Azize Thecla Kutsal Alanı

Azize Thecia Kutsal Alanı, Thecia’nın yaşadığı yer olduğuna inanılan bir kilisedir. Konyalı (dönemindeki adıyla Iconiumlu) bir kız olan Tekla, Hz. İsa Peygamber’in havarilerinden olan Tarsuslu Paulus‘un vaazlarını dinleyerek etkilenir ve çok tanrılı inancından vazgeçerek Hıristiyanlığın gereklerine göre ibadet etmeye başlar.

Azize Thekla, döneminde Hıristiyanlık yasak olduğu için bu işi gizli gizli yapar. Silifke‘ye giden Tekla, bir mağaraya yerleşir. Hayatının bundan sonraki amacı Hıristiyanlık dinini yaymaktır. Böylece Hıristiyanlık dünyasının ilk kadın şehidi olarak kabul ettiği Azize Thekla çıkar karşımıza.

mersin azize tekla kutsal alani kilise magarasi 400x266
mersin azize tekla kutsal alani magara kilisesi 400x266

Meryemlik olarak da anılan Azize Tekia alanının bulunduğu bölgeye geldiğinizde aracınızı kulübenin olduğu girişe bırakın ve içeri girin. Müzekart’ınız varsa Aya Tekla Kutsal Alanı‘nı ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Kutsal alana girdiğinizde ilk sağdan devam edin. Roma döneminde Hıristiyanlığın resmen kabulünden sonra mağara üzerine bir de kilise inşa edilmiştir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kilisenin boyutunun 55 metre uzunluğunda, 36 metre gneişliğe sahip olduğu anlaşılıyor. Düşününce oldukça büyük bir yapıymış buradaki kilise. Günümüzde kilisenin apsisinin bir bölümü görülebiliyor.

mersin azize tekla kilisesi 400x266
mersin azize tekla kilisesi apsisi 400x266

Azize Tekia’nın gizli ibadet yerine ulaşabilmek için merdivenlerden aşağı iniyoruz. Ortam çok güzel ışıklandırılmış. Sıradan kiliselerden farklı olarak bir mağara kilise olan Aya Tekla Kilisesi, yerin altında, kayalıkların oyularak yapılan bir mağarada yer alıyor. Efsaneye göre Thecia bu mağarada yaşamının son günlerini geçirmiş ve Hıristiyanlığa inandığından idam cezası verildiği için öldürülmek istenirken mucizevi bir şekilde yok olmuştur. Yok oluşunun ardında halka şifa verdiği ve bu nedenle şifacıların iş yapamaması yüzünden üzerine öldürülmek üzere gönderilen insanlardan da bahsediliyor. Yok oluşunun ardından kutsal bir yapıya dönüşen alan, Silifke Müzesi‘nin sorumluluğunda olan ziyarete açık bir mekana dönüştürülmüş.

mersin azize tekla kutsal alani magara duvarlari 400x266
mersin azize tekla kutsal alani magara delikleri 400x266

Meryemlik’te su depolamak amacıyla birçok sarnıç inşa edilmiştir. Bazilikanın karşısında yer alan ve bir kısmı sağlam bir şekilde günümüze kadar gelebilen yapı Meryemlik alanına inşa edilen sarnıçlardan biridir.

mersin azize tekla kutsal alani sarnic 400x266
mersin azize tekla kutsal alani tarihi sarnic 400x266

Günümüzde Ortodokslar ve Katolikler, kutsal gün kabul edilen 23 – 24 Eylül tarihlerinde Azize Thekla’yı anarlar. Dini açıdan birçok inanca ev sahipliği yapan Mersin’de gezilmesi gereken yerlerden biri olan Aya Tekla Kilisesi, Silifke’ye 4 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımı kolaydır ve uzaklardan kilisenin günümüzde ayakta kalan kısmı görülebilir.