Bodrum Kalesi Bodrum'un Sembolü

Bodrum Kalesi‘nin orijinal adı St. Peter Kalesi. 1406 – 1523 yılları arasında St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kalenin bulunduğu kayalık bölge, antik çağda tıpkı Mersin’deki Kızkalesi gibi bir ada iken zamanla arası doldurularak yarım ada şeklini almış. Sağlı sollu limanların hakim olduğu Bodrum Kalesi’nin inşasında, dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum‘un taşları kullanılmış.

Bodrum Kalesi hakkında bilgi

Rodos Adası‘nın 1522 yılında Osmanlılar tarafından alınmasından sonra 1523 yılında şövalyeler Bodrum’u terk etmişler. 1895 yılından sonra hapishane olarak kullanılan kale 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız Dublex zırhlısı tarafından tahribata uğramış, sonra da terkedilmiş. 1960’lı yıllarda müze deposu olarak kullanılmış ve müzeye dönüştürme kararı alınmış.

bodrum kalesi kroki haritasi

Kare planlı olarak 180 x 185 metre ölçülerinde inşa edlen Bodrum Kalesi’ne giriş yapmak için liman boyunca yürüyün. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi diye göreceksiniz giriş kapılarını. Bodrum Kalesi’ni ziyaretinizde Fransız, İngiliz, Alman, İtalyan, İspanyol kulelerini, hamamı, şapele minare eklenerek oluşturulan camiyi, zindanı, çeşitli salon, sergi ve batıkları göreceksiniz. Yerlerde bulunan okları takip ederek en iyi yolu çizebilirsiniz. Kısa ve uzun olmak üzere iki tur bulunuyor, keyfinize ve vaktinize göre ikisinden birini seçerek devam ediyorsunuz.

bodrum kalesi avlusu 400x266
bodrum kalesi bahcesi 400x266

Bodrum Kalesi’nde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de yer aldığı için kale ve arkeoloji müzesini olabildiğince ayırarak anlatacağım. Kalenin bahçesine çıktığınızda sol tarafta amforalar ve çıkarıldıkları yerler bulunuyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Sağ tarafta ise bir şapel bulunuyor. St. Jean şövalyeleri tarafından yaptırılan şapel, Osmanlı egemenliğine girdikten sonra, geleneğe uygun olarak bir minare eklenmiş ve camiye çevrilmiş. 1671 yılında Bodrum’a gelen Evliya Çelebi‘nin notları arasında, bu camiye Süleymaniye Camii dendiği belirtiliyor. 1915 yılında bombardıman sırasında yıkılan minare, aslına uygun olarak 1997 yılında yeniden yapılmış.

bodrum kalesi sapel binasi 400x266
bodrum kalesi sapel cami minaresi 400x266

Bodrum Kalesi’nin bahçesindeki okları takip ederek gezinirken karşınıza bir anda bir kumru ya da tavus kuşu çıkabilir. İçeride bu tür hayvanları barındırıyorlar, aniden görürseniz korkmayın. Bodrum Kalesi’nde, egemenliği altına giren hükümdarlarca yapılan birçok kule bulunuyor. Bunlardan biri Bodrum Kalesi’nin köşesinde yer alan İngiliz Kulesi. İngiliz Kulesi’nden içeri adımınızı atar atmaz kendinizi başka bir diyarda buluyorsunuz. Uzunca bir masa ve İngiliz dekoratif unsurlarıyla süslenmiş olan kule, fondaki Ortaçağ müziği ile etkileyici bir kuleye dönüşmüş.

Tektaş Burnu Batığı’nın karşısındaki oda İtalyan Kulesi. Bu kulede sikke ve mücevheratlar sergileniyor. En küçük sikkeler olan tetratemorion‘dan, en büyük sikke olan tetradrahmi‘ye kadar bölgede kullanılan sikkeler ağırlıklarına göre sıralanmış. Bu odadaki vitrinlerden biri büyük sikkelerin alım gücünü gösteren şemasal bir vaziyette sergileniyor. Tetradrahmilerin miktarlarının kaç öküze tekabül ettiği, bu miktarlarla kölelerin, vasıfsız işçilerin ve askerlerin kazancı fikir verecek ölçüde hesaplanmış.

bodrum kalesi para birimleri 400x266
bodrum kalesi sikkeler 400x266

İtalyan Kulesi’nde, yani sikkelerin olduğu odada Helenistik devrine ait mezar buluntularından oluşuyor. Öldükten sonra ölü ile birlikte gömülen değerli eşyalar gibi objeleri buradaki vitrinlerde görebiliyorsunuz.

bodrum kalesi mezar buluntulari 400x266
bodrum kalesi mezar buluntulari eserleri 400x266

Kalede bir de zindan yer alıyor. Gatineau tarafından yaptırılan zindan, Gatineau Kulesi olarak adlandırılıyor. Bu kule 1513 – 1522 yıllarında top mazgalları ile kapatılıp hava bacaları ile tıkandıktan sonra zindan olarak kullanılmaya başlanmış. Zindanı ziyaret edebiliyorsunuz. Zindanda işkence gören bir mankenle birlikte birkaç işkence aleti göreceksiniz.

Girişinin yanında bulunan yılan kabartması nedeniyle Yılanlı Kule olarak adlandırılan İspanyol Kulesi, şövalyeler zamanında revir olarak kullanılmaktaymış. Günümüzde Akdeniz’in çeşitli yerlerinden getirilen amforaların sergi alanı olarak kullanılıyor.

bodrum kalesi yilan kulesi kabartmasi 400x266
bodrum kalesi yilan kulesi 400x266

Bodrum Kalesi çok büyük bir kale olduğu için gez gez bitmeyecek bir yapısı vardır. Bodrum Kalesi’ni gezerken her fırsatta Bodrum’un harika deniz, liman ve sahil manzarası izlemeyi unutmayın.

bodrum kalesi gezisi 400x266
bodrum kalesi gezilecek yerler 400x266

Bodrum Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Bodrum Kalesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak da geçiyor. Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Yazın haftanın her günü 08:30 – 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış sezonunda Pazartesi hariç her gün 08:30 – 16:30 saatleri arasında açık.

Bodrum Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Bodrum Kalesi, Bodrum’un merkezinde yer alıyor. Bodrum Marinası’nın yanı başındaki Neyzen Tevfik Caddesi’nin sonundan ulaşabilirsiniz. Bodrum Kalesi Zeki Müren Sanat Müzesi’ne 1.2km, 15 dakika yürüyüş mesafesinde. Halikarnas Mozolesi’ne de 1km mesafede, yaklaşık 13 dakikada kaleye ulaşabiliyorsunuz.