Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

Edremit’teki az sayıda gezilecek yerlerden biri olan Sıdıka Erke Etnografya Müzesi, Edremit’te yıllar önce yaşayan insanların kültürünü anlatan etnografik eserlerin yansıra, müzenin zemin katı Kuvayi Milliye döneminden kalan kılıçlar ve silahlar da sergileniyor.

Müze, eski bir Edremit evinin nasıl olduğu hakında bilgiler veriyor. 2001 yılında açılan müze bölgede yaşayan önceki dönem insanlarının yaşam tarzını öğrenmek için ideal bir yer.  Müzenin alt katında sergi odaları bulunuyor. Üst katta ise etnografik eserlerin sergilendiği alanlar olarak tasarlanmış.

Kuvayi Milliye odası, Kurtuluş Savaşı yıllarında kullanılan silahların, tüfeklerin ve mühimmatın sergilendiği bir oda. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının fotoğrafları, Atatürk’ün Edremit’e geldiği tarihler ve geldiğinde çekilen fotoğraflar, bilgilendirici panoları ile birlikte duvarlara asılmış. Kuvayi Milliye odasının önemli başka bir bölümü ise 200 kilonun üzerinde top mermisini kaldırarak savaşın seyrini değiştiren Balıkesirli Seyit Onbaşı bölümü. Mübadele dönemine kadar Türklerle birlikte yaşayan ve sanattan iyi anlayan Rumlar, ayrılırken Türklere bir hediye hazırlamışlar. Gümüş işlemelei ipek Türk sancağını müzede görebilirsiniz.

edremit sidika erke etnografya muzesi turk bayragi 400x266
edremit sidika erke etnografya muzesi silahlar 400x266

Müzenin diğer bölümleri 18. ve 19. yüzyıl dönemindeki Edremit ev yaşantısına özgü ev eşyaları, giysiler, o dönemlerde yaşayan insanların günlük yaşantısında kullandığı eşyalar sergileniyor. Eşyaların çoğu sandıklarda saklanarak günümüze ulaştırılan ve müzeye bağışlanan eşyalardan oluşuyor.

edremit sidika erke etnografya muzesi sanat eserleri 400x266
edremit sidika erke etnografya muzesi etnografik eserler 400x266

Müze büyük bir müze değil, 20 dakikada müzeyi gezebiliyorsunuz. Müze binasının bahçesinde farklı yerlerde, ev sahiplerinin kullandığı mutfak, tuvalet, hamamı görebilirsiniz. Eskiden bu alanlar evde değil dışarıda inşa edilirmiş. Hamama veya mutfağa doğru giderken müzenin avlusuna da dikkatinizi çekelim. Taşlar rodos bezemesi su dalgası modeli ile teker teker yerleştirilmiş. Bu tür taşların en önemli özelliği yürürken ayakların kan dolaşımını düzene sokuyor ve ayaklara masaj yapıyor.

edremit sidika erke etnografya muzesi binasi 400x266
edremit sidika erke etnografya muzesi hamami 400x266

Sıdıka Erke Etnografya Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Edremit ilçesinin merkezinde bulunuyor. Edremit Otogar’a 400 metre mesafede yer alan etnografya müzesi, Azerbaycan Bulvarı’ndan Hüsnü Elçin Yıldırım Caddesi’ne dönüşte, köşede yer alıyor.