rotasenin.com

Bolu Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı ve Bungalov Evleri

Bolu’nun eşsiz doğal güzelliklerinden sadece biri olan Yedigöller Milli Parkı, çadır kampı yapmak ya da ahşap bungalov evlerde doğa içinde vakit geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Sonbahar renkleri arasında göl kenarında kamp yapmak ve kuş sesleri eşliğinde güne uyanmak sizce de müthiş değil mi?

Batı Karadeniz Bölgesi’nin vazgeçilmezi Yedigöller, oldukça engebeli ve büyük bir arazi içerisinde oluşmuş. Sık ormanlarla çevrili Yedigöller Milli Parkı, ismini bazıları birbirine bağlı olan 7 adet gölden almış.

Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak adlandırılan göllerin en büyüğü 16 metre kadar derinliği olduğu söylenen Büyükgöl olarak biliniyor. Büyükgöl’e bağlı ve en yakın göl ise Deringöl.

Yedigöller’de ne yenir?

Yedigöller’de artık mangal yapmak da yasak. Göllerin çevresinde mangal yapılması için hazırlanan taş mangal ocakları bile kaldırılmış. Mangal ve türevlerine izin vermedikleri kamp girişindeki tabelalarda belirtilmiş.

Buna rağmen Pazar günü gündüz vakti Yedigöller duman altında kalmıştı. Kısaca mangal/ateş yakma durumu biraz karışık. Yedigöller’i doğa ve kamp alanı dışında günübirlik piknik alanı olarak kullanmak isteyenlerin önüne geçebilir mangal yasağı.

Bolu Yedigöller'e ulaşım
Bolu Yedigöller'e ulaşım
Günübirlik Yedigöller gezisi Yedigöller turları ile mümkün olsa da çadır kampını tavsiye ediyorum.
Günübirlik Yedigöller gezisi Yedigöller turları ile mümkün olsa da çadır kampını tavsiye ediyorum.

Ancak akşam vakti sekizden sonra kampçılara izin veriliyor, kampçılar için konmuş yüksek tenekelerde ısınmak için ya da yemek için ateş yakabiliyorsunuz.

Kamp alanına gider gitmez bir tanesini yanınıza almanız gerekiyor, eğer geç giderseniz yanınıza alacak bir teneke bulamayabilirsiniz. Kamp yaparken en uygun ve pratik yiyecek sucuk ekmek oluyor.

Bolu Yedigöller bungalov evleri

Yedigöller’de otel yok, Yedigöller konaklama için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından işletilen Yedigöller bungalov evleri ve doğa evleri mevcut. Bu evleri milli parkın Mengen Yolu tarafındaki girişine yakın bir yerde görebilirsiniz. Kendilerine telefonla ulaşıp bilgi alabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yedigöller’de konaklama için birkaç parkı konumda bungalov evler var. Bunlar; Nazlı Göl etrafına yapılmış Nazlı Evler, Serin Göl’e yürüme mesafesindeki Serin Evler, orman içerisindeki Pisagor Evler.

Yedigöller bungalov evleri, çadır kampı yerine tercih edilen konaklama yöntemi
Yedigöller bungalov evleri, çadır kampı yerine tercih edilen konaklama yöntemi
Yedigoller Milli Parki Konaklama Bungalov Ev Fiyatlari

Bungalov evler, 2+1 ve 1+1 olarak farklılık gösteriyor. Evlerde şömine, ufo, mangal yapabileceğiniz alanlar, içinde set üstü ocak, piknik tüpü, mini buzdolabı ve çaydanlık olan mini bir mutfak, banyo, tuvalet gibi standart imkanların olduğu evler.

Yedigöller bungalov fiyatları ortalama 1600 TL civarında. Resmi web sitelerinin rezervasyon panelinden, her bir bungalov evi fiyatı için net bir ücrete ulaşabilirsiniz. 4-6 kişilik olduklarından, bir grup arkadaşla gelmek toplam masrafı bölüşmek açısından daha mantıklı.

Yedigöller Milli Parkı kamp alanı

Yedigöller’de kalacak yer olarak farklı bir alternatifiniz var. Yedigöller’e gelen ağırlıklı bir kesim kamp atmak ve çadır kurmak için geliyor buraya.

Kamp hayatını seviyorsanız, en ideal çadır kamp alanlarından biridir burası. Yedigöller’de çadır kurmak ücretli. Görevliler mesai saatleri içinde çalışıyorlar.

Yedigöller kalacak yer
Yedigöller kalacak yer
Yedigöller konaklama önerileri göl kenarında kamp
Yedigöller konaklama önerileri göl kenarında kamp

Gündüz giderseniz çadırlar için ayrılan bölgelerde, göle nazır bir yerleşim en güzeli olacaktır. Gece gittiğiniz takdirde, uygun gördüğünüz bir noktaya araba farı ya da el feneri kullanarak çadırınızı kurabilir, sabah olduğunda ödemeyi yapabilirsiniz.

Ancak ne olursa olsun gündüz gitmeye çalışın. Aracınızla geliyorsanız araç giriş ücreti de vermeniz gerekli.

Yedigöller’e ne zaman gidilir?

Yedigöller, Türkiye’nin en doğal güzelliklerinden biri olarak bilinir ve her mevsim farklı bir güzellik sunar. Ancak bu eşsiz doğa harikasını ziyaret etmek için en ideal zamanları bilmek, deneyiminizi daha da özel kılacaktır.

 • Sonbaharın Renk Cümbüşü: Sonbahar, Yedigöller’in en renkli zamanıdır. Ekim ve Kasım aylarında, ormanın derinliklerinde sarı, kırmızı ve turuncu tonlarındaki yaprakların dansı sizi büyüleyecektir. Rüzgarla birlikte havada uçuşan yaprakların eşsiz dansını izlemek, huzur verici bir deneyimdir.
 • İlkbaharın Taptaze Yeşili: İlkbahar, Yedigöller’in doğanın uyanışını en iyi hissedebileceğiniz zamanıdır. Nisan ayında, doğanın her köşesinde canlanan farklı tonlardaki yeşilin büyüsüne kapılacaksınız.
 • Kışın Beyaz Sükuneti: Yedigöller, kış aylarında da ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunar. Ancak Batı Karadeniz bölgesinde yer alması nedeniyle kışları oldukça soğuk ve yağışlı geçer. Bu dönemde bazı yolların kapalı olması ve virajlı dağ yollarının zorlu koşulları, ulaşımı zorlaştırabilir. Ancak bu zorluklara rağmen, karla kaplı Yedigöller’in sunduğu manzara, görmeye değer bir güzelliktedir.

Yedigöller Milli Parkı ile ilgili bilgiler

Cumartesi gece kalmak için giderseniz bilmeniz gereken birkaç şey var.

 • Yedigöller’e gidiş saatinizi 16:00’dan sonraya bırakmayın. İki temel nedeni var, birincisi hafta sonu turlarına katılan günübirlikçiler veya kamp yapanlar akşama kalmadan çıkıp Bolu’ya hava kararmadan ulaşmaya çalışıyor, bu da yoğunluğa sebep oluyor.
 • Diğer husus da kamp yapacakları ilgilendiriyor. Kış sezonunda hava erken karardığı ve ziyaretçi sayısı artık çok olduğu için kamp yeri bulma konusunda sıkıntı çekmemeniz adına gün batmadan kamp kurma işlerinizi bitirmiş olmanız gerekiyor.
 • Çadırınızı kurdunuz ve uykuya çekileceksiniz diyelim. Bu esnada müzikli ve yüksek sesli gruplara karşı hazırlıklı olsun, adabı biliyorlarsa gece yarısından sonra sesleri kesilir, bilmeyenine denk gelirseniz çadırınızın içinde, sanki yanınızdaymış gibi uyuyana kadar onları dinlersiniz.
 • Dahası sabah 6’dan itibaren Yedigöller’e gelen günübirlikçi teyzelerin yüksek sesli kahkahaları ve konuşmaları eşliğinde uyanabilirsiniz. Göl kenarında iyi manzaralı bir yere çadır kurduysanız, sabahın erken saatlerinden itibaren çadırınızın yanında ve çevresinde elliye yakın genç, yaşlı, selfi çubuklu, tripodlu fotoğraf severlerin en iyi fotoğraf karesini yakalamak için bir o yana bir bu yana gidişine aldırmamanız gerekiyor.
Bolu Yedigöller kamp alanları
Bolu Yedigöller kamp alanları
 • Rakımı 900 metre olan Yedigöller’e kış sezonunda gidiyorsanız geceleri gerçekten soğuk olabileceğini göz ardı etmeyin, yeterli ekipmanlarla gelin. Yoksa sabaha kadar uyuyamaz tir tir titrersiniz. Başka çareniz yok. Yedigöller’de hava durumu genel olarak rüzgarsız, ancak yaz mevsiminde bile geceleri soğuk olabilir, bir anda yağmur yağabilir.
 • Ayrıca bir kafa lambanızın olması gerekiyor, gece göz gözü görmeyecek derecede karanlık.
 • Atıştırmalık da bir şeyler olmalı yanınızda, karnınız acıkırsa atıştırabilmek için. Yedigöller’de küçük bir market de yapılmış, oraya da bir bakabilirsiniz.
 • İçme suyu getirmenize de gerek yok, çünkü her yerde doğal kaynak sularının aktığı çeşmeler mevcut.
 • Tuvalet sıkıntısı yok, restoranın tuvaletini kullanabilirsiniz, ama 20:00’den sonra kapanıyor. Yedigöller Milli Parkı kamp alanı tuvaleti ise 24 saat açık, her türlü rahatça kullanabilirsiniz. Kendi tuvalet kağıdınızı mutlaka götürün.
 • Yakınlarınıza mutlaka haber verin, telefonlar çekmeyebilir. Turkcell’in çektiği söyleniyor, Turkcell hattım olmadığı için bunu tecrübe edinemedim.

Yedigöller Milli Parkı ile ilgili bilgiler

Yedigöller trekking yapmak için de harika bir yer. Yaklaşık 2 saat süren bir parkuru bulunuyor. Bana göre en ideal gezi planını anlatmaya çalışacağım şimdi size.

Ortasında otoparkın bulunduğu kamp alanının içinden, yani Deringöl’ün yanından yürüyüş yoluna bağlanıyoruz. Dilek Çeşmesi, şelale ve Gülen Kayalar’ı da geçtikten sonra yukarıdaki Nazlı Göl ve Kuru Göl’ün bulunduğu kamp alanına varıyoruz.

Yedigöller Milli Parkı görülecek yerler
Yedigöller Milli Parkı görülecek yerler
Yedigöller çadır kampı
Yedigöller çadır kampı

Pisagor Ağacı

Yola çıkıp sola devam ettiğinizde İncegöl’ü ve Sazlıgöl’ünü de görebilirsiniz. Sağ taraftan, araç yolunu takip ederek başladığımız noktaya, tuvaletlerin önüne geliyoruz. Görmek isterseniz araç yolunda tabelası olan pisagor ağacını da inceleyebilirsiniz.

Otopark alanına geldikten sonra sol taraftaki Büyük Göl’ün sol tarafından, köprüye gelene kadar devam ediyoruz, Köprüyü geçince, solunuzda kalan göl ise Seringöl. Buranın sonuna da gidip dönebilirsiniz.

Yedigoller Milli Parki Nazli Gol Gezisi
Yedigoller Milli Parki Buyukgol Gezisi

Kapankaya Seyir Tepesi

Yedigöller’e giderken veya bu güzel doğal yaşamdan dönerken yol üzerindeki Atmaca Seyir Terası ve Kapankaya Seyir Tepesi‘nde birkaç dakikalığına mutlaka mola verin. Atmaca göremezseniz bile manzarası çok güzel. Atmaca Seyir Terası hemen yol üzerinde, araçtan iner inmez ulaşabiliyorsunuz, ancak Kapankaya Seyir Tepesi öyle değil.

Yedigoller Atmaca Seyir Terasi Manzarasi
Yedigoller Kapankaya Seyir Tepasi Manzarasi

Tepenin üzerine ulaşmak için dar merdivenlerden çıkmanız gerekiyor, burada bir problem yok, ama seyir tepesine çıkarken tura dahil olan ziyaretçilerle karşılaşırsanız tek kişi genişliğindeki basamaklarda biraz beklemeniz gerekebilir. Çıkmayı başarırsanız Yedigöller’in iki gölünü buradan görebilirsiniz.

Geyik Üretim Çiftliği

Yedigöller Milli Parkı, doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin bir fauna ve florasıyla da bilinir. Ancak, parkın tarihinde geyikler özel bir yere sahiptir. Geçmişte bu bölgede bolca rastlanan geyik sürüleri, maalesef yasak avlanmalar, doğal afetler gibi olumsuz etkenlerle yok olma tehlikesiyle karşılaşmıştır.

1965 yılında Yedigöller’in milli park olarak ilan edilmesi, bu eşsiz doğa parçasını koruma altına almanın yanı sıra, burada yaşayan canlıların da korunmasını amaçlamıştır.

Bu bağlamda, geyik neslinin korunması ve artırılması için bir adım atılmış ve geyik üretim çiftliği kurulmuştur. Bu çiftlik, geyiklerin doğal yaşam alanlarına uygun bir şekilde tasarlanmış olup, ziyaretçilere geyikleri yakından gözlemleme fırsatı sunmaktadır.

Eğer Yedigöller Milli Parkı’nı ziyaret ediyorsanız, bu geyik üretim çiftliğini de mutlaka görmelisiniz. Hem doğanın hem de koruma çalışmalarının bir parçası olan bu çiftlik, size doğanın ne kadar kırılgan olduğunu ve koruma çabalarının ne kadar önemli olduğunu hatırlatacaktır.

Yedigöller Milli Parkı nerede?

Yedigöller Milli Parkı, Türkiye’nin Bolu ilinde yer almaktadır. İstanbul’dan Yedigöller’e ulaşım yaklaşık 300 km ve 4 saat sürerken, Sapanca Gölü’nden 180 km (2 saat 30 dakika), Düzce’den 90 km (1 saat 40 dakika) ve Bolu merkezden ise 50 km (1 saat 10 dakika) mesafededir.

Zonguldak ve Mengen yönünden gelen ziyaretçiler ise Mengen Yolu’nu tercih edebilirler. Bu yol üzerinden Yedigöller’e ulaşım Zonguldak’tan 100 km (2 saat 15 dakika), Mengen’den ise 55 km (1 saat 30 dakika) sürüyor.

Yol Durumu: Yedigöller’e ulaşım sağlayan yol artık eski stabilize yapısından sıyrılarak modern bir asfalt yol haline gelmiştir. Ancak bu kolaylığın yanında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında günün erken saatlerinde yola çıkmak, gece karanlığında yolculuk yapmamanızı öneririz. Yoğun sis sebebiyle görüş mesafesi düşebilir ve bu da seyahatinizi zorlaştırabilir.

Yedigoller Ormani
Yedigoller Cadir Kampi

Ziyaretçi Yoğunluğu: Yedigöller’in doğal güzellikleri, özellikle hafta sonları birçok ziyaretçiyi ağırlamakta. Yolun asfaltlanmasıyla birlikte ziyaretçi sayısında ciddi bir artış yaşandı. Özellikle Pazar günleri bu yoğunluk daha da artmakta, parktan çıkışlar zorlaşabilmekte. Bu nedenle ziyaretinizi hafta içi planlamanızı öneririz.