Dünyaca Ünlü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Dünyaca Ünlü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum ziyaretinizde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi‘ni görmeden dönmeyin. Dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzeleri arasında yer alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi‘nin içinde yer alıyor. Bodrum Kalesi‘ne giriş yaptığınızda, kaledeki burçlar ya da çeşitli bölgelere serpilmiş arkeolojik eserleri yakından görebilirsiniz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi hakkında bilgi

Akdeniz’de ilk deniz ticareti MÖ 4000’li yıllarda başlamış. Yaklaşık 2000 yıl boyunca Mısır deniz ticaretinin lideri olmuştu. Mısır’dan sonra Minos Uygarlığı‘nın eline geçmiş, ardından sırasıyla Akhalar, Finikeliler, Yunanlar bölgede hakim olmuşlar. Milattan sonra ise Romalı ve Bizanslı hükümdarların hakimiyeti altına girmiştir deniz ticareti.

Tarih boyunca teknik imkanların yetersiz olması, teknelerin insan ve deniz gücüyle hareket etmesi, eski çağ denizcilerinin yollarını bulabilmeleri için kıyı boylarını tercih etmelerine neden olmuş. Eski çağlarda ticaret daha çok yaz aylarında gerçekleşir, kış aylarında durgunluk yaşanırmış. Özellikle büyük deniz yolu ticareti üzerinde yer alan Girit, Rodos ve Kıbrıs teknelerin uğrak yeri haline gelmiş.

Birçoğumuzun sandığının aksine sualtı müzesi, sualtında olan bir müze değil, sualtında yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan batıkların, malzemelerin, eşyaların sergilendiği bir müze. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, amforalar açısından oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Kaleye girdikten sonraki geniş avluda sol tarafta sıralı birçok amfora görürsünüz. Amforalar antik dönemde daha çok şarap, zeytinyağı, kuru gıda malzemelerinin ticareti süresinde taşınması ve depolanması için kullanılmış. Her amforanın üzerinde, amforaların fırınlanmasından önce yapılan mühürler bulunuyor. Hangi kentten geldiği, geldiği kentin hangi krallığa ait olduğu, amforanın yapıldığı yer ve tüccarın adı gibi bilgiler edinilebiliyor bu mühürlerde.

[postlink id=”6144″ title=”Bodrum Kalesi”]

Bodrum’da ağırlıklı olarak süngercilik yapılıyor. Sünger avcıları yaptıkları dalışlarda amforalarla karşılaşırlar ve bu amforaları su üzerine çıkarırlar. Bodrum Kalesi‘ndeki amforaların büyük bir bölümü süngercilik mesleği ile ilgilenenlerin su altında bulup müzeye armağan ettiği amforalardır. Deniz ticaretinin yoğun olduğu çeşitli yerlerde üretilen amforalar arasında farklılık bulunabiliyor. Kıbrıs amforaları, Sakız adasında üretilen Sakız amforaları gibi birçok ticaret merkezinin amforasına rastlanabiliyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi eserleri arasında kaptanların, balıkçıların müzeye bağışladığı eserleri de görebiliyoruz.

Bodrum Kalesi Bahce Amforalar
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Amfora Koleksiyonu

Giriş kapısının yanında bulunan yılan kabartmasından ötürü Yılanlı Kule olarak adlandırılan yapı önceleri revir olarak kullanılıyormuş. Günümüzde amforaların sergi alandır. Dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahip olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde en eski amfora MÖ 14. yüzyıla tarihlenmiştir.

Bodrum Kalesi Yilan Kulesi Kabartmasi
Bodrum Kalesi Amfora Koleksiyonu

Turgutreis Yassıada Batığı

Bahçenin sağ tarafındaki, Osmanlı egemenliği ile birlikte minare eklenmesiyle camiye dönüştürülen şapelin içinde Turgutreis’in yakınlarında bulunan bir batık ile ilgili sergi alanı bulunuyor. 1958 yılında farkedilen batık gemiyi incelemeye gelen Pensilvanya Üniversitesi öğrencileri 1961 – 1964 yıllarında yaptığı kazı çalışmalarıyla ortaya çıkardığı geminin, son basılan paranın üzerindeki tarihe göre 626 yılında battığı düşünülüyor. Şapelde bulunan batık kalıntılarından yola çıkarak teknenin 1/10 ölçeğindeki ayrıntılı modelini yakından inceleyebilirsiniz. Yine aynı odada batığın bir maketi de bulunuyor. Batık tekne içerisinde 850 adet amfora bulunmuş, amforaların içlerindeki üzüm çekirdeklerinden yola çıkarak çoğunluğunun şarap olduğu düşünülüyor.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Turgutreis Yassiada Batigi Gemisi
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Turgutreis Yassiada Batigi Amforalar

Gemide günümüzdeki tersanelerde kullanılan malzemelere yakın malzemeler de bulunmuş. Onarımlarda kullanılabilecek bu malzemeler arasında bıçak, balta, keser, çekiç gibi nesneler sergileniyor. Bu galeride gemideki mürettebat, mürettebatın yemek ihtiyacı gibi detaylardan da bahsedilmiş. Kazının nasıl yapıldığını Cam Batığı salonunda yer alan bir akvaryum içerisinde 1/20 ölçeğinde küçültülmüş halini görebilirsiniz.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Turgutreis Yassiada Batigi Buluntular
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Turgutreis Yassiada Batigi Eserler

Serçe Limanı Cam Batığı Kazısı

Dünyanın en önemli batıkları arasında yer alan Serçe Limanı Cam Batığı, Marmaris’in 40 km güneyinde, 1973 yılında Süngerci Mehmet Aşkın tarafından bulunmuş ve Sualtı Arkeoloji Enstitüsü tarafından kazılmaya başlanmıştır. MS 1025 yılında, Haçlı Seferleri öncesindeki barış döneminde batan batık gemi, kıyıya yakın bir yerde, 32 metre derinlikte bulunmuş. Antik gemilerden modern gemilere geçiş sürecindeki en eski örneklerden sayılan batık gemide 2,5 ton kırık cam, işlenmiş cam artıkları ve cam külçeler ile 90 tane sağlam cam kap bulunmuş.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Cam Batigi Kazisi Eserleri
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Cam Batigi Kazisi Buluntulari

Gemi yaklaşık 16 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 35 ton yükü taşıyabilecek kapasitede. Omurganın dışında, teknenin tamamı çam ağacından yapılmış. Demir ve ağaç çivileri ile kamalı saplamalar kullanılarak birbirlerine tutturulan kaplama ve kaburgalara sahip gemi, daha sonraki yıllarda Atlantis okyanusunu aşan gemilerde kullanılacak olan altyapıya öncülük etmiş. Bodrum Kalesi’nde yer alan omurga, yüzlerce ahşap parçanın bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarılmış. Ancak bu haliyle bile teknenin ancak %20’sinin ortaya çıkarıldığı söyleniyor.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Serce Limani Batigi Gemi
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Serce Limani Batigi Gemi Iskeleti

Başka bir kulenin içinde bulunan ve cam batıklarının sergilendiği salon çok karanlık bir yer ve içeride bulunan malzemeler altlarından verilen azıcık bir ışıkla aydınlatılıyor. Eserlerin tamamı sualtından çıkarılmış. Çoğu Serçe Batığı Limanı‘ndan çıkarılan eserlerin yanında Kaş Uluburun Batığı‘ndan çıkarılan cam külçeler de yer alıyor. Stratonikeia ve Kaunos gibi antik şehirlerde de çıkarılan cam buluntular görebileceğiniz tarihi cam eserler arasında.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Cam Batiklar Salonu Eserleri
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Cam Batiklar Salonu Buluntular

Tektaş Burnu Batığı

Çeşme yakınlarında 1999 – 2001 yılları araınsda yapılan kazılar sonucu, 38 – 43 metre derinliklerden çıkarılan Tektaş Burnu Batığı da sergilenen eserler arasında. MÖ 400’lü yıllara ait olan batığa ait amforalar ve kazılar sonucu ortaya çıkarılmış buluntuları görmek mümkün.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Tektas Burnu Batigi Eserleri
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Tektas Burnu Batigi Amforalari

Uluburun Batığı

Kaş yakınlarında bulunan Uluburun Batığı‘nın ağırlıklı olarak saf bakır taşıdığı belirlenmiş. Saf bakırın yanısıra öküz derisi, değişik formda külçeler de yer almış. Külçeler, henüz bir objeye dönüştürülmemiş maddelerdir. Külçeler, ticaret vasıtasıyla ulaştıkları yerlerde çeşitli işlemlerden geçerek son halini alır. Uluburun Batığı’nda da tonla bakır ve kalay külçelere rastlanmış.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Uluburun Batigi Eserleri
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Uluburun Batigi Buluntulari

Tunç çağı batığı olan ve dünyanın en eski batığı olarak bilinen Uluburun Batığı’nın istikametinin neresi olduğu bilinemiyor. Ancak keramik kap şekillerine, Nefertiti’ye ait mühre ve ağaç halkalarından tarihlendirme yöntemiyle batığın, MÖ 1305 yılından kısa bir süre sonra batmış olabileceği düşünülüyor.

Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Uluburun Batigi Gezisi
Bodrum Sualti Arkeoloji Muzesi Uluburun Batigi Agaci

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi’nin içinde bulunuyor. Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Normalde yazın haftanın hergünü 08:30 – 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış sezonunda Pazartesi hariç hergün 08:30 – 16:30 saatleri arasında açık.