Aziz Vitus Katedrali Dev Gotik Yapı

Guiness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olan Prag Kalesi sınırları içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali (St Vitus Katedrali), birçok turist için Prag’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralardadır.

10. yüzyılda inşa edilen Prag Katedrali‘nin resmi tamamlanma tarihi ise 1929. Yaklaşık 600 yıl boyunca sürekli eklemeler yapılarak gelişen ve uzunca bir süre inşaat aşamasında kalan yapının inşasına karar veren kişi, Charles Köprüsü‘nden de hatırlayacağımız Charles IV‘tür. Prag’ın en büyük ve gösterişli yapısı olan St. Vitus Katedrali, inşasından günümüze kadar süre boyunca başa geçen kralların ebedi evi olarak kullanılmakta.

prag kalesi st vitus katedrali aziz heykeli 400x266
prag kalesi st vitus katedrali heykelleri 400x266

St. Vitus Katedrali’nin kulesine çıkılmasına izin veriliyor. Ancak 96 metre uzunluğa sahip kuleye çıkmak ücretli. Sonrasında yaklaşık 279 basamağı tek tek aşarak tarihi kent Prag’ı tepeden izleme şansına sahip olursunuz.

st vitus katedrali gezilecek yerler 400x266
prag kalesi st vitus katedrali gezi yazisi 400x266

Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olan St. Vitus Katedrali, izleyeni kendisine hayran bırakacak güzellikte bir yapıya sahip. Dış mimarinin üzerindeki heykeller özellikle dikkat edilmeli. Herbiri birbirinden ürkütücü olan bu heykeller, aslında yağmur sularının dışarı doğru atılmasını sağlayan çörtemler. Kötü ruhu ve şeytanı temsil eden bu ürkütücü çörtemler, inanışa göre katedral çevresindeki kötü ruhu yağmur suları ile birlikte dışarı akıtıyor. Dış cephede yer alan rölyefler de katedral ve Hıristiyanlık dini ile ilgili önemli olayları konu alıyor. Aziz Vitus ile ilgili olaylar, IV. Charles ile katedralin inşası ve tamamlanması ile ilgili olaylar resmedilmiş.

prag kalesi st vitus katedrali seyahat 400x266
prag kalesi st vitus katedrali su cortemleri 400x266

Katedral, 124 metre genişliğe ve 33 metre yüksekliğe sahip. Elbette katedralin içine de girilebiliyor. Eski Saray’ın önünden geçerek katedralin yanından girişi gerçekleştirebilirsiniz. Girişi, belli bir noktasına kadar ücretsiz, ama daha fazlasını görmek isterseniz ücret ödemeniz gerekli.

prag kalesi st vitus katedrali ic mimarisi 400x266
prag kalesi st vitus katedrali duvar freskleri 400x266

Katedralin iç yapısının dışına göre farkı yok, yine heyecan verici bir güzelliğe sahip. Özellikle vitray boyama ile süslenen camlar ortama çok farklı bir hava katıyor. Tüm bu vitray eserler Çek ressam Alfons Mucha‘ya ait. Bu da camların süslemelerinin çok eski olmadığını gösteriyor. Çünkü Mucha, Prag’da 1910 yılından sonra yaşamaya başlamış.

prag kalesi st vitus katedrali vitray camlar 400x266
prag kalesi st vitus katedrali vitray tasarimlar 400x266

St. Vitus Katedrali’nde birçok şapel ve birçok mezar vardır. Bu mezarlardan biri Nepomuk’lu Aziz John’a aittir. Som gümüşten yapılmış anıt mezar, katedral ziyaretinizde mutlaka görülmeli. Anıt mezarda, meleklerin taşıdığı bir tabutun üzerinde diz çöken ve elinde bir çarmıh tutan Aziz John betinlenmiş.

prag kalesi st vitus katedrali aziz nepomuk 400x266
prag kalesi st vitus katedrali aziz nepomuk aniti 400x266

Katedralin ücretsiz kısımları mevcuttur, ancak Aziz George Bazilikası, Altın Yol (Golden Lane), Aziz Vitus, Adalbert Katedrali, Rosenberg Sarayı ve Eski Sarayı gezmek için tam bilet fiyatı 350 CZK’dır. St. Vitus Katedrali’ne en kolay Malostranska metro durağı ve 22 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.