Mostar Köprüsü Bosna Hersek'in Meşhur Köprüsü

Mostar Köprüsü Bosna Hersek'in Meşhur Köprüsü

Mostar Köprüsü ile ünlenen Mostar, Saraybosna ile birlikte Bosna Hersek’in en çok turist çeken yeri. Popüler olmasından ve ulaşım imkanlarının bulunmasından dolayı da yarım günlük ya da günübirlik turlarla Mostar gezisi yapılabiliyor.

Mostar Köprüsü tarihi hakkında bilgi:

Öncelikle Mostar Köprüsü, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 16. yüzyılda büyük usta Mimar Sinan’ın öğrencilerinden biri, Edirne’deki II. Bayezid Külliyesi’nin de mimarı olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş Mostar Köprüsü. Sadece köprü değil, burası camisiyle, medresesiyle büyük bir külliyenin küçük bir parçası aslında.

Bosna Hersek Mostar Koprusu Gezi Yazisi
Bosna Hersek - Mostar Gezilecek Yerler

Boşnakça’da Stari Most olarak bilinen köprü, bölgede öyle ünlü olmuş ki bölgeye adını bile vermiş. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne de konu olmuş Mostar Köprüsü. Çekya‘ya gittiyseniz oranın da ünlü köprüsünün ismi Karluv Most‘tu mesela. Avrupa’nın bu bölgelerinde Most, köprü anlamına geliyor.

Mostar Köprüsü Yıkılışı ve Tekrar Yapılışı

Önce Bosnalı Sırplar ve sonra Hırvat tankları köprüye zarar vererek yıkımını sağladı. Hırvat ve Müslümanların arasındaki köprü olan Mostar Köprüsü, hazin bir şekilde yok oldu. Düşmanlar savaş sırasında özellikle köprüleri hedef alarak halkı yıldırmaya çalışırlardı. Köprüler, ülkenin haysiyeti, onuru olarak düşünülürdü.

Bosna Hersek Kucuk Mostar Koprusu
Mostar'a doğru giderken karşılaştığımız Küçük Mostar Köprüsü
Bosna Hersek Mostar Koprusu Fotograflari
Mostar Köprüsü kuşbakışı manzara fotoğrafı

Köprünün yıkımından sonra adeta bir simge haline gelen Mostar Köprüsü’nü ayağa kaldırma çalışmaları UNESCO ve Dünya Bankası öncülüğünde başlanmış. Yıkılan taşlar çıkarılarak kullanılmak istense de, taşlar suyun içinde bozulduğu ve bombardımana uğradığından dolayı hasar gördüğü için kullanılamamış. Sudan çıkarılan taş bloklar incelenerek ve malzemelerin kullanılma biçimleri yorumlanarak başka bir çözüme yönelinmiş. Önce köprünün yapıldığı taşı bulmak için o dönemde kullanılan taş ocağı yeniden açılmış ve köprünün taşları yeniden yapılmaya başlanmış. 2004 yılında ise köprünün yapımı tamamlanmış.

Mostar Köprüsü’nden atlamak da bazı delikanlılar için eğlence kaynağı. Cesaretlerini göstermeyi ve izleyenlere güzel anlar yaşatmayı maddi kazanca dönüştürmüşler. İzleyenlerin de bu coşkuya ortak olmalarn için bir miktar ücret de rica ediyorlar. Köprünün nehirden yüksekliği 24 metre. Buradan atlamak da gerçekten cesaret işi. Ama Mostar’ın altından akan Neretva Nehri‘nin suyu muhteşem.

Mostar Koprusu Etkinlikleri Neretva Nehri Plaji

Yanınızda varsa mayo, hiç düşünmeden dalın. Tabii akıntıya dikkat ederek. Mostar Köprüsü’nden görülen küçük plajının olduğu alan hem yüzmek için hem de köprünün fotoğrafını çekebilmek için güzel bir yer.

Mostar Koprusu Atlayanlar
Mostar Koprusu Gezi Notlari

Mostar Köprüsü’nün her iki yanında, köprüyü savunmak için inşa edilen birer kule bulunuyor. Bu kulelere çıkabiliyor ve Mostar Köprüsü ile çevresini yukarıdan izleyebiliyorsunuz. Köprünün doğusundaki kule Tara Kulesi, batısındaki kule ise Halebiye Kulesi.

Tara Kulesi (Eski Köprü Müzesi)

Tara Kulesi, 5 katlı bir savaş müzesi niteliğinde günümüzde. Yukarı çıkana kadar kuleler ve Mostar Köprüsü ile ilgili bilgiler, kulelerde kullanılan savaş aletleri, asker giysileri çeşitli noktalara serpiştirilmiş bir şekilde sergileniyor. Dolu dolu bir müze değil ama kulenin en üstünden manzarayı izlemek keyifli. Manzarayı izlerken tel kafesin ardından izliyorsunuz ama bu tellerin bazı bölümleri aralandığı için birkaç noktada telsiz görüntü de alabilirsiniz.

Tara Kulesi’ne çıkıp indikten sonra görevli sizi başka bir noktaya yönlendiriyor. Yönlendirdiği bölge, Mostar Köprüsü’nün bir ayağının temelleri. Arkeolojik bir kalıntı gibi duran bu ayakların ardından Mostar Köprüsü’nün hikayesini, restorasyon aşamalarını anlatan bir video odası ve köprünün yıkılan orijinal taş bloklarının sergilendiği birkaç bölüme geçiyoruz.

Savaş sonrası kaderine terkedilen yapılardan biri Neretva Hotel. Tara Kulesi’ne çıkarsanız en tepede köprü tarafına değil de arka tarafa doğru baktığınızda görülebilen otel binası savaş sonrası bir anıt niteliğinde. Savaşı unutturmamak için onarılmayan bir bina.

Savaş döneminde yıkılma noktasına gelen Neretva Hotel
Eski Köprü Müzesi'nden çekilen manzara fotoğrafı

Halebija Kulesi (War Photo Exhibition)

Halebija Kulesi içerisinde 1992 yılında Bosna Hersek’e foto muhabiri olarak gelen Wade Goddard tarafından, savaş dönemi fotoğrafların çekildiği bir sergi alanı bulunuyor. War Photo Exhibition adındaki Savaş Fotoğrafları Sergisi, fotoğraf sevenlerin ilgisini çekebilir.

[postlink id=”23096″ title=”Saraybosna Turu Gezi Rehberi”]

Koski Mehmet Paşa Camii

Koski Mehmet Paşa Camii, 17. yüzyılda inşa edilen bir camii. Neretva Nehri’nin hemen kıyısındaki, Mostar Köprüsü’ne en yakın camilerden biri. Mostar Köprüsü üzerindeyken Tara Kulesi tarafından çıkıp sola döndükten kısa bir süre sonra camiye ulaşırsınız. Cami günümüzde turistik bir amaca da hizmet ediyor. Mostar Köprüsü’nü ziyarete gelenler, 6KM ücret karşılığı caminin minaresine çıkıp Mostar’ın muazzam görüntüsünü yukarıdan görebiliyor. Mostar, çok küçük bir yer olduğundan tüm müzeleri ve çevreyi gezmek isteseniz bile bir gün yeterli.

Mostar manzarasını en iyi görebileceğiniz yerlerden biri olan Koski Mehmet Paşa Camii

Mostar’da gezilecek yerler nerelerdir?

Mostar’ın en popüler yeri Mostar Köprüsü olsa da, gezilecek yerlerin sadece burasıyla sınırlı olmadığını söylememiz gerekir. Yukarıda saydıklarımız haricinde Mostar, birçok camiye de ev sahipliği yapıyor. Koski Mehmet Paşa Camii ve Karagöz Bey Camii ile birlikte eski Osmanlı evleri ilginizi çekiyorsa, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan evlerden biri olan Müslüm Bey Konağı, Biscevica Evi ziyaret edilecek yerler arasında. Biraz daha uzakta ve güneyde yer alan Blagay Tekkesi ise hem tarihi hem de doğası ile görülmeye değer yerlerden.

Mostar Köprüsü nerede ve nasıl gidilir?

Bosna Hersek’in Hersek bölgesinde yer alıyor Mostar şehri ve köprüsü. Ortasından akan Neretva Nehri, şehri ikiye bölmüş durumda.

Mostar Köprüsü’nı ziyaret etmek isteyen gezginler genelde Saraybosna ziyaretlerinde bunu yapıyor. Biz de Saraybosna’dan başladığımız Balkan turu sırasında uğramıştık Mostar’a. Biz özel araç ile seyahat ettik ve Saraybosna Mostar arası 130km (2sa) sürüyor. Mostar içerisinde çok sayıda ücretli park alanı var. Gün boyu 2KM gibi fiyatları var.

  • Mostar’a uçak ile ulaşım Saraybosna üzerinden sağlanıyor. Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na inip, kiraladığınız özel araçla, tren veya otobüsle Mostar’a geçiyorsunuz.
  • Mostar’a Saraybosna’dan otobüs ile ulaşım için şehir merkezindeki Autobuska Stanica Sarajevo otobüs terminalinden bilet satın alıyorsunuz. Mostar, turistik bir şehir olduğundan çevredeki birçok diğer şehirden buraya ulaşım imkanı bulunuyor. Günübirlik Mostar turu planladıysanız ve gidiş dönüş bilet aldıysanız, dönüş saatini hesaba katarak plan yapmalısınız.
  • Mostar’a tren ile ulaşım da mümkün. Bosna Hersek Federasyonu Demiryolları (ZFBH) aracılığıyla düzenlenen seferlerle Mostar’daki otobüs terminalinin yanındaki Mostar tren istasyonu olan Trg Ivana Krndelya’ya kadar gidiyor. Tren ile ulaşım, otobüs ile ulaşımdan çok daha ucuz ve ulaşım süreleri de hemen hemen aynı.