Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Yirmidokuz binden fazla esere sahip olan Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, sanata düşkünseniz Brüksel ziyaretinizde uğramanız gereken bir müze olduğunu söyleyebilirim. Merkezi bir noktada olan Kraliyet Meydanı’na baktığı için müzeye ulaşmak da oldukça kolay.

Güzel sanatlar müzesinde 15. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar resim, heykel ve çizim alanında birçok eser göreceksiniz. Flaman Bölgesi’nin önde gelen sanatçılarından Paul Henry, Anthony van Dyck, James Ensor, Ferdinand Khnopff, Jacques Louis gibi sanatçıların eserleri burada mevcut. Müze, 20’den fazla Rubens eserini sakladığı Rubens Room ile de oldukça gurur duyuyor. Rubens Room, duvarları kırmızı renge boyanmış odadır.

Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Nerede
Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Rubens Room

Müze, genel olarak geçici sergilere de ev sahipliği yaptığından her gittiğinizde farklı dekorasyon ve eserlerle karşılaşmanız mümkün. Müze odalarından biri 3 tarafı ekran olacak şekilde bir projeksiyon gösterisi. Burada tabloların hikayeleri anlatılıyor, dikkat edilecek noktalar üzerinde duruluyor.

Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Yapisi
Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Tablo Odalari

Sanata aç olanları kolaylıkla doyurma yetisine sahip olan müze çok katlı ve katlar arasında asansörlerle sağlanabiliyor. Asansör de 48 kişilik ve ilk defa asansörde sinema koltuğu gibi koltuklar gördüm. Her katta kategorilere ayrılmış bölümler var. Örneğin katlardan bazıları ayrı ayrı 1898 – 1929, 1930 – 1950, 1951 – 1967 yıllarına göre kategorize edilmiş, bazı katlar ise tabloların akımlarına göre kategorilendirilmiş.

Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Aynalar
Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Sergi Allanlari

Müzenin son alanında evsizlerin kartonlara yazmış olduğu mesajların bir derlemesini görüyoruz. Para mesajları, çorba ve ekmek mesajları gibi yardım isteklerini bu şekilde bir arada sergilemek çok tuhaf bir düşünce olmuş.

Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Evsiz Tablolari
Belgium Guzel Sanatlar Muzesi Nasil Gidilir

Belçika Güzel Sanatlar Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Girişler ücretli. Brüksel şehir kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Salı’dan Cuma’ya 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen güzel sanatlar müzesi, hafta sonları 18:00’e kadar açık. Biletlerin yarım saat öncesine kadar alınması gerektiğini hatırlatalım.

Belçika Güzel Sanatlar Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Royal Palace meydanına bakan ana binalardan biri Royal Museums of Fine Arts of Belgium‘dur. 92 ve 94 numaralı tramler ile Royale durağında inerek, 1 ve 5 numaralı metro ile Gare Centrale durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz. 27, 38, 71, 95 hattındaki otobüsler Royale durağında, 29, 63, 65, 66 hatlı otobüslerden birine binenler ise Gare Centrale durağında inmeliler.