Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Tiran’da gezilecek yerler arasında belki de en önemlisi Tiran Ulusal Tarih Müzesi. Binanın üzerindeki mozaik olan, Arnavutluk tarihinin eski ve modern figürlerini betimleyen Arnavutlar başlıklı bir duvar mozaiğinden hangi bina olduğu rahatlıkla anlaşılıyor.

Tiran Ulusal Tarihi Müzesi hakkında bilgi:

Tiran Ulusal Tarih Müzesi, 1981 yılında hizmete açılmış bir müze. Toplamda 8 farklı bölüm bulunan müzede binlerce eser mevcut. Bu yönüyle değil Tiran’ın, Arnavutluk‘un en büyük müzesi.

Tiran Ulusal Tarih Muzesi Iskender Bey Meydani Gezisi
Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Müzeye girdiğinizde Hz. İsa’nın Son Akşam Yemeği adlı tablosunun bir görüntüsü karşılıyor bizi ana girişten sonraki alanda. Sonra ise İlk Çağ ile birlikte Orta Çağ ile devam ediyor sergi salonları. Paleolitik Çağ ve Erken Orta Çağ’a doğru olan gelişimi görebileceğiniz, antik objeleri, kabartmalı gümüş ve bronz sikkeleri inceleyebileceğiniz galeriler mevcut. Balkanların bu bölgesinde de yerleşim halinde olan İliryalılar’a ait objeler de var. 6. yüzyıldan 15. yüzyıla doğru uzanan galerilerde Arnavutların ekonomik, sosyal, politik ve kültürel gelişimleri görülebiliyor.

Tiran Ulusal Tarih Muzesi Tarihi Eserler
Tiran Ulusal Tarih Muzesi Antik Eserler

Müzenin diğer galerileri de Rönesans, Bağımsızlık, Heykel, II. Dünya Savaşı, Komünizm Dönemi ile Azize Terasa salonlarında yer alıyor. Rönesans galerisinde çoğu Arnavutların ulusal tarihi ve kültürüne özgü olan belgeler, kitaplar, fotoğraflar, silahlar, banknotlar gibi kültürel nesneler yer alıyor.

Tiran Ulusal Tarih Muzesi Komunizm Galerisi Gezi
Tiran Ulusal Tarih Muzesi Komunizm Galerisi Gezi Notlari

Komünist galerisi ise Arnavutların hala unutamadığı olayları içeriyor. Arnavutluk’un eski komünist lideri Enver Hoca, siyasi nedenlerle birçok insanı kamplarda idam ettirmiş, işkencelere maruz bırakılmış, sürgünlere göndermiş ve hapsettirmiş. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yarım asır boyunca Arnavutluk halkını zulme maruz bırakan Enver Hoca dönemi ile ilgili fotoğraflar, belgeler, eşyalar Tiran Ulusal Tarih Müzesi‘nde sergileniyor.

Tiran Ulusal Tarih Muzesi Heykelleri
Tiran Ulusal Tarih Muzesi Dokumanlari

Azize Teresa galerisi ise Hayırsever Misyonerler’in kurucusu olan Rahibe Teresa‘ya ailesine ve yaşamına adanmış bir galeri. Kırmızı ve loş ortamından hemen tanıyabilirsiniz bu galeriyi.

Tiran Ulusal Tarih Muzesi Azize Teresa Gezi Notlari
Tiran Ulusal Tarih Muzesi Azize Teresa Gezi Yazisi

Tiran Ulusal Tarih Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücreti kişi başı 200 LEK. Pazartesi günleri kapalı, Pazar günleri 10:00 – 14:00, diğer günler 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Tiran Ulusal Tarih Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Tiran‘ın merkezi olan İskender Bey Meydanı kocaman bir yer ve bu meydanın çevresinde çeşitli yapılar, müzeler, gezilecek yerler var. Ulusal Tarih Müzesi de çevredeki bu yapıların biri, üzerinde büyük bir mozaik resim olan bina.