileceğiniz kale ve sur duvarlarının ayakta kalan kısımları çok iyi durumda. Antik Roma kenti Dyrrachium‘un daha korunaklı ve güvenli bir yer olmasını sağlamak için inşa edilmişler. Özellikle deniz tarafındaki burç görünümlü Venedik Kulesi de görülmeye değer. Şimdilerde içinde bir kafe işletiliyor.

Sur duvarlarından aşağı, deniz tarafına doğru ilerlerken atıl vaziyette görünen binaların arasında mimarisiyle dikkat çeken Albanian College Durres okul binası ile karşılaşıyoruz. Zaten Durres’te olduğumuz süre boyunca bu tipte, mimarisi güzel çok az bina ile karşılaşıyoruz ne yazık ki.. Okulun olduğu sokaktan sur duvarları tarafına doğru girdiğinizde bölgenin en eski camilerinden Fatih Camii ile karşılaşırsınız. Dıraç Fatih Camii, çok küçük bir cami ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiş. Namaz vakitleri haricinde kapısı kilitli oluyor.

Albanian College Durres
Fatih Camii

Durres Arkeoloji Müzesi

Şehrin gezilecek büyük bir kısmı arkeolojik temelli olması, şehirde bir arkeoloji müzesi ihtiyacını doğurmuş. Çoğunlukla Dyrrhachium Antik Kenti‘nde yapılan kazılar sonucu çıkarılan eserlerin sergilendiği müzede, birçok uygarlığa ait eserler görmek mümkün. Arnavutluk’ta müzeler biraz esnek işliyor. Zamanında müzeyi açmayan ve gelip gelmeyeceği belli olmayan müze çalışanı yüzünden müzeye girememiştik.

Durres Arkeoloji Müzesi

Ahmet Zogut Villası – Vila e Ahmet Zogut

Arkeoloji Müzesi’nin arkasındaki tepede büyük bir yapı görürsünüz. Durres manzarasına hakim olan bu tepenin ucunda ise bir villa bulunuyor. İçine girilmiyor, kapalı. Ancak Durres’in panoramik manzarasını izleyebileceğiniz bir konumda.

Durres Plajları

Arnavutluk için Durres, denize girilecek bir yer. İnce kum taneleri ve palmiye ağaçlarıyla 10 km’ye yakın uzunlukta plajları var. Adriyatik denizinin Arnavut ayağı olan bu bölge, başkent Tiran başka olmak üzere birçok yerleşim yerinden gelen insanla dolu. Durres sahillerinin büyük bir kısmında denize girilebiliyor. Şehri gezerken plajlarında denize girenleri de görmeniz mümkün. Plajları birbirine bağlayan yaya yollarında da yürüyüş yapma imkanınız var.

Durres Plajları
Durres Gün Batımı

Akşamları plaj çevresinde, lunapark gibi, 90’lı yıllarda sokaklara gelen seyyar salıncaklara benzer şekilde birçok oyun alanı açılır ve akşamları burada vakit geçirir halk. Durres plajının çevresindeki lüks restoranlara girseniz bile ülke çok ucuz olduğu için iyi yemeklerle, uygun fiyata masadan kalkarsınız.

Durres nerede ve nasıl gidilir?

Durres, Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri. Tiran’dan 36km (50dk) uzaklıkta. İşkodra tarafından gelmek isterseniz uzaklığı 110km (1sa 45dk).

Durres’ten 44km (1sa) mesafede Durres bölgesi sınırlarında kalan ve gezilmeye değer başka bir kale de var. Akçahisar Kalesi (Castle of Kruja) adındaki bu yer bizim rotamız üzerinde değildi. Ama büyüklüğü ve özellikleriyle Durres bölgesindeki görülmeye değer tek yapı olarak görünüyor.