Bergama Asklepion Ölümün Yasaklandığı Yer

Pergamon’un hastanesi olarak bilinen Asklepion, Pergamon sınırlarına inşa edilmiş ve tıp alanında, müzik, spor, çamur ve güneş gibi tedavi yöntemlerinin kullanıldığı, Antik Çağ’ın en önemli tedavi merkezlerinden bir tanesi. Fiziksel tedavilerinin yanı sıra ruhsal tedavi yöntemlerinin de başladığı yer olarak biliniyor Asklepion.

Asklepion, günümüz tıbbına öncülük eden birçok tıp hekimlerinin yetiştiği sağlık merkezlerinden biri. Asklepion Tıp Merkezi gibi sayılı birkaç tıp merkezi var. Pergamon’daki iki sağlık merkezinden biri burası. Diğeri daha kuzeyde kalan, ancak günümüzde baraj sularına gömülen Allianoi. Sulara gömüldükten sonra halkın büyük bir kısmı kurtarma kazılarında bulunmuş ve kurtarılan eserler Bergama Müzesi‘ne gönderilmiş. Taşınamayan kültür varlıklarının ise üzeri toprakla örtülmüş ve önümüzdeki yıllarda yapılacak kazılarını bekliyor.

bergama asklepion plani haritasiAsklepion'un 3D Planı

Asklepion hakkında bilgi ve hikayesi

Tanrı Apollon ve Tesalya kralının kızı Koronos‘un oğlu olan Asklepios, büyük bir güce sahip, fakat ölümlü. Kendisini aldatan eşini öldüren Apollon, bu kadından olan oğlunu yarı at yarı insan olan Khiron’a, yetiştirmesi için emanet eder. Khiron, Asklepios’a doğanın bütün sırlarını öğretir ve çevresindeki insanlara şifa dağıtmaya başlar. Bu davranışı Tanrı Zeus’u kızdırır ve Zeus, Asklepios‘u önce öldürür, sonra ise sağlık tanrısı yapar. Fakat, Asklepios’u öldürdükten sonra, Asklepios’un elindeki reçete yere düşer ve otlara karışır, her derde deva sarımsak meydana gelir. Yunan Mitolojisi’nde Sağlık Tanrısı’nın hikayesi bu şekildedir.

Bu içerik ilginizi çekebilir

820 metrelik kutsal bir yolla Akropol’e bağlanan kentte ziyaretçileri önce sütunlu yol karşılıyor ve yürüyüşünüze tedavi alanları, kaplıcalar ve çamur banyosu havuzları ile psikiyatrik tedavi için hazırlanan odalar eşlik ediyor. 70 metre uzunluğundaki tünellerdeki sakinlik ve su ritmi hastaları iyileştiriyormuş. Uyku kimi hastalar için en gerekli aktiviteymiş iyileşmek için. Uykuya dalma odaları, karanlık, su sesi, yukarıdaki deliklerden gelen ışığın loş bir ortam oluşturması tedavi sağlıyormuş. Hastalar tüneldeyken, bu deliklerden hekimler iyileşeceksin diye telkinde bulunarak hastaların içsel inançlarını artırırlarmış.

bergama asklepion tedavi tuneli 400x266
bergama asklepion tunel delikleri 400x266

Asklepieion içerisinde, 3,500 kişilik bir tiyatro ile imparatorluk kültüne adanmış bir kütüphane de bulunuyor.  Oturma alanının alt bölümünde saygın kişiler için yapılan şeref locası da yer alıyor. Tiyatro, buraya gelen ve kalması gereken hastaların vakitlerini geçirdiği yerdi. Burada yapılan gösterileri ve spor müsabakalarını izleyerek vakit geçirirlerdi. Asklepion, tedavi için spor yapmayı da uygun görürdü. Fiziksel hareketlerin rahatsızlıklara daha iyi geleceği keşfedilmişti.

asklepieion genel

Asklepion’a göre birçok şeyin çaresi vardı. Asklepion’a girişte kapıda Ölüm buraya giremez şeklinde çevrilen bir yazıt bulunuyor. Bu yazıtın anlamı öleceği düşünülen ve tedavisi mümkün olmayan, henüz bulunamamış hastaların buraya alınmadığı. Buraya getirilen hastalar kritik düzeydeyse, ölmek üzereyse alınmazlardı. Bunun diğer hastaların motivasyonlarını olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorlardı.

asklepieion tiyatro 1 400x266
asklepieion tiyatro 2 400x266

Asklepieion Kutsal Alanı‘nın Pergamon ile olan bağlantısı Via Tecta denilen ve üzeri tonozla örtülü 1 kilometre uzunluğundaki yol ile sağlanırdı. Akropolde rahatsızlanan, hasta olanlar Asklepion’a bu yoldan gelirdi. Asklepion sadece akropolde kalan üst düzey insanlara değil, halka da hizmet ederdi. Halkın fiziken ya da ruhen bir sağlık sorunu olduğunda uğradığı yer yine burasıydı ve hastane Pergamon kenti mensuplarına ücretsizdi.

asklepieion sutunlu cadde 400x266
bergama asklepion tip merkezi kalintilari 400x266

Bergama Asklepion giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Asklepion girişi ücretli ve Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Haftanın her günü yaz sezonunda 08:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 çalışma saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bergama Asklepion nerede ve nasıl gidilir?

Asklepion, Pergamon Antik Kenti’nin akropolünün dışında, şifalı su kaynaklarının olduğu bir vadide kurulmuş. Haritaya bakıldığında Bergama merkezinin batısında yer alıyor. Bergama’da çok ara sokak var, direkt tarif gereksiz olur. Her yerde Asklepion yönünü gösteren kahverengi tabelalar mevcut, ulaşımı kolay bir noktada.