Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan’ın uğrak yerlerinden biri olan Aziz Petrus Bazilikası, Roma siluetinde göze çarpan kubbenin olduğu yerdir. Hıristiyanlığın en önemli ve büyük kilisesi olan Vatikan’daki San Pietro Kilisesi, 60.000 kişiyi içine alabilecek büyüklüktedir.

Daha önceki dönemlerde kilisenin bulunduğu yerde başka yapılar da varmış. Antik Roma döneminde bu bölge, Nero’nun hükümdarlığı sırasında, içerisinde oyun ve spor müsabakalarının yapıldığı arena olarak kullanılmış.

Aynı zamanda bu bölgede eski bir nekropol bulunuyormuş. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Peter çarmıha gerildikten sonra buraya gömülmüş. İlk Hıristiyanlar, onun anısına burada küçük bir anıt yapmışlar. Buraya, ilk Hıristiyan imparator olan İmparator Konstantin tarafından 4. yüzyılda, yine St. Peter’in anısına daha büyük bir kilise yaptırılmış.

Vatican City Aziz Peter Kilisesi Gezisi

1500’lü yıllarda göreve gelen Papa II. Julius, dönemin başarılı sanatçılarını bir araya getirerek günümüzdeki bazilikanın yapımına başlamış. Yapının ilk çizimi Yüksek Rönesans sanatçılarından Bramante yapmış. Harika mimari özelliklere sahip San Pietro Bazilikası olarak da anılan kilisenin inşasına 1506 yılında başlanmış olmasına rağmen yapımı 1626 yılına kadar, aralarında Michelangelo, Raphael, Donato Bramante, Gian Lorenzo Bernini, Carlo Fontana gibi ünlü isimlerin de olduğu birçok mimarın eşliğinde tamamlanmış.

Vatican City Aziz Peter Kilisesi Ic Mekan
Vatican City St Peter Bazilika Gezi

Vatikan’ın simgesi haline gelen St. Peter Kilisesi tarihte yapılmış en büyük yapılardan biri. Hıristiyanlığın en büyük kilisesi haline gelmiş olan kilisenin kubbesine çıkmak da mümkün. Kubbeye çıkmak için 2 tercihiniz var. Ya toplamda 551 basamaklı merdivenleri 5€ karşılığında çıkacaksınız, ya da bizim yaptığımız gibi 7€ karşılığında 231 basamağı asansörle geçip, kalan 320 basamağı çıkacaksınız. Asansörsüz çıkmayı düşünmeyin bile. Her durumda sondaki merdivenleri öyle ya da böyle çıkmanız gerekiyor. Bu dar merdivenlerden çıkmak yorucu olabiliyor. Ama yukarıdaki manzarayı görmenizi öneriyorum. Çünkü Roma’yı ve Vatikan’ı 360 derece görüş açısına sahip. Ancak şunu da unutmayın. Kubbeye çıkmak için de, kiliseye girmek için de uzun kuyruklar oluşabiliyor, planlamanızı yaparken bunu da dikkate almalısınız.

St Peter Bazilika Vatikan Bahceleri Manzarasi
Aziz Petrus Bazilikasi Vatikan Manzarasi

Kubbedeki kalabalık insan grupları arasında manzarayı izledikten ve fotoğrafları çektikten sonra bu sefer tüm merdivenlerden inerek kilisenin içine giriyoruz. Aziz Petrus Bazilikası’na giriş ücreti yok, bazilika bir ibadet yeri olduğu için girişi ücretsiz. Ancak bazilikaya girerken dikkat etmeniz gereken unsurlar var. Kısa şortlar ve etekler ile, omzu açık dekolte kıyafetler ile içeri alınmıyorsunuz. Bunun için yanınızda mutlaka eşarp gibi bir giysi bulundurun. Yoksa içeri girmek için birkaç euro vererek, civardaki hediye dükkanlarından bir eşarp almanız gerekebilir.

Kilise, Michelangelo’nun önemli bir eserini de kurşun geçirmez cam bir kafesin içinde koruyor. Bu şekilde korunmasının nedeni ise 1972 yılında bir saldırıya maruz kalmış olması. Michelangelo’nun 24 yaşında yaptığı ve imzasını attığı tek heykel olan Pieta heykeli, çarmıha gerilme sonrası annesi Meryem’in kucağında yatan İsa tasvir ediliyor. Aldığı çekiç darbeleri karşısında Mary’nin burnu ile dirseği kırılmıştır. Yaklaşık 10 ay süren çalışma sonunda kırılan tüm parçalar görünmez bir yapışkanla birleştirilmiş.

Vatican City Michelangelo Pieta Heykeli
Francisco Aragao

Kilise içinde öne çıkan başka bir yapı ise Bernini’nin yaptığı Baldacchino eseri. Kilisenin dört yanının kesiştiği noktayı işaret eden yüksek bir revak. Michelangelo’nun kubbesinin tam altında yer alan 20 metre yüksekliğindeki eser, Aziz Peter’in gömülü olduğu yerin hemen üzerinde yer alıyor. Bernini, bu yapıyı yaparken klasik dönem sütunları yerine spiral sütunları tercih etmiş. Bronzdan yapılan bu eserin ortasından baktığınızda ise, yine Bernini tarafından yapılan Aziz Peter’in tahtını görebilirsiniz.

Vatican City Baldacchino Bernini
Vatican City St Peter Bazilika Tahti

42 metre çapı ve yerden 138 metre yüksekliğindeki kubbesiyle dünyanın sayılı eserleri arasında yerini alan kilisenin büyüklüğü unutulacak gibi değil. 1 – 1,5 saatte sıra beklemek dahil tüm kiliseyi ve kubbeyi gezebilmiştik.

Kilisenin en önemli uzantılarından biri olan önündeki büyük alan Aziz Petrus Meydanı‘dır. Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanan ve inşa edilen bu meydan, dünyanın en büyük meydanlarından biridir. Papa, halkına burada hitap ediyor. Halkı kucaklayan iki kol gibi duran meydanın iki yanındaki yapılar dört sıralı sütunlardan oluşuyor. Traverten taşından yapılan bu sütunlar toplamda 284 adet ve bu sütunların üzerinde ise, Bernini’nin öğrencileri tarafından yapılan 140 Aziz heykeli yer alıyor.

Aziz Petrus Meydani Sutunlari
Vatican City Aziz Petrus Meydani Obelisk Sutunu

Meydanın ortasında Papa V. Sixtus tarafından diktirilen, 25,5 metre uzunluğunda bir Mısır obeliski yer alıyor. Bu obelisk Mısırlı bir firavun tarafından yaptırılmış ve Mısır’dan getirilerek buraya 1568 yılında yerleştirilmiş.

Vatikan gezi planı yaparken gezilecek yerler listesine Vatikan St Pietro Bazilikası‘nı mutlaka ekleyin. Vatikan’daki birkaç önemli uğrak yerinden biridir burası. Unutmadan, Roma’yı indirimli gezmek için satın aldığınız Roma Pass burada geçerli değil.