Koniçe (Konjic) Mostar Yolunda Sevimli Kasaba

Koniçe, günümüzdeki halini Osmanlı döneminde kazanmış küçük bir kasaba. Osmanlı şehir ve mimarcılık anlayışına uygun evler, camiler ve çeşitli ibadethanelerle mimari olarak zenginleştirilen Koniçe, doğası ile mutlaka birkaç saat ayrılması gereken bir yer. Özellikle Neretva nehrinin şehre kattığı güzellik bir hayli fazla. Suyun temizliği, su üzerindeki canlıların keyfi, su akışının güzelliği, hepsi izlenmeye değer.

Neretva nehri üzerinde, özellikle şehir merkezinden biraz daha uzaktaki noktalarda rafting organizasyonları da düzenleniyor. Merkezdeki rafting şirketlerinden bilgi alabilirsiniz düşünürseniz.

bosna hersek konice neretva nehri gezilecek yerler

Koniçe’nin merkezi kısmını gezmek için aracınızı çevredeki otopark alanlarına bırakabilirsiniz. Çok büyük bir yer olmadığından yürüyerek merkezdeki köprü ve çevresini görebiliyorsunuz.

Konjic Köprüsü

Şehrin en önemli yapısı, Bosna Hersek Ulusal Anıtı da olan Stara Cuprija Köprüsü, yani Old Stone Bridge. Köprü üzerindeki bir yazıta göre 17. yüzyılda Ali Aga Hasecic tarafından inşa ettirilmiş bir Osmanlı köprüsü. 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından zarara uğratılan ve yıkılan köprü, aslında uygun olarak yeniden inşa edilmiş. 21. yüzyılda, Türkiye’nin dış yardımlarını organize eden TİKA işbirliğiyle gerçekleşen restorasyonlardan sonra bugünkü halini almış. Yaklaşık 90 metreden oluşan bu 6 kemerli köprü Koniçe ziyaretinizde görülmesi gereken değerlerden. Köprünün yanında aracınızı park edebileceğiniz bir alan da bulunuyor.

Tarihi Osmanlı köprüsünün yanı sıra biraz daha güneyde ARK D-0 adlı Tito’nun Nükleer Sığınağı da günümüzde bazı etkinlikler için kullanılıyormuş. Biz gidemedik, ama vaktiniz varsa aklınızda bulunsun diye buraya dip not olarak düşelim..

Bosna Hersek Gezilecek Yerler - Konjic Köprüsü

Jablanicko Gölü

Koniçe merkezden Mostar’a doğru Neretva Nehri‘ni takip ederek ilerlediğimizde karşımıza görünüşü muazzam bir göl çıkıyor. Neretva Nehri’nin beslediği bu göl vadi genişlediği için oluşmuş. Neretva nehrindeki bir baraj inşasında sonra oluşmuş bu göl çevresinde konaklamak için pansiyonlar ya da kamp alanları var. Güzel bir tatil planı yapılabilir buraya.

Göl üzerinde tekne aktiviteleri de yapılabiliyor. Etkinlik olarak çok durgun bir göl değil. Çevresi daha çok turistik bir yer gibi. Göl üzerinde gezmek için tekneler, botlar, kayıklar kiralanabiliyor ve saatlik gezinti yapılabiliyor mesela.

Mostar’a doğru giderken bu şahane gölün çevresinde ve sonrasında uzunca bir süre nehir kenarından ilerliyorsunuz ve gerçekten çok güzel manzaralar çıkıyor karşımıza. Kendi aracınızla seyahat ediyorsanız fırsatları değerlendirin ve arabaların park edebildiği noktalarda durup bu harika yerlerin fotoğraflarını çekerek ölümsüzleştirin mutlaka, sonra pişman olmayın.

Koniçe nerede ve nasıl gidilir?

Saraybosna’dan Mostar arasında yolculuk yaparken, Saraybosna’dan 60km’lik (1sa) bir yol sonrası çıkıyor karşımıza. Mostar Köprüsü yolunun yarısı sayabiliriz burayı.

Haritada Gör ve Yol Tarifi Al