Centennial Olympic Park ve Pemberton Place

Atlanta’nın göbeğinde, Downtown bölgesinde bulunan Centennial Olympic Park, 1996 Olimpiyat Oyunları için hazırlanan bir park. Eskiden terkedilmiş bir havası varken olimpiyat oyunları sayesinde bölgenin en canlı, en hareketli yeri haline geldi.

Bizim ziyaretimizde, 2019 yılında bitecek bir düzenlemeye gidilmiş olsa da, parkın büyük bir kısmı hala gezilebiliyordu. Parkta gezerken dikkatini çekebilecek kırmızı yer taşlarda ise parkın yapımı için bağışta bulunanların isimleri yazılı. Sıcak yaz günlerinde herkes için iyi bir serinleme yöntemi olan, parkın orta yerindeki Fountain of Rings adı verilen çeşme, müzik ve bilgisayar kontrolleri ile su gösterileri sağlanıyor.

atlanta olympic park heykelleri 400x266
atlanta olympic park su havuzlari 400x266

Her yıl hatırı sayılır miktarda ziyaretçi alan bu parkta konserler ve havai fişek gösterileri gibi coşkulu etkinlikler düzenleniyor. Centennial Olympic Park’ın popüler bir turist noktası haline gelmesindeki önemli etkenlerden biri çevresinde turistler için aktivitelerin yer alması.

CNN Stüdyo Turları

Dünyanın en büyük yayın kuruluşlarından biri olan ve 24 saat boyunca haber yayını yapan Amerikalı haber kanalı CNN, ofislerini gerçekleştirdikleri turlarla ziyaretçilere açıyor. CNN haberlerinin nasıl hazırlandığını, yayın öncesi hazırlıkları ve canlı yayınların nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz bu turlar yaklaşık 1 saat sürüyor.

Atlanta'daki CNN kanalı binası

SkyView Atlanta

Her büyük şehirde dönme dolap olur da Atlanta bundan geri kalır mı? SkyView Atlanta‘da, Atlanta’nın merkezini ve Centennial Olympic Park’ı panoramik olarak izleyebiliyorsunuz. Ama çevrede herhangi bir doğa unsuru olmadığından, Atlanta siluetinde de etkileyici bir yapı olmadığından, manzaranın çok keyifli olduğunu söyleyemem. Gece ışıklarıyla daha eğlenceli olabilir.

College Football Hall of Fame

Amerikan furbolunu hayranları için hazırlanan bir müze College Football Hall of Fame. Özellikle üniversitelerden çıkan ünlü takımlar ve genç sporcular ile ilgili birçok şeyi bulabileceğiniz müzelerden biri. Amerikalılar, kolej futbolunu büyük bir hayranlıkla takip ediyor. Bizim için çok önemli değil kolej futbolu. Ama örneğin Beşiktaş JK Müzesi’ni bir Beşiktaş fanı nasıl ziyaret ediyorsa, onlar da aynı değerde bu müzeleri ziyaret ediyor.

Cola Mucidinin Anısına Pemberton Place

Centennial Olympic Park’ın kuzeyine doğru çıktığınızda, Baker St. NW yolunu geçerken Pemberton Place adında bir parka girersiniz. Pemberton, Coca Cola’nın mucidi. Dolayısıyla parka da bu mucidin ismi verilmiş. Yine Atlanta’nın en çok ziyaret edilen müzeleri Pemberton Place içinde. World of Coca Cola, Center for Civil and Human Rights ve Georgia Akvaryumu ziyaret edilebilecek yerlerden.

World of Coca Cola

Dünyanın lider içecek firması Coca Cola’nın Atlanta’da bir müzesi bulunuyor. Hatta Atlanta’da en çok ziyaret edilen müzeler arasında ilk sıralarda yer alan bir müze World of Coca Cola. Coca Cola’nın tarihi hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz, bugüne kadar yayınlanan kola reklamlarını görebileceğiniz müzenin en güzel yanı dünyanın farklı bölgeleri için üretilen içeceklerlerin sınırsız bir şekilde tadına bakabilme imkanınızın olması.

Center for Civil and Human Rights

2014 yılında modern bir bina içinde açılan Center for Civil and Human Rights, Amerika’da ve dünya genelinde insan haklarını konu alan bir müze. Basılı, yazılı ve video içerikleri ile donatılmış müzede, LGBT, göçmen, engelli ile kadın toplululuklarının yaşadığı zorlukları ve haklarını arama mücadelelerini anlatan sergiler bulunuyor.

Georgia Akvaryumu

Atlanta dünyanın en büyük akvaryumlarından birine sahip. Georgia Akvaryumu’nda, binlerce deniz hayvanı, köpek balığı ve balinaya yaklaşma şansınız var. Hatta belli bir ücretle devasa akvaryumlarda uyuma şansınız bile varmış. Evet, uyku tulumunuzu alıp üzerinizde süzülen balıkları izleye izleye uyumaktan bahsediyorum.

Children’s Museum of Atlanta

World of Coca Cola’nın yanında yer alan Atlanta Çocuk Müzesi, çocukların eğlenebileceği, çok iyi vakit geçirebileceği müzelerden biri. İçerisi daha çok bilim müzesi tadında. Özellikle 9 yaş altı çocuklar için hazırlanan müze, çocukların dokunarak, görerek bir şeyler öğrenerek kendilerini geliştirebilecekleri, yaratıcı aktivitelerle deneyim sahibi olabilecekleri bir yer.

Bölgeye özel araç ile geliyorsanız aracınızı otoparklara bırakmalısınız. Park içindeki müzelerde de otoparklar var, ama parktan biraz uzaktaki bir otoparka çok daha uygun fiyata bırakabilirsiniz. Fiyatlar park yakınında, uzaktakilerden bir miktar daha üst seviyede. Uzaktakilerin de genel olarak fiyatları birbirlerine benzer. Park alanlarına Parking Lot deniyor ve büyük P harfiyle dikkat çekici bir biçimde gösteriliyor. Saatlik veya günlük ücretleri de çoğunun girişinde yazılı.