Big Mac Endeksi

Big Mac, dünyaca ünlü fast food restoranlarından McDonald’s ürünü olan ünlü bir hamburger. Big Mac Endeksi ise iki veya daha fazla ülkenin birbirleri ile arasındaki satın alma gücünü ve ülkelerarası para birimlerini kıyaslamak için The Economist dergisi tarafından çıkarılmış bir sistem.

Yurtdışında daha çok atıştırmalık olarak kullandığımız McDonald’s ürünü olan Big Mac’in endeksine göre oranlar herkes için daha anlaşılabilir bir hal oluyor. Pahalı olan ülkeler kırmızı renkte gösterilirken, ucuz ülkelere doğru gittikçe renkler açılıyor.

mcdonalds big mac endeksi ulke dagilimi

Big Mac Endeksi’ne göre 2016 yılında İsviçre‘den bir Big Mac almak isterseniz 6,44$ ödemeniz gerekiyor. Bu listeyi İsveç, Norveç ve ABD takip ediyor. Fiyatlandırmalar ülkelerin yönetmeliklerine, vergilerine, gümrük bedellerine göre değişkenlik gösteriyor.

mcdonalds big mac endeksi ulkeler

Satım gücü en düşük ülkelerin başında ise Venezuela geliyor. İsviçre’den aldığınız aynı Big Mac’i Venezuela’ya giderseniz 0,66$’a alabilirsiniz. Ne kadar ucuz değil mi? Venezuela’yı 1,53$ ile Rusya, 1,54$ ile Ukrayna, 1,77$ ile Güney Afrika takip ediyor. Bu ülkelerin para birimlerinin oranlarının, ABD‘ye göre oldukça düşük olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Türkiye’nin Big Mac alım oranı ise 3,41$.

Seyahat severler için net bir sonuç vermese de, en azından fikir sahibi olabileceğimiz bir platformdur burası. Big Mac’in fiyatı ne kadar yüksekse döviz kuru da o denli yüksekte yer alıyor. Tüm ülkeleri Big Mac Endeksi ile birlikte dolar maliyetlerini ve kendi para birimlerinin karşılığını görmek isterseniz The Economist Big Mac Index sayfasını ziyaret edin.