Tiran Arnavutluk'un Başkenti

Tiran Arnavutluk'un Başkenti

Balkan turu sırasında gezdiğimiz yerlerden biri olan Arnavutluk başkenti Tiran’da gezilecek yerleri ve deneyimlerimizi anlatıyorum. Vizesiz Balkan turunun turistik yerlerinden biri olan Tiran hakkında gezilecek çok yer yok dense de müzeleriyle ve tarihiyle öne çıkıyor Tiran.

Arnavutluk’un başkenti Tiran, mimari olarak Sovyet ve Yugoslav’dan kalan birçok yapıyla çevrili. Çok iştah açısı olmasa da ve heyecan uyandırmada nelerden keyif alacağınıza bağlı olarak bu değişir. Tiran’ın önemli yerlerini yarım günde, tamamını 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Tiran’a gitmeden önce Enver Hoca kimdir, Enver Hoca öncesi ve sonrası Arnavutluk nasıldır, bir araştırmak gerekiyor. Enver Hoca, Tiran’da derin izler bırakmış biri. II. Dünya Savaşı’ndan sonra 1985 yılındaki ölümüne kadar dine karşı olan, ateist bir ülke yaratma arzusuyla hareket eden biriymiş. Bu nedenle din mensuplarını ve kendisiyle aynı fikirde olmayanları öldürüyormuş.

İskender Bey Meydanı

İskender Bey Meydanı, Tiran’ın kalbi, kültürel meydanı, insanların buluşma noktası. Ortasındaki at üzerinde İskender Bey’in bulunduğu heykel, meydana ismini vermiş. İskender Bey, şehrin kurucusu ve şehrin bu hale gelmesinde büyük katkısı olmuş. Bu nedenle İskender ismini Tiran’da sıklıkla duyuyoruz.

İskender Bey Meydanı çevresinde gezilecek birçok yer var ve Tiran gezinizde zamanınızın büyük bir kısmını burada harcarsınız. Merkezi bir yerde olduğundan şehri gezmeye başlamak için de ideal bir nokta İskender Bey Meydanı.

Meydan, kocaman bir alan ve yer yer yer altından su çıkıyor olsa da mermer zemini dolayısıyla güneşli havalarda gözünüzü açamayacağınız bir parlaklığa neden oluyor. Güneş gözlüksüz gezmemenizi öneririm. Hele ki müzelerden çıktıktan sonra gözlükle bile olsanız bu açık alanda bayağı zorlanacaksınız. İskender Bey Meydanı’na ulaşım için toplu taşıma kullanılabildiği gibi, özel aracıyla gelenler ve araç kiralayanlar da meydanın altındaki otopark alanını kullanabilir.

Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Tiran’da gezilecek yerler arasında belki de en önemli Tiran Ulusal Tarih Müzesi. Binanın üzerindeki mozaik, Arnavutluk tarihinin eski ve modern figürlerini betimleyen Arnavutlar başlıklı bir duvar mozaiğinden hangi bina olduğu rahatlıkla anlaşılıyor.

[postlink id=”23422″ title=”Tiran’da Güzel Bir Tarih Müzesi”]

Antik çağdan günümüze kadar birçok galerisi bulunuyor ki bence ziyaret edilmesi gereken bir müze. Üstelik giriş ücreti de oldukça uygun. Hiçbir yere girmeyecek olsanız bile bu müzeye mutlaka girmenizi tavsiye ederim.

Tiran Gezilecek Yerler - Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Ethem Bey Camii

Ethem Bey Camii, Osmanlı’nın Tiran’daki miraslarından biri. Enver Hoca’nın dinsiz bir ülke yaratma çabasından dolayı birçok dini yapı yıkılmış, Ethem Bey Camii ayakta kalmayı başarmış. Şehrin merkezinde, İskender Bey Meydanı’nın bir kenarında yer alıyor. Cami, 18. yüzyılda Ethem Bey tarafından inşa edilmiş. Ziyaretimizde önü kapalıydı ve restorasyondaydı. Tek kubbesi bulunan cami önce müzeye çevrilmiş, 1990 yılında ibadete açılmış.

Tiren Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi

Ethem Bey Camii’nin hemen yanında ise bir saat kulesi yer alıyor. Yine Ethem Bey tarafından yaptırılan Tiran Saat Kulesi‘nin saati arada bir değiştirilmek zorunda kalmış. Saat 35 metre yüksekliğe sahip ve saat kulesine çıkmanız küçük bir ücret karşılığında mümkün olabiliyor. Tiran’ın manzarasına değmeyeceği için çıkmak istemedim.

Piramit

Piramit, komünist dönemde Enver Hoca’nın 1985 yılındaki ölümünden sonra, kızı ve damadı tarafından yaptırılmış. Amaç, Enver Hoca’yı onurlandırmakmış ve bu yapıyı bir müzeye dönüştürmekmiş.. Ancak Enver Hoca’nın ölümünden birkaç yıl sonra, Komünizm iktidarı kaybetmiş ve dolayısıyla müze açılamamış. Komünizm’in çöküşünden sonra, kötü günleri hatırlattığı için Piramit yapısı yıkılmak istenmiş, ancak yıkılamamış. Öylece kalan piramit bugün yıkık dökük halde, camları kırık ve üzerinde çeşitli grafitiler bulunuyor. Görünüş olarak çok çirkin bir hale gelmiş.

Tiran Ulusal Arkeoloji Müzesi

Piramit yolundan devam ettiğinizde geniş bir meydana bakan Tiran Ulusal Arkeoloji Müzesi binasını görürsünüz. Tiran’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi, içerisinde arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müze. Bina büyük bir bina olarak görünmesine rağmen en alt katındaki bir galeri arkeoloji müzesi haline getirilmiş. Ulusal Tarih Müzesi’nin yanından bile geçemez ama güzel eserler de var. Eserlerin yeterince açıklamaları yok, hatta bazı eserler vitrinlere öylece konulmuş gibi. 09:00 – 16:00 arası küçük bir ücret karşılığı ziyaret edilebiliyor.

Tiran’dan kısa kısa…

  • Ortodoks Diriliş Katedrali, Balkanların en büyük Ortodoks katedrallerinden biri. Dış mimarisinin ihtişamından dolayı görülmeye değer yerlerden.
  • Diğer Arnavutluk şehirlerinde olduğu gibi Tiran’da da kredi kartı geçen yer çok az. Aracımızı park ettiğimiz meydanın altından çıktıktan sonra yakınlarda bir döviz bürosu var. Uygun fiyata oradan bozdurabilirsiniz.
  • Görünüm olarak arka sokaklarına girdiğinizde görünüm olarak fakirliği hemen anlaşılıyor. Otobüsler, binalar bakımsız, eski. İşsizlik oranı da bir hayli yüksek olduğundan, genç nüfus çevre ülkelere çalışmaya gidiyormuş.

Tiran nerede ve nasıl gidilir?

İstanbul’dan Tiran’a direkt uçak seferleri bulunuyor. Tiran Uluslararası Havalimanı, Tiran’a gidebileceğiniz en pratik yol. Havalimanından şehir merkezine de otobüs ile geçebiliyorsunuz. Uzun Balkan turları sırasında kiralayacağınız araba ile de Tiran’a uğramalı bir rota belirleyebilirsiniz bizim yaptığımız gibi.