Beylerbeyi Konağı Tipik Bir Odunpazarı Evi

Kurşunlu Camii‘nin çıkışındaki Kurşunlu Camii Sokak’ta yer alan Beylerbeyi Konağı, Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında restore edilmiş ve Beylerbeyi Konağı ve Eczacılık Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

1750 yılında inşa edilen konağın son sahibi Niyazi Çapa, Eskişehir‘de müze olmadığını belirtmiş ve Beylerbeyi Konağı adını verdiği bu konağı bir müze haline getirmiştir. Müzede, geçmişi yaşatan birçok bölüm ve köşe var. Organ kayıplarında, organ işlevlerini kısmen de olsa getirmesi için kullanılan protezler ile ortez adındaki destek olarak işlev gören yardımcı cihazların bulunduğu bir ortez protez bölümü bulunuyor.

beylerbeyi konagi ortez protez odasi 400x266
beylerbeyi konagi ortez protez odasi 2 400x266

Nostalji eczane bölümünde asırlık ilaçlar var. Türkiye’de kurulan ilk nostalji eczanesidir buradaki eczane. Yalnız odanın kapısına kurulan kafes yüzünden ilaçlara yakından bakamıyorsunuz.

beylerbeyi konagi eczaci odasi

Ben yürürüm yana yana
Aşk boyadı beni kana
Ne akılem ne divane
Gel gör beni aşk neyledi

Yukarıdaki sözlerin sahibi Eskişehirli halk şairi Yunus Emre‘ye ait. Müzede, Yunus Emre’nin giysilerine benzer bir şekilde giydirilmiş plastik bir manken ve kaligrafi sanatıyla yazılıp çevçeveletilmiş şiirlerinin bulunduğu Yunus Emre köşesi bulunuyor.

beylerbeyi konagi yunus emre

Nostalji teknoloji tarihi köşesinde, eskilerden kalma daktilolar, hesap aletleri, saatler, gramafonlar, radyo ve fotoğraf malzemeleri bulunuyor. Eskiden insanların kullandığı malzemeleri yakından görmek teknolojinin hızla ilerlediğinin en açık göstergesi.

beylerbeyi konagi nostalji teknoloji

Bunların yanında asırlık kitapların bulunduğu kütüphane, çapa ve tarım aletleri bölümü, plak koleksiyonu, yemek yeme kültürünün anlatılmaya çalışıldığı bölüm gibi değerli eserler ve köşeler müzede görebilecekleriniz arasında.

beylerbeyi konagi oturma 400x266
beylerbeyi konagi yemek 400x266

Birbirinden güzel eserler barındıran müze içerisinde geçmişin kültürü yansıtılmaya çalışılmıştır ziyaretçilere. Eskiden Türk insanının nasıl yaşadığı, günlük hayattaki kıyafetleri ve Yörük Türkmenlerin çadır yaşamları canlandırılmıştır.

beylerbeyi konagi sokagi

İçinde Lületaşı Müzesi‘nin bulunduğu Kurşunlu Külliyesi’nin alt kapısından çıktığınızda karşınıza gelen ilk sarı binadır Beylerbeyi Konağı. Odunpazarı ziyaretinizde mutlaka girin. Giriş ücretsiz, ancak isterseniz kapıdaki kutuya bahşiş bırakabiliyorsunuz.