Bulgaristan Sınırında Bir Köy: Beğendik Köyü

Bulgaristan Sınırında Bir Köy: Beğendik Köyü

Kırklareli il merkezine 113 km, Demirköy‘e 39 km mesafedeki Beğendik Köyü, yaklaşık 50 haneli, 200 nüfuslu bir köy. İğneada seyahatine çıkan seyahat severlerin 12 kilometre uzaklıktaki Beğendik Köyü’ne uğramalarını tavsiye ederim.

Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki en batı noktası olan Beğendik Köyü’nün 3 kilometre uzunluğundaki sahili muhteşem. Karadeniz’in tipik anlık derinleşen denizi burada da var. Fakat su temiz ve berrak, bu nedenle suda yüzmek gayet keyifli. Kumsalı ise merkeze uzak olması sebebiyle oldukça tenha. Sahile ulaşmak için köyün içinden geçtikten sonra karşınıza ansızın çıkacak olan Sahil tabelasını takip edebilirsiniz.

Begendik Koyu Sahil Tabelasi
Begendik Koyu Bulgaristan

Kumsalın bir ucunda Dupnisa Mağarası‘ndan hatırladığımız Rezve Deresi var. Rezve Deresi, Türkiye – Bulgaristan arasında bir sınır görevi görüyor. Dere ismini, hemen yanındaki Bulgaristan sınırında bulunan ve Mutlu anlamına gelen Rezovo Köyü‘nden alıyor.

[postlink id=”2119″ title=”Dupnisa Mağarası”]

Plajda yiyecek içecek satan bir dükkan yok, arabanız varsa Beğendik Köyü’nde bulunan, sahile 1,5 kilometre uzaklıktaki küçük bakkaldan alışveriş yapmanız mümkün. Önce bakkala uğrayıp sonra sahile inerseniz, tekrar bakkala gitmek zorunda kalmazsınız.

Begendik Koyu Merkez
Begendik Koyu Merkez 2

Yöre halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Dolayısıyla çevrede fazla sayıda büyükbaş görebilirsiniz. Hatta tenha dediğimiz sahilde bile. Sıcaktan bunalan hayvanlar serinlemeye ve su içmeye sahile gelebiliyor, güneşin tadını sizinle birlikte çıkarabiliyorlar. Ne de olsa onlar ev sahibi. Sahilin diğer tarafında deniz feneri şantiyesi bulunuyor. Şantiyenin en ucundaki dalgakıranı takip ederek Beğendik Köyü’nün deniz fenerini ziyaret edebilirsiniz.

Begendik Koyu Buyukbas 1
Begendik Koyu Buyukbas 2

Beğendik Köyü nerede ve nasıl gidilir?

Beğendik Köyü, İstanbul’dan 236km (3s 30dk), Tekirdağ’dan 150km (2s 30dk), Edirne üzerinden ise 190km (2s 30dk) mesafede. Hafta sonu farklı bir şeyler yapmak ve Türkiye‘nin bir ucundaki bu yerleşim yerinde biraz doğa havası almak isterseniz tavsiye ederiz.

Begendik Koyu Deniz Feneri
Begendik Koyu Trakya Gezilecek Yerler