Atlanta World Of Coca Cola

Atlanta, turistik açıdan süper bir yer olmasa da eğer yolunuz düşerse uğrayabileceğiniz World of Coca Cola, Atlanta’nın en popüler yerlerinden biri. İçecek sektörünün 125 yıllık başarılı oyuncusu Coca Cola’ya dair her şeyi bulabileceğiniz ve onlarca içeceğin tadına bakabileceğiniz bir müze.

Coca Cola Dünyası, aslında bir Coca Cola tarihi müzesi. Coca Cola’nın mucidi eczacı John Pemberton, ilk defa 1886 yılında bir şurup olarak ortaya çıkarmış kolayı. Ortağı Frank Robertson ise Coca Cola ismini bulmuş ve Coca Cola logosunu el yazısı ile üreten kişi olmuş. Coca Cola’nın uluslararası üne kavuşması ise 1920’li yıllarda Robert Woodruff tarafından sağlanmış. 125 yıllık tarihinde bir dünya markasına haline gelen ve kolanın girdiği tüm ülkelerde sofralarda muhakkak yer bulan kola ve türevlerinin bu başarıya nasıl ulaştığı, basılı ve görüntülü reklamlarla birlikte gözler önüne seriliyor.

atlanta pemberton parki john pemberton heykeli 400x266Pemberton'un anısına ismi verilen Pemberton Parkı'ndaki John Pemberton heykeli
atlanta world of coca cola ziyareti 400x266

Kolaların imalatı ve şişeleme işlemleri için, fabrikalardaki ekipmanların bir kopyası ile aşamaları görebiliyorsunuz. Bu şişeleme işlemleri normalden daha yavaş çalıştırılarak ziyaretçilerin daha ayrıntılı görmeleri sağlanmış.

atlanta world of coca cola muzesi kola fabrikasi 400x266
atlanta world of coca cola muzesi sodali gazoz urunleri 400x266

Coca Cola’nın formülü dünyanın hala en sıkı korunan formüllerinden biri. Bu da kolanın daha gizemli bir hal almasını sağlamış yıllarca. Artık formül bu müzede saklanıyor, en azından onlar öyle söylüyor. Müzede kilitli bir kasanın ardında, yüksek güvenlik önemleriyle saklanan formül artık her ne içeriyorsa dünyayı kendisine bağımlı yapmayı başarmış.

atlanta world of coca cola kola formulu odasi 400x266
atlanta world of coca cola kola formulu kasasi 400x266Coca Cola'nın gizemli formülünün saklandığı kasa. Dünyada bu formülü bilen çok az insan varmış.

Tüm bu şeyler boş geliyorsa, müzenin sonunda deneyebileceğiniz birbirinden farklı gazlı içecekler ilginizi çekebilir. Afrika, Avrupa, Asya, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’daki içecekleri tadabileceğiniz tadım istasyonları ve en sonda da diyet kola, kirazlı kola, vanilyalı kola gibi farklı kola türlerini tadabileceğiniz ayrı bir istasyon bulunuyor. Her bölge kendine has tatlarıyla öne çıkıyor. Ben kola sevmem ama yine de dünyanın ne içtiğine dair fikir edinebilmek adına buradaki kolaların çoğunu tattım. Tabii sonrasında bir mide bulantısı yaşamamak için vücut limitini bilmek gerekli.

atlanta world of coca cola dunyasi tadim secenekleri 400x266
atlanta world of coca cola muzesi asya kola urunleri 400x266Asya'daki Coca Cola firması ürünleri
atlanta world of coca cola muzesi dunyadan tatlar

Coca Cola’nın maskotu beyaz kutup ayısı ile fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Kutup ayısı ilginç bir teknolojiyle yapılmış. Gözleri ve ağzı ile ifade verebilen, hareketlerini kontrol edebilen teknolojik ayı kostümüne sahip bir kişi bu. Yaklaştığınızda makinenin sıcaklığını alabiliyorsunuz. Fotoğrafçı arkadaş fotoğrafınızı çekip size bir QR kod verecek. Bu kodu okutarak birkaç dolar karşılığında orijinal fotoğrafı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Evet, ücretli olarak alabiliyorsunuz fotoğrafı birçok yerdeki gibi. Bu nedenle yanınızdaki arkadaşınız da mutlaka sizin fotoğrafınızı çeksin.

atlanta world of coca cola kutup ayisi

Bunların yanısıra kendi formüllerinizi deneyebileceğiniz interaktif ekranlar, 4d sinema gösterimi gibi müzeden daha çok keyif alacağınız aktiviteler de mevcut. Müzenin çıkışında yer alan hediyelik eşya dükkanında da çok sayıda Coca Cola logosu damgalı eşya ile karşılaşırsınız. Bir şey satın almayacak olsanız bile buraya biraz vakit ayırın. Sizi şaşırtacak küçük ve eğlenceli şeyler çıkabilir karşınıza.

World Of Coca Cola giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

World Of Coca Cola, Atlanta’da en çok ziyaret edilen müzelerin başında yer alıyor. Vaktiniz kısıtlıysa ve sıra beklemek istemiyorsanız biletinizi World of Coca Cola online web sitesinden satın alabilirsiniz.

world of coca cola muzesi kolayi bulan ulke amerika 400x266
atlanta world of coca cola kola reklamlari 400x266Coca Cola basılı reklamları

Çevredeki birkaç müzeye daha giriş yapmak istiyorsanız Atlanta CityPass kartı da satın alabilirsiniz.  Tüm müzelere girmek istiyorsanız daha avantajlı olabilir. World of Coca Cola giriş ücreti 17$. Biz müzeyi ziyaret ederken müze yetkililerinden biri tamamen tesadüfi bir şekilde yanımıza geldi ve müzeye ücretsiz giriş yapabileceğimizi söyledi. Amerikan İngilizcesi’nin coşkulu ve hızlı konuşmalarını çok iyi anlayamadığımız için yanlış anladığımızı düşündük, ama görevli bizi aldı ve içeri götürdü. Şaşırtıcı bir şekilde müzeye ücretsiz giriş yapmış olduk. Müzeyi 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

World Of Coca Cola nerede ve nasıl gidilir?

Atlanta‘nın meşhur kola müzesi, Centennial Olympic Park da denilen büyük şehir parkının kuzeyindeki Pemberton Place’te yer alıyor. Georgia Aquarium’un ve Center for Civil and Human Rights binasına komşu olan müzenin çevresinde de ücretli park alanları bulabilirsiniz. Coca Cola Müzesi’nin park ücreti 0-4 saati 10$, ama çevrede günlüğü 10$’a da park alanları bulabilirsiniz.

Haritada Gör ve Yol Tarifi Al
Adres: 121 Baker Street NW Atlanta, GA 30313