Masal şehri Prag’ın dünyaca ünlü bestecisi ve çek müziğinin kurucusu Bedrich Smetana‘nın yaşamı ve çalışmalarına ilişkin bir Bedrich Smetana Müzesi, Vltava Nehri‘nin hemen yanında ziyaretçilerini bekliyor.

Prag‘da bir su şirketine ait olan müze binası, 1936 yılından beri müze olarak hizmet veriyor. Harika bir Karl Köprüsü manzarası olan ve Vtrava Nehri’ne sıfır konumda olan yapı, besteci Bedrich Smetana hakkında bilgi alabileceğiniz güzel bir müze. Müxeye giriş yaptığınızda, ilk salonda Smetana’nın hayatı ile ilgili mektupları, fotoğrafları, gazete küpürleri, küçük bir büst heykeli sergileniyor.

bedrich smetana muzesi genel salon
bedrich smetana muzesi gazete kupurleri

Bestekâr Smetana’nın yaşamı sırasında kullandığı piyano ve yaptığı bestelerin notalarının bulunduğu çalışma kağıtları da sergilenen eserler arasında.

bedrich smetana piyanosu
bedrich smetana nota defteri

Müzenin en güzel ve interaktif kısmı ise Smetana’nın en popüler eserlerin bulunduğu oda. Odada bir kürsü bulunuyor. Kürsüye çıkıp kürsüdeki çubuğu bestelerin altındaki alıcılara doğru tuttuğumuzda müzik değişiyor ve hangi alıcıya tutuyorsak onun müziği çalmaya başlıyor. Nasıl işlediğini anlamaya çalışırken görevli kadın bize müzik bitmeden başka müziğe geçmememiz konusunda uyardı. Müzede çok vakit harcanmıyor, maksimum 15 dakika yeterli.

bedrich smetana muzesi interaktif muzik

Yapıdan ayrılırken balkonundan Charles Köprüsü’nü ve bahçesindeki Bedrich Smetana heykelini incelemeyi unutmayın.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!