Avusturya'da Ulaşım

Avusturya'da Ulaşım

Avrupa’nın birçok noktası kapsamlı bir ulaşım ağına sahip. Bu nedenle Avrupa’nın herhangi bir yerinden başka bir yerine kolaylıkla ulaşılabiliyor. Avusturya’da da durum bu şekilde. En kolay ulaşım aracı tren başta olmak üzere ulaşım bir hayli kolay. Büyük şehirler arası ulaşımın en hızlı yolu tren kullanmak ve şehir içinde otobüsler de gayet iyi iş çıkarıyorlar.

Avusturya’da tren ile ulaşım:

Tren ulaşım için hızlı bir seçenek, ama ulaşım seçenekleri arasında en pahalı olanı. Avusturya’da işletilen tren firmalarına bir bakalım. Bu firmalardan online bilet de alabiliyorsunuz. Avrupa’da tren hizmetlerinden sorumlu olan büyük bir devlet işletmesi mutlaka vardır. Bizdeki TCDD gibi Avusturya’da da ÖBB var. Avusturya Federal Demiryolları anlamına gelen Österreichische Bundesbahnen kelimesinin kısaltılmış halidir. Diğer devlet demiryolları ile işbirlik halinde kalarak uluslarası olarak hizmet vermenin yanısıra Avusturya’nın temel tren işletmesidir. Avusturya seyahatlerinizde önceden plan yaparken ÖBB resmi internet sitesine girip tren saatlerini, güzergahlarını öğrenip önceden rezervasyon yapabiliyorsunuz.

Viyana Havalimani Sehir Merkezi Ulasim Bileti
Graz Sehir Ici Ulasim

ÖBB ile Salzburg, Linz, Graz, Viyana ve Klagenfurt gibi ana noktalara ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Sitenin çok net bir kullanımı var. Üstteki form alanına yolculuk tarihinizi, gideceğiniz ve kalkış yapacağınız şehri yazıyorsunuz ve sistem size tüm tren seçeneklerini çıkarıyor. Bilgileri yazdıktan sonra sistem bize iki seçenek öneriyor. Tek yön bilet veya günlük bilet mi yoksa aylık veya haftalık bilet almak istediğimizi soruyor.

Obb Ile Avusturya Tren Ulasim

Kısa süreli seyahatler olacağından tek yön biletlerini tercih ediyoruz ve karşımıza saatleri ile birlikte tren seçenekleri çıkıyor. Bu listede trenin sefer saati, kalkış ve varış noktaları, yolculuğun süresi, varsa aktarma durağı gibi bilgiler veriliyor. Bir de tren tipini görebiliyorsunuz.

Avusturya Obb Tren Biletleri Sefer Saatleri

ÖBB’deki trenler farklı farklı olabiliyor. Bu türlere bir bakalım.

  • RAILJET (RJ) : Saatte 230km hızla gidebilen bu şık, yüksek hızlı trenler Avrupa’nın en lüks ve ileri teknolojili trenlerinden biridir. Ücretsiz Wifi, ergonomik koltuklar ve Economy Class, First Class ve Business Class ile üç hizmet sınıfı sunar.
  • INTER-CITY (IC) : Intercity trenleri IC veya ÖBB IC olarak görebilirsiniz. Çoğunlukla ülke içinde kullanılıyor, ama uluslararası tren olarak da hizmet veriyor.
  • EURO CITY (EC) : Uluslararası yolculuklarda bu tren türü kullanılıyor. Ama ihtiyaç olduğunda Railjet ve Inter City’nin görevlerini de yapıyor.
  • INTER-CITY-EXPRESS (ICE) : Uluslarası rotalar için kullanılan yüksek hızlı trenlerdir.
  • REGIONAL EXPRESS TRAINS (REX) : Şehir merkezlerinde ya da yakın yerlere gidecekse bu tren tipi kullanılır. Bunun bir de Espress olmayan hali (REGIONAL TRAINS (R)) vardır. Express ana hatlarda dururken, R türü birçok durakta durur.
  • SCHNELLBAHN (S) : S-Bahn trenleri bildiğimiz metrodur. Şehir içinde ulaşımı sağlayan toplu taşıma aracı. Gitmek istediğiniz noktaya Railjet gibi trenlerle gidip S1 metrolarına binerek aktarma yapmanız gerekebiliyor.

ÖBB’ye alternatif başka bir işletme de Westbahn. Ama sadece Viyana ve Salzburg arasında seyahat imkanı sağlıyor. St. Pölten, Amstetten, Linz, Wels, Attnang-Puchheim durakları ise trenin durduğu ara duraklar. Viyana’dan Salzburg’a aynı gün için bilet baktığımda ÖBB 54€’ya bilet satarken, WESTBAHN 26€’ya satıyordu. Seyahat planınız belliyse biletinizi önceden almaya çalışın, ciddi fiyat farkları olabiliyor. Sparschiene denilen tekliflerle çok daha uvuza tren bileti alabilirsiniz.

Avusturya’da otobüs ile ulaşım:

Otobüsler, tren ile ulaşılmayan uzak bölgelere, köylere, kayak merkezlerine ve yüksek rakımlı tepelere ulaşabildikleri için trenlere kıyasla avantajları vardır. Otobüs seferleri genelde tren saatlerine göre ayarlandığından otobüs aktarmaları da sorun olmaz. WESTBAHN tren şirketine ait otobüs firması olan WESTBUS vardı önceden. Bu firma sonra Flixbus‘a bağlandı ve Flixbus’ın da ulaşım ağı bir hayli geniş. Avrupa genelinde ulaşım sağlayan bir firma aslında. Viyana’dan Salzburg’a 20,50€’ya götürüyor. Ancak otobüsün süresi daha uzun, 7 saatte varıyor Salzburg’a. Flixbus gece otobüsü olarak da hizmet veriyor. Bir yerde konaklamak yerine hem ulaşımı hem gece uykusunu bir arada gerçekleştirebilirsiniz. Biletleri online olarak alabildiğiniz gibi, mobil uygulama yardımıyla veya direkt olarak otobüs şoföründen nakit olarak da alabiliyorsunuz. Flixbus otobüslerinin avantajları arasında LTE hızında wifi internet ve mobil cihazlarınızı şarj edebileceğiniz bir prizin olması da var.

Viyana Sehir Ici Tramvay Ulasim
Viyana Sehir Ici Ulasim Bilet Otomatlari

Avusturya’da şehir içi ulaşım detaylarını ilgili şehrin sayfalarında anlatmaya çalışıyoruz. Ama kabaca bahsetmek gerekirse, büyük şehirler şehir içi ulaşım konusunda sıkıntısız. Her bir toplu taşıma aracı, duraklarda yazılı olan saatlere göre vakitlice hareket ediyor. Şehir içi ulaşımda biletleri otobüslerden ya da daha ucuza bilet makinelerinden alabiliyorsunuz. 24 saatlik, 48 saatlik gibi seçenekleri de var bu biletlerin. Şehre özel gezi kartı alıyorsanız, onların da toplu taşıma olanaklarını inceleyin. Genelde toplu taşıma ücretsiz oluyor kartlarla. Toplu taşıma ücreti ViennaPass kartına dahil değildi, ama SalzburdCard alırken ulaşım da içindeydi.

Avusturya’da araba kiralamak:

Araba kiralamak size istediğiniz yerde, istediğiniz zaman olma özgürlüğünü verir tam anlamıyla. Tren ve otobüs ile harcayacağınız vakti ve kaçıracağınız noktaları gözönünde bulundurduğunuzda araba kiralamanın avantajını daha iyi anlarsınız. Avusturya araba kiralama konusunda ucuz bir ülke değil, ancak birkaç kişi bir araya toplandığınızda kaçınılmaz bir deneyim olabilir.

Avusturya Halsstatt Yolu Arac Kiralama

Avusturya’nın büyük bir bölümü Alp Dağları‘ndan oluşuyor. Gözünüz yükseklerdeyse meşhur Alp yolları kışın kapalı olur ve bazen kar zincirleriyle dolaşmanız gerekebilir dağların eteklerinde. Çoğunlukla Old Town’lara araç ile giriş yapamazsınız ve yaya olarak gezeceğiniz birçok an, aracınızı ücretli bir park alanına bırakmanız gerekir.

Kendi aracınızla Avusturya’ya gitmek isterseniz otobanlarda kullanmak üzere bir Vignette satın almanız gerekiyor. Bunu toll sticker (ücretli etiket) adında da duyabilirsiniz. Aracınızın ön camına düzgünce yapıştırmanız gerekir bu vinyeti. Bunu benzin istasyonlarında, postanelerde, gazete bayilerinde veya sınır geçişlerinde bulabilirsiniz. ASFINAG ile bu çıkartmaları online olarak da satın alabiliyorsunuz. Avusturya’da vinyetler 10 günlük, 2 aylık ve 1 yıllık olarak ayrılmışlar. Motorsikletliler için 10 günük etiket 5,20€, 2 aylık 13,10€ ve yıllık 34,70€. arabalar için 10 günlük 9€, 2 aylık 26,20€ ve yıllık 87,30€ olacak şekilde değer biçilmiş.