Rozafa Kalesi İşkodra'nın En Yüksek Noktası

Balkan turumuz sırasında Budva‘dan Tiran’a doğru geçerken uğramıştık İşkodra’ya. İşkodra’da yapılabilecek birkaç şeyden biri Rozafa Kalesi olduğundan biz de bunu es geçmek istemedik.

Rozafa Kalesi’nde antik dönemden beri yerleşim var ve Romalıların, topraklarını geliştirdiği sırada burayı, özgürler ülkesi anlamına gelen İliryalı adındaki bir gruptan ele geçirmişler. 14. yüzyılda da Osmanlıların eline geçen Rozafa Kalesi ve kalenin bulunduğu bölge, 20. yüzyılda Arnavutluk ülkesinde varlığını sürdürüyor.

arnavutluk iskodra kalesi gezilecek yerler 400x266
arnavutluk iskodra kalesi gorulecek yerler 400x266

Rozafa Kalesi, kayalık bir tepe üzerine inşa edilen bir kale. Kale olarak ekstra bir fazlalığı yok, bir kalede ne varsa onu göreceksiniz. Kalede küçük mezarlar ve girişi geçtikten sonraki geniş avlularda sur duvarları, sarnıçlar, hamamlar, kuleler, eski Osmanlı hapishanesi, yıkılmış ve kalıntılarını görebileceğimiz katedral ve cami yapılarını görüyoruz.

arnavutluk iskodra rozafa kalesi kale manzarasi 400x266
arnavutluk iskodra rozafa kalesi fotograflari gorulecek yerler 400x266İşkodra Gezilecek Yerler

Kaleye çıkmak için bir sebep ararsanız size anında manzarasını söyleyebilirim. Etrafındaki nehirler tarafından çevrelenen kalenin tepesine kadar çıktığınızda harika manzaralara şahit olursunuz. Bojana (Buna) Nehri’nin renklendirdiği, güzelleştirdiği ova manzarası çok hoş görünüyor.

Rozafa Kalesi giriş ücreti ne kadar?

Kaleye giriş ücreti 300 LEK ve 20:00 civarına kadar açık.

iskodra rozafa kalesi gezi notlari 400x266
iskodra rozafa kalesi nehri 400x266

Rozafa Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Rozafa Kalesi, Arnavutluk’un İşkodra şehrinde bulunuyor. Dolayısıyla Karadağ sınırına da oldukça yakın. Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan olan uzaklığı 95 kilometre. İşkodra’ya kadar otobüs ile ulaşım mümkün olabiliyor.

Araba kiraladıysanız ya da özel aracınız ile yolculuk yapıyorsanız, İşkodra Kalesi (Rozafa Kalesi) girişine kadar aracınızla gidebiliyorsunuz. Aracınızı park edeceğiniz alan biraz zorlu. Biraz da kalabalıksa rahatlıkla manevra yapamadığınız için ve zemin yapısının da sebebiyet verdiği patinaj çekme gibi durumlarınız olabiliyor. Otopark alanı ücretli.

iskodra rozafa kalesi manzara fotograflari 400x266
arnavutluk iskodra kalesi park alani 400x266

Balkanların en büyük gölü olan İşkodra Gölü, Marubi Fotoğraf Koleksiyonu ve İşkodra Tarih Müzesi, İşkodra’da vakit geçirmek isteyenler için gezilecek diğer yerlerden.

Haritada Gör ve Yol Tarifi Al